| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | NZ30K6330RG |
| MPN | NZ30K6330RG/AA |
| Type | Drop-In Cooktop |
| Fuel Type | Electric |
| Style | Smoothtop |
| Color | Black |
| Surface Color | Black |
| Trim Color | Black Stainless Steel |
| Glass Surface | Yes |
| Control Type | Knobs |
| Number of Burners | 5 |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Actual Width | 30" |
| Actual Depth | 21 1/4" |
| Actual Height | 5 1/16" |
| Cutout Width | 28 1/2" |
| Cutout Depth | 19 5/8" |
| Cutout Height | 5 1/16" |
| Product Weight | 35.7 lbs |
| Shipping Weight | 48.5 lbs |
Burner Configuration
| Burner Location | Size | Output |
|---|---|---|
| Left Front | 7" | 1.5 kW |
| Left Rear | 7" | 1.5 kW |
| Right Front | 8"/5" Dual | 2.0 kW |
| Right Rear | 6" | 1.2 kW |
| Center | 9"/6" Dual | 3.3 kW |
| Additional Feature | Specification |
|---|---|
| Center Burner Function | Simmer to Rapid Boil |
| Total Cooking Zones | 5 |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60Hz |
| Amps | 45A–50A |
| Power Source | 240V / 60Hz |
Identification
| Type | Number |
|---|---|
| UPC | 887276183312 |
Samsung’s new line of electric cooktops are designed to perform for any level of cooking – whether you’re simmering or searing, there’s just the right burner for the job. This 30″ cooktop features 5 burners, including Samsung’s special Rapid Boil burner for quick boiling and two dual burners (9″/6″ and 8″/5″).
Image Features
Wi-Fi connectivity
Monitor your cooktop or control your hood from anywhere.*
Rapid Boil
Powerful, controlled heat source that quickly boils water or maintains a simmer.
Fingerprint resistant finish
Helps reduce smudges for an everyday great appearance
Flexible cooktop
Boil, melt or simmer with the quick flexibility of five burners: one triple, two double, one single and a warming burner.
Hot surface indicator light
A light that stays on until the surface is cool enough to touch, makes cooking safer.
Features
Rapid Boil
- The power burner offers up to 3.3 kW of output for intense heat and precise control to quickly boil water or maintain a low, even simmer.
Flexible Cooktop
- Whether you're boiling water, melting chocolate or simmering sauce, there's a burner for your needs.
- Cooktop features 2 dual (5"/8" and 6"/9") elements, 2 syncing (7") elements and 1 warming zone.
Blue LED Control Knobs
- Visually let you know that the cooktop is on, even from a distance.
Wi-Fi Connectivity
- With Wi-Fi connectivity, you can monitor your cooktop right from a smartphone without even getting off the couch.
Hot Surface Indicator
- For safety, indicator lights let you know when the surface is still hot to the touch.
Easy Cleaning
- Smooth glass ceramic surface can easily be wiped clean, and the knobs are dishwasher safe for effortless washing.
Can Be Installed Over a Single Oven
- For a contemporary, integrated appearance.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NZ30K6330RG |
| GTIN14: | 887276183312 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
SAMSUNG 30 Inch 5 Burner Electric Cooktop Stainless Steel NZ30K6330RG
- SKU-0000041093
- Model #NZ30K6330RG
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | NZ30K6330RG |
| UPC/GTIN | 887276183312 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Black Surface | Trim: Black Stainless Steel |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 30 |
| Height | 5 1/16 |
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | NZ30K6330RG |
| MPN | NZ30K6330RG/AA |
| Type | Drop-In Cooktop |
| Fuel Type | Electric |
| Style | Smoothtop |
| Color | Black |
| Surface Color | Black |
| Trim Color | Black Stainless Steel |
| Glass Surface | Yes |
| Control Type | Knobs |
| Number of Burners | 5 |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Actual Width | 30" |
| Actual Depth | 21 1/4" |
| Actual Height | 5 1/16" |
| Cutout Width | 28 1/2" |
| Cutout Depth | 19 5/8" |
| Cutout Height | 5 1/16" |
| Product Weight | 35.7 lbs |
| Shipping Weight | 48.5 lbs |
Burner Configuration
| Burner Location | Size | Output |
|---|---|---|
| Left Front | 7" | 1.5 kW |
| Left Rear | 7" | 1.5 kW |
| Right Front | 8"/5" Dual | 2.0 kW |
| Right Rear | 6" | 1.2 kW |
| Center | 9"/6" Dual | 3.3 kW |
| Additional Feature | Specification |
|---|---|
| Center Burner Function | Simmer to Rapid Boil |
| Total Cooking Zones | 5 |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60Hz |
| Amps | 45A–50A |
| Power Source | 240V / 60Hz |
Identification
| Type | Number |
|---|---|
| UPC | 887276183312 |
Samsung’s new line of electric cooktops are designed to perform for any level of cooking – whether you’re simmering or searing, there’s just the right burner for the job. This 30″ cooktop features 5 burners, including Samsung’s special Rapid Boil burner for quick boiling and two dual burners (9″/6″ and 8″/5″).
Image Features
Wi-Fi connectivity
Monitor your cooktop or control your hood from anywhere.*
Rapid Boil
Powerful, controlled heat source that quickly boils water or maintains a simmer.
Fingerprint resistant finish
Helps reduce smudges for an everyday great appearance
Flexible cooktop
Boil, melt or simmer with the quick flexibility of five burners: one triple, two double, one single and a warming burner.
Hot surface indicator light
A light that stays on until the surface is cool enough to touch, makes cooking safer.
Features
Rapid Boil
- The power burner offers up to 3.3 kW of output for intense heat and precise control to quickly boil water or maintain a low, even simmer.
Flexible Cooktop
- Whether you're boiling water, melting chocolate or simmering sauce, there's a burner for your needs.
- Cooktop features 2 dual (5"/8" and 6"/9") elements, 2 syncing (7") elements and 1 warming zone.
Blue LED Control Knobs
- Visually let you know that the cooktop is on, even from a distance.
Wi-Fi Connectivity
- With Wi-Fi connectivity, you can monitor your cooktop right from a smartphone without even getting off the couch.
Hot Surface Indicator
- For safety, indicator lights let you know when the surface is still hot to the touch.
Easy Cleaning
- Smooth glass ceramic surface can easily be wiped clean, and the knobs are dishwasher safe for effortless washing.
Can Be Installed Over a Single Oven
- For a contemporary, integrated appearance.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NZ30K6330RG |
| GTIN14: | 887276183312 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |











