| Key Features | |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Large Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Powerful, Flexible Cooktop | 3000W Power Burner Dual Ring Elements |
| Voice-Enabled | Yes |
| Control Type | Touch + Precision Knobs |
| Oven Cleaning Type | Steam & Self Clean |
| ADA Compliant | Yes |
| Storage Drawer | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Precision Knobs | Yes |
| Glass Touch Controls | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| Configuration | Slide-In |
| Fuel Type | Electric |
| Cavity Type | Single |
| Controls for Oven | Touch |
| Controls for Cooktop | Precision Knobs |
| Display Color | White |
| BESPOKE | Yes |
| Weights & Dimensions | |
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 22 7/16" x 19 3/4" |
| Product Weight | 157.2 lb |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 15/16" W x 36" - 36 3/4" (Adj.) H x 26 7/16" D |
| Capacity | |
| Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Cooktop | |
| Total Number of Elements | 5 |
| Burner - Left Front | 6"/9" 3,000W |
| Burner - Left Rear | 6" 1,200W |
| Burner - Right Front | 6"/9" 3,000W |
| Burner - Right Rear | 6" 1,200W |
| Burner - Center Rear | 6" Warming Zone (100W) |
| Cooktop Type | Electric |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Oven | |
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Proofing | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Included Accessories | |
| Filler Kit (For Slide In Range) | Yes |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
| Standard Features | |
| Drawer Type | Storage |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Power/Ratings | 240V/60Hz/40A |
| Steam & Self Clean | Yes |
| Warranty | |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
| Electrical Specifications | |
| Plug | 3 or 4 prong plug |
| Outlet | 220/240 volt |
| Cables | Only included with installation |
Seamless, stylish design.Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range’s recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.Knob locks, built-inKnobs stay locked when cooktop is not in use. Integrated knob buttons must be pinched in before the knobs can be turned.Elevate your kitchen with powerful cooktop and extra large ovenBring home a powerful burner, the flexibility of more capacity inside your oven and the benefit of fingerprint resistant finish.Preheat and plan meals on the goSearch recipes, plan meals and pre-heat your oven from your phone with the SmartThings App or your favorite voice assistant. SmartThings Food learns your preferences to recommend personalized recipes and create weekly meal plans. SmartThings Energy lets you monitor and manage your range’s power usage.Does the hard work for youGet help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that’s done in 20 minutes.All shineFingerprint resistant for an everyday, beautiful finish.
Image Features

Seamless, stylish design.
Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range's recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.

Proper, precise activation.
Precisely control and ensure proper activation of your cooktop with integrated knob buttons that must be pinched in before the knobs can be pushed and turned.

Does the hard work for you
Get help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that's done in 20 minutes.

All shine
Fingerprint resistant for an everyday, beautiful finish.

Preheat and plan meals on the go
Search recipes, plan meals and pre-heat your oven from your phone with the SmartThings App or your favorite voice assistant. SmartThings Food learns your preferences to recommend personalized recipes and create weekly meal plans.SmartThings Energy lets you monitor and manage your range's power usage.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NSE6DG8100SR |
| GTIN14: | 887276817279 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
Samsung 30-Inch Front Control Electric Range Stainless Steel - NSE6DG8100SR
- SKU-0000042173
- Model #NSE6DG8100SR
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |
| Model Number | NSE6DG8100SR |
| UPC/GTIN | 887276817279 |
| Capacity | 6.3000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 27 7/8 |
| Width | 29 15/16 |
| Height | 37 |
| Key Features | |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Large Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Powerful, Flexible Cooktop | 3000W Power Burner Dual Ring Elements |
| Voice-Enabled | Yes |
| Control Type | Touch + Precision Knobs |
| Oven Cleaning Type | Steam & Self Clean |
| ADA Compliant | Yes |
| Storage Drawer | Yes |
| SmartThings | Yes |
| Precision Knobs | Yes |
| Glass Touch Controls | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| Configuration | Slide-In |
| Fuel Type | Electric |
| Cavity Type | Single |
| Controls for Oven | Touch |
| Controls for Cooktop | Precision Knobs |
| Display Color | White |
| BESPOKE | Yes |
| Weights & Dimensions | |
| Oven Dimensions | 24 13/16" x 22 7/16" x 19 3/4" |
| Product Weight | 157.2 lb |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 15/16" W x 36" - 36 3/4" (Adj.) H x 26 7/16" D |
| Capacity | |
| Oven Capacity | 6.3 cu. ft. |
| Cooktop | |
| Total Number of Elements | 5 |
| Burner - Left Front | 6"/9" 3,000W |
| Burner - Left Rear | 6" 1,200W |
| Burner - Right Front | 6"/9" 3,000W |
| Burner - Right Rear | 6" 1,200W |
| Burner - Center Rear | 6" Warming Zone (100W) |
| Cooktop Type | Electric |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Oven | |
| Bake | Yes |
| Variable Broil | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Proofing | Yes |
| Total Number of Racks | 2 |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Included Accessories | |
| Filler Kit (For Slide In Range) | Yes |
| Anti-Tip Bracket | Yes |
| Standard Features | |
| Drawer Type | Storage |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Auto Oven Light | Yes |
| Interior Lights (qty) | Incandescent 40W (1) |
| Power/Ratings | 240V/60Hz/40A |
| Steam & Self Clean | Yes |
| Warranty | |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
| Electrical Specifications | |
| Plug | 3 or 4 prong plug |
| Outlet | 220/240 volt |
| Cables | Only included with installation |
Seamless, stylish design.Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range’s recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.Knob locks, built-inKnobs stay locked when cooktop is not in use. Integrated knob buttons must be pinched in before the knobs can be turned.Elevate your kitchen with powerful cooktop and extra large ovenBring home a powerful burner, the flexibility of more capacity inside your oven and the benefit of fingerprint resistant finish.Preheat and plan meals on the goSearch recipes, plan meals and pre-heat your oven from your phone with the SmartThings App or your favorite voice assistant. SmartThings Food learns your preferences to recommend personalized recipes and create weekly meal plans. SmartThings Energy lets you monitor and manage your range’s power usage.Does the hard work for youGet help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that’s done in 20 minutes.All shineFingerprint resistant for an everyday, beautiful finish.
Image Features

Seamless, stylish design.
Give your kitchen a premium look with a stylish and contemporary Bespoke design that will enhance the look of your kitchen or add an elegant color accent. The range's recessed handle design seamlessly blends into your kitchen for a minimalist look.

Proper, precise activation.
Precisely control and ensure proper activation of your cooktop with integrated knob buttons that must be pinched in before the knobs can be pushed and turned.

Does the hard work for you
Get help from your oven with Self Clean. The self cleaning system deeply cleans your oven with high heat that breaks down grease and food residue. Use Steam Clean for a lighter cleaning job that's done in 20 minutes.

All shine
Fingerprint resistant for an everyday, beautiful finish.

Preheat and plan meals on the go
Search recipes, plan meals and pre-heat your oven from your phone with the SmartThings App or your favorite voice assistant. SmartThings Food learns your preferences to recommend personalized recipes and create weekly meal plans.SmartThings Energy lets you monitor and manage your range's power usage.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NSE6DG8100SR |
| GTIN14: | 887276817279 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ranges |















