| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | ME21M706BAG |
| Type | Over-the-Range Microwave |
| Style | Over the Range |
| Color | Black Stainless Steel |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Control Type | Digital Glass Touch |
| Display | LED (Ice Blue) |
| Turntable | Yes |
| Turntable Diameter | 14 3/16" |
| WiFi | No |
| ADA Compliant | No |
| Commercial Use Approved | No |
| Outdoor Use Approved | No |
Capacity & Cooking Performance
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity | 2.1 Cu. Ft. |
| Cooking Watts | 1,000 Watts |
| Power Consumption | 1,700 Watts |
| Power Levels | 10 |
| Convection | No |
| Sensor Cooking | Yes |
| Quick Start Cooking | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Timer | Up to 99 Minutes, 99 Seconds |
| Microwave Distribution System | Rotating Turntable + Stirrer |
| Chrome Rack | 1 |
Ventilation Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Vent Fan Capacity | 400 CFM |
| Number of Fan Speeds | 4 |
| Venting Type | Convertible |
| Vent Fan Control | On / Off / Delay-Off |
| Cooktop Lighting | Yes (High / Low / Off) |
| Interior Light | Halogen |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Exterior Width | 29 7/8" |
| Exterior Height | 17 1/16" |
| Exterior Depth | 16 1/2" |
| Cavity Width | 22 1/8" |
| Cavity Height | 10 13/16" |
| Cavity Depth | 14 1/4" |
| Product Weight | 59.1 lbs |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 120V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 14.5–15A |
| Power Source | 120V / 60Hz |
Identification
| Type | Number |
|---|---|
| UPC | 887276226125 |
This Samsung Over-the-Range Microwave makes preparing multiple dishes effortless with its large 2.1 cu. ft. capacity, accommodating even your biggest dishes. The Glass Control panel provides a seamless, integrated look, ensuring all design elements will match in your kitchen. Sensor Cook technology automatically adjusts your cooking time for optimal results. Additionally, the Ceramic Enamel Interior provides a durable, scratch-resistant, and easy-to-clean interior, making everyday maintenance simple.
Features
2.1 Cu. Ft. Capacity
- A large 2.1 cu. ft. oven capacity accommodates a variety of dishes so you can prep large meals quickly.
4-Speed 400 CFM Ventilation
- A powerful ventilation system that quickly and quietly eliminates steam and odors from the kitchen.
Sensor Cook
- Automatically adjusts cooking time for optimal results, when you're uncertain of how much time it takes to prepare your dish.
Ceramic Enamel Interior
- A beautiful and durable scratch-resistant ceramic blue interior is easy to keep clean.
Fingerprint Resistant
- A specially coated exterior ensures your microwave remains spotless even with daily use.
Glass-Touch Controls
- A modern, glass touchpad provides precise control with a seamless, integrated design.
LED Display
- A large LED display makes settings and timing visible and convenient.
Eco Mode
- Eco Mode button conserves power by turning off the display when not in use and is more convenient than unplugging the microwave when not in use.
Additional Features
- LED Cooktop Lighting
- Charcoal/Grease Vent Filter
- Chrome Rack
- 10 Power Levels
- Two-Stage Programmable Cooking
- Smart & 1- Pound Defrost
- Auto Cook
- +30 Sec
- Child Lock
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | ME21M706BAG |
| GTIN14: | 887276226125 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
SAMSUNG 30 Inch Over The Range Microwave Black Stainless Steel 2.1 Cu. Ft. ME21M706BAG
- SKU-0000041088
- Model #ME21M706BAG
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | ME21M706BAG |
| UPC/GTIN | 887276226125 |
| Capacity | 2.1000 |
| Color | Black Stainless Steel |
| Depth | 16 1/2 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 17 1/16 |
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | ME21M706BAG |
| Type | Over-the-Range Microwave |
| Style | Over the Range |
| Color | Black Stainless Steel |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Control Type | Digital Glass Touch |
| Display | LED (Ice Blue) |
| Turntable | Yes |
| Turntable Diameter | 14 3/16" |
| WiFi | No |
| ADA Compliant | No |
| Commercial Use Approved | No |
| Outdoor Use Approved | No |
Capacity & Cooking Performance
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity | 2.1 Cu. Ft. |
| Cooking Watts | 1,000 Watts |
| Power Consumption | 1,700 Watts |
| Power Levels | 10 |
| Convection | No |
| Sensor Cooking | Yes |
| Quick Start Cooking | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cooking Timer | Up to 99 Minutes, 99 Seconds |
| Microwave Distribution System | Rotating Turntable + Stirrer |
| Chrome Rack | 1 |
Ventilation Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Vent Fan Capacity | 400 CFM |
| Number of Fan Speeds | 4 |
| Venting Type | Convertible |
| Vent Fan Control | On / Off / Delay-Off |
| Cooktop Lighting | Yes (High / Low / Off) |
| Interior Light | Halogen |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Exterior Width | 29 7/8" |
| Exterior Height | 17 1/16" |
| Exterior Depth | 16 1/2" |
| Cavity Width | 22 1/8" |
| Cavity Height | 10 13/16" |
| Cavity Depth | 14 1/4" |
| Product Weight | 59.1 lbs |
Electrical Requirements
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 120V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 14.5–15A |
| Power Source | 120V / 60Hz |
Identification
| Type | Number |
|---|---|
| UPC | 887276226125 |
This Samsung Over-the-Range Microwave makes preparing multiple dishes effortless with its large 2.1 cu. ft. capacity, accommodating even your biggest dishes. The Glass Control panel provides a seamless, integrated look, ensuring all design elements will match in your kitchen. Sensor Cook technology automatically adjusts your cooking time for optimal results. Additionally, the Ceramic Enamel Interior provides a durable, scratch-resistant, and easy-to-clean interior, making everyday maintenance simple.
Features
2.1 Cu. Ft. Capacity
- A large 2.1 cu. ft. oven capacity accommodates a variety of dishes so you can prep large meals quickly.
4-Speed 400 CFM Ventilation
- A powerful ventilation system that quickly and quietly eliminates steam and odors from the kitchen.
Sensor Cook
- Automatically adjusts cooking time for optimal results, when you're uncertain of how much time it takes to prepare your dish.
Ceramic Enamel Interior
- A beautiful and durable scratch-resistant ceramic blue interior is easy to keep clean.
Fingerprint Resistant
- A specially coated exterior ensures your microwave remains spotless even with daily use.
Glass-Touch Controls
- A modern, glass touchpad provides precise control with a seamless, integrated design.
LED Display
- A large LED display makes settings and timing visible and convenient.
Eco Mode
- Eco Mode button conserves power by turning off the display when not in use and is more convenient than unplugging the microwave when not in use.
Additional Features
- LED Cooktop Lighting
- Charcoal/Grease Vent Filter
- Chrome Rack
- 10 Power Levels
- Two-Stage Programmable Cooking
- Smart & 1- Pound Defrost
- Auto Cook
- +30 Sec
- Child Lock
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | ME21M706BAG |
| GTIN14: | 887276226125 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |














