| Weights & Dimensions | |
| Product Dimensions Outside (WxHxD, in.) | 29 3/4" x 51 1/2" x 26 5/8" |
| Height (decimal) | 51.5 |
| Width (decimal) | 29.75 |
| Depth (decimal) | 26.625 |
| Width | 30" |
| Product Weight | 236.3 lbs. |
| Key Features | |
| Steam and Self Clean | Yes |
| SmartThings | YES |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Standard Features | |
| Self Clean | Self-Clean & Steam Clean |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Total Racks | 4 |
| Wire Rack (qty) | 4 |
| Delay Start | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Interior Lights (qty) | Halogen |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Design | |
| Oven Type | Double Wall Oven |
| Color | Stainless Steel |
| Controls for Oven | Glass Touch Controls |
| Display Color | Ice Blue |
| Oven | |
| Bake | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Variable Broil | Low - High |
| Capacity | |
| Oven Capacity | 5.1/5.1 |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
Large Capacity5.1 cu. ft. capacity means you can prepare a roast, multiple casserole dishes, or two full racks of cookies.Simple and Intuitive ControlsA modern, full-touch display offers an integrated and premium design that’s easy to clean.Blue Ceramic InteriorBlue Ceramic enamel interior offers a premium look and feel.Heavy Duty RacksHeavy duty professional style racks are sturdy and durable.Hidden Bake ElementThe bake element is hidden under the ceramic enamel surface at the bottom of the oven. This provides a seamless cavity that makes cleaning easy.Delay BakeAllows you to prep now and bake later, when the timing is right.Keep WarmAllows your meals to stay warm and ready to serve.Large Oven WindowLarge oven window lets your meals stay warm and ready to serve.Steam CleanSteam clean in 20 minutes for easier cleaning jobs.Self CleanThe self cleaning system deep cleans by heating to a high temperature to burn off grease and food residue.
Image Features

Large Capacity
5.1 cu. ft. capacity means you can prepare a roast, multiple casserole dishes, or two full racks of cookies.

Simple and Intuitive Controls
A modern, full-touch display offers an integrated and premium design that's easy to clean.

Blue Ceramic Interior
Blue Ceramic enamel interior offers a premium look and feel.

Heavy Duty Racks
Heavy duty professional style racks are sturdy and durable.

Hidden Bake Element
The bake element is hidden under the ceramic enamel surface at the bottom of the oven. This provides a seamless cavity that makes cleaning easy.

Delay Bake
Allows you to prep now and bake later, when the timing is right.

Keep Warm
Allows your meals to stay warm and ready to serve.

Large Oven Window
Large oven window lets your meals stay warm and ready to serve.

Steam Clean
Steam clean in 20 minutes for easier cleaning jobs.

Self Clean
The self cleaning system deep cleans by heating to a high temperature to burn off grease and food residue.

ACSI Award
Samsung was rated #1 in Product Quality, Service Quality, and Service Repair by the 2022 American Customer Satisfaction Index.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NV51T5511DS |
| GTIN14: | 887276384986 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
Samsung 30-Inch Electric Double Wall Oven Stainless Steel - NV51T5511DS
- SKU-0000031484
- Model #NV51T5511DS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Scratch & Dent | Great Savings |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | NV51T5511DS |
| UPC/GTIN | 887276384986 |
| Capacity | 5.1000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 26 5/8 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 51 1/2 |
| Weights & Dimensions | |
| Product Dimensions Outside (WxHxD, in.) | 29 3/4" x 51 1/2" x 26 5/8" |
| Height (decimal) | 51.5 |
| Width (decimal) | 29.75 |
| Depth (decimal) | 26.625 |
| Width | 30" |
| Product Weight | 236.3 lbs. |
| Key Features | |
| Steam and Self Clean | Yes |
| SmartThings | YES |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Standard Features | |
| Self Clean | Self-Clean & Steam Clean |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Total Racks | 4 |
| Wire Rack (qty) | 4 |
| Delay Start | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Interior Lights (qty) | Halogen |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Design | |
| Oven Type | Double Wall Oven |
| Color | Stainless Steel |
| Controls for Oven | Glass Touch Controls |
| Display Color | Ice Blue |
| Oven | |
| Bake | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Variable Broil | Low - High |
| Capacity | |
| Oven Capacity | 5.1/5.1 |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
Large Capacity5.1 cu. ft. capacity means you can prepare a roast, multiple casserole dishes, or two full racks of cookies.Simple and Intuitive ControlsA modern, full-touch display offers an integrated and premium design that’s easy to clean.Blue Ceramic InteriorBlue Ceramic enamel interior offers a premium look and feel.Heavy Duty RacksHeavy duty professional style racks are sturdy and durable.Hidden Bake ElementThe bake element is hidden under the ceramic enamel surface at the bottom of the oven. This provides a seamless cavity that makes cleaning easy.Delay BakeAllows you to prep now and bake later, when the timing is right.Keep WarmAllows your meals to stay warm and ready to serve.Large Oven WindowLarge oven window lets your meals stay warm and ready to serve.Steam CleanSteam clean in 20 minutes for easier cleaning jobs.Self CleanThe self cleaning system deep cleans by heating to a high temperature to burn off grease and food residue.
Image Features

Large Capacity
5.1 cu. ft. capacity means you can prepare a roast, multiple casserole dishes, or two full racks of cookies.

Simple and Intuitive Controls
A modern, full-touch display offers an integrated and premium design that's easy to clean.

Blue Ceramic Interior
Blue Ceramic enamel interior offers a premium look and feel.

Heavy Duty Racks
Heavy duty professional style racks are sturdy and durable.

Hidden Bake Element
The bake element is hidden under the ceramic enamel surface at the bottom of the oven. This provides a seamless cavity that makes cleaning easy.

Delay Bake
Allows you to prep now and bake later, when the timing is right.

Keep Warm
Allows your meals to stay warm and ready to serve.

Large Oven Window
Large oven window lets your meals stay warm and ready to serve.

Steam Clean
Steam clean in 20 minutes for easier cleaning jobs.

Self Clean
The self cleaning system deep cleans by heating to a high temperature to burn off grease and food residue.

ACSI Award
Samsung was rated #1 in Product Quality, Service Quality, and Service Repair by the 2022 American Customer Satisfaction Index.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NV51T5511DS |
| GTIN14: | 887276384986 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |


















