| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | NE63A6311SS |
| Type | Freestanding Electric Range |
| Fuel Type | Electric |
| Color | Stainless Steel |
| Fingerprint Resistant | No |
| Cooktop Style | Smoothtop |
| Control Type (Cooktop) | Knobs |
| Control Type (Oven) | Digital |
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Clock | Yes |
| Viewing Window | Yes |
Capacity
| Specification | Details |
|---|---|
| Oven Capacity | 6.3 Cu. Ft. |
| Number of Burners | 5 |
Cooktop Performance
| Burner | Output |
|---|---|
| Front Left | 3,300 W (Dual 6"/9") |
| Front Right | 3,300 W (Dual 6"/9") |
| Rear Left | 1,200 W |
| Rear Right | 1,200 W |
| Center (Warming Zone) | 100 W |
| Feature | Details |
|---|---|
| Induction | No |
Oven Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Convection | No |
| Self-Cleaning | Yes (High Heat & Steam Clean) |
| Steam Clean | Yes |
| Proof Mode | Yes |
| Broiler | Variable (Low/High) |
| Bake Function | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Timer / Kitchen Timer | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Racks | 2 Included |
| Temperature Probe | No |
| Broiler Pan | Not Included |
Smart Features
| Feature | Details |
|---|---|
| WiFi Connectivity | Yes |
| SmartThings App | Yes |
| Voice Control | Alexa, Google Assistant, Bixby |
| Remote Monitoring / Control | Yes |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Width | 29 15/16" |
| Depth | 28 11/16" |
| Height | 46 5/16" – 47 1/16" (Adjustable) |
| Interior Width | 24 13/16" |
| Interior Depth | 19 3/4" |
| Interior Height | 22 7/16" |
| Product Weight | 131 lbs |
| Shipping Weight | 154 lbs |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 240V / 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 40A |
Compliance
| Category | Status |
|---|---|
| Sabbath Mode | Yes (STAR-K Certified) |
| ADA Compliant | No |
Samsung Electric Smart Range offers a total capacity of 6.3 Cubic Feet, 5 smoothtop burners with a 3,300 W Rapid Boil burner, two adjustable dual ring burners, and a warming center. This electric range is Wi-Fi connected and voice-enabled, making it easy to make delicious meals for your family. You can preheat, monitor, and adjust your oven’s cooking time and temperature right from your smartphone through the SmartThings app, or control your oven with your favorite virtual assistant, whether it’s Bixby, Google Assistant & Amazon Alexa. It also provides a range of convenient features to make cooking and cleaning easier such as Self + Steam Clean, Hidden Bake Element, Sabbath Mode, Auto Oven Light, Child Safety Lock, and Extra Oven Settings – Bread Proof, Favorite Cook, Keep Warm.
Features
5 Smoothtop Burners
- This 5-burner cooktop includes 2 adjustable dual ring burners so you can cook with a variety of pot and pan sizes.
6.3 Cu. Ft. Capacity
- This large 6.3 cu. ft. oven can fit multiple dishes at one time and can easily accommodate big casserole dishes and large roasting pans.
Storage Drawer
- Store additional pots and pans and save space in the kitchen cabinets.
Hidden Bake Element
- Spend less time cleaning with the Hidden Bake Element at the bottom of the oven which provides a seamless cavity making it easy to clean.
Extra Oven Settings
- Prepare foods with the aid of four easy preset buttons - Bread Proof, Keep Warm and Favorite Cook.
Self+Steam Clean
- Keep your oven spotless with the Self and Steam Clean.
Stainless Steel Design
- The stainless steel design elegantly wraps around the cooktop sides and up through the slim control panel, elevating the look of any kitchen.
SmartThings Cooking
- Search recipes, plan meals, and add any missing ingredients to your grocery cart for at-home delivery with SmartThings Cooking.
WiFi Connectivity
- Preheat, monitor and adjust cook time and temperature of your oven, right from your smartphone through the SmartThings™ App.
Voice-Enabled
- Control your oven by voice when you're busy doing other things by using your favorite virtual assistant, whether it's Bixby, Alexa or Google.
Rapid Boil
- Boil water for your favorite pasta dish fast with the 3300 W Rapid Boil burner.
Other Features
- Sabbath Mode
- Child Safety Lock
- Delay Start
- Auto Oven Light
- Kitchen Timer
Claims and Certifications
- CSA Certified
- Star-K Certified
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NE63A6311SS |
| GTIN14: | 887276509396 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
SAMSUNG 30 Inch Electric Range Stainless Steel NE63A6311SS
- SKU-0000041090
- Model #NE63A6311SS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
| Model Number | NE63A6311SS |
| UPC/GTIN | 887276509396 |
| Capacity | 6.3000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 28 11/16 |
| Width | 29 15/16 |
| Height | 47 1/16 |
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | NE63A6311SS |
| Type | Freestanding Electric Range |
| Fuel Type | Electric |
| Color | Stainless Steel |
| Fingerprint Resistant | No |
| Cooktop Style | Smoothtop |
| Control Type (Cooktop) | Knobs |
| Control Type (Oven) | Digital |
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Clock | Yes |
| Viewing Window | Yes |
Capacity
| Specification | Details |
|---|---|
| Oven Capacity | 6.3 Cu. Ft. |
| Number of Burners | 5 |
Cooktop Performance
| Burner | Output |
|---|---|
| Front Left | 3,300 W (Dual 6"/9") |
| Front Right | 3,300 W (Dual 6"/9") |
| Rear Left | 1,200 W |
| Rear Right | 1,200 W |
| Center (Warming Zone) | 100 W |
| Feature | Details |
|---|---|
| Induction | No |
Oven Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Convection | No |
| Self-Cleaning | Yes (High Heat & Steam Clean) |
| Steam Clean | Yes |
| Proof Mode | Yes |
| Broiler | Variable (Low/High) |
| Bake Function | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Timer / Kitchen Timer | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Racks | 2 Included |
| Temperature Probe | No |
| Broiler Pan | Not Included |
Smart Features
| Feature | Details |
|---|---|
| WiFi Connectivity | Yes |
| SmartThings App | Yes |
| Voice Control | Alexa, Google Assistant, Bixby |
| Remote Monitoring / Control | Yes |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Width | 29 15/16" |
| Depth | 28 11/16" |
| Height | 46 5/16" – 47 1/16" (Adjustable) |
| Interior Width | 24 13/16" |
| Interior Depth | 19 3/4" |
| Interior Height | 22 7/16" |
| Product Weight | 131 lbs |
| Shipping Weight | 154 lbs |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 240V / 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 40A |
Compliance
| Category | Status |
|---|---|
| Sabbath Mode | Yes (STAR-K Certified) |
| ADA Compliant | No |
Samsung Electric Smart Range offers a total capacity of 6.3 Cubic Feet, 5 smoothtop burners with a 3,300 W Rapid Boil burner, two adjustable dual ring burners, and a warming center. This electric range is Wi-Fi connected and voice-enabled, making it easy to make delicious meals for your family. You can preheat, monitor, and adjust your oven’s cooking time and temperature right from your smartphone through the SmartThings app, or control your oven with your favorite virtual assistant, whether it’s Bixby, Google Assistant & Amazon Alexa. It also provides a range of convenient features to make cooking and cleaning easier such as Self + Steam Clean, Hidden Bake Element, Sabbath Mode, Auto Oven Light, Child Safety Lock, and Extra Oven Settings – Bread Proof, Favorite Cook, Keep Warm.
Features
5 Smoothtop Burners
- This 5-burner cooktop includes 2 adjustable dual ring burners so you can cook with a variety of pot and pan sizes.
6.3 Cu. Ft. Capacity
- This large 6.3 cu. ft. oven can fit multiple dishes at one time and can easily accommodate big casserole dishes and large roasting pans.
Storage Drawer
- Store additional pots and pans and save space in the kitchen cabinets.
Hidden Bake Element
- Spend less time cleaning with the Hidden Bake Element at the bottom of the oven which provides a seamless cavity making it easy to clean.
Extra Oven Settings
- Prepare foods with the aid of four easy preset buttons - Bread Proof, Keep Warm and Favorite Cook.
Self+Steam Clean
- Keep your oven spotless with the Self and Steam Clean.
Stainless Steel Design
- The stainless steel design elegantly wraps around the cooktop sides and up through the slim control panel, elevating the look of any kitchen.
SmartThings Cooking
- Search recipes, plan meals, and add any missing ingredients to your grocery cart for at-home delivery with SmartThings Cooking.
WiFi Connectivity
- Preheat, monitor and adjust cook time and temperature of your oven, right from your smartphone through the SmartThings™ App.
Voice-Enabled
- Control your oven by voice when you're busy doing other things by using your favorite virtual assistant, whether it's Bixby, Alexa or Google.
Rapid Boil
- Boil water for your favorite pasta dish fast with the 3300 W Rapid Boil burner.
Other Features
- Sabbath Mode
- Child Safety Lock
- Delay Start
- Auto Oven Light
- Kitchen Timer
Claims and Certifications
- CSA Certified
- Star-K Certified
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NE63A6311SS |
| GTIN14: | 887276509396 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |















