| Category | Details |
|---|
| Brand | Samsung |
| Model | ME16K3000AS |
| Product Type | Over-the-Range Microwave |
| Color | Stainless Steel |
| Capacity | 1.6 Cu. Ft. |
| Cooking Power | 1,000 Watts |
| Power Levels | 10 |
| Ventilation Power | 300 CFM |
| Fan Speeds | 2 |
| Display Color | LED (Ice Blue) |
| Turntable | Yes |
| Turntable Size | 11 1/2" |
| Convection Cooking | No |
| Sensor Cooking | No |
| Auto Defrost | Yes |
| Cooking Presets | Yes |
| Soften/Melt Option | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Eco Mode | Yes |
| Cooktop Lighting | Yes – Incandescent |
| Lighting Settings | Hi / Lo / Off |
| Electrical Requirements | 120V AC / 60Hz |
| Amperage | 20 Amps |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 15 5/32" |
| Height | 16 29/32" |
| Weight | 47 Lbs. |
| UPC | 887276120287 |
| EAN | 0887276120287 |
Samsung’s ME16K3000 over-the-range microwave combines style with performance. A 1.6 cu. ft. capacity accommodates a variety of snacks and meals while the 300 CFM ventilation system will quickly and quietly eliminate unwanted steam, fumes and odors from the kitchen. Striking blue LED display provides clarity to time and setting choices to provide greater cooking convenience and style. Available at AJ Madison.
Image Features

1.6 cu. ft. Capacity
Warm a hot drink or cook large dishes with plenty of room for any food you need to heat.

2-speed 300 CFM ventilation system
A powerful ventilation system that quickly and quietly removes steam, fumes and odors from the kitchen.

LED Display
Striking ice blue LED display adds clarity and style to your kitchen.
Features
- 1.6 cu. ft. Capacity
- Warm a hot drink or cook large dishes with plenty of room for any food you need to heat.
- 2-speed 300 CFM ventilation system
- A powerful ventilation system that quickly and quietly removes steam, fumes and odors from the kitchen.
- LED Display
- Striking ice blue LED display adds clarity and style to your kitchen.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | ME16K3000AS |
| GTIN14: | 887276120287 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
SAMSUNG 30 Inch Over The Range Microwave Stainless Steel 1.6 Cu. Ft. ME16K3000AS
- SKU-0000042101
- Model #ME16K3000AS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
| Available Quantity | 2 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | ME16K3000AS |
| UPC/GTIN | 887276120287 |
| Capacity | 1.6000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 15 1/8 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 16 1/2 |
| Category | Details |
|---|
| Brand | Samsung |
| Model | ME16K3000AS |
| Product Type | Over-the-Range Microwave |
| Color | Stainless Steel |
| Capacity | 1.6 Cu. Ft. |
| Cooking Power | 1,000 Watts |
| Power Levels | 10 |
| Ventilation Power | 300 CFM |
| Fan Speeds | 2 |
| Display Color | LED (Ice Blue) |
| Turntable | Yes |
| Turntable Size | 11 1/2" |
| Convection Cooking | No |
| Sensor Cooking | No |
| Auto Defrost | Yes |
| Cooking Presets | Yes |
| Soften/Melt Option | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Eco Mode | Yes |
| Cooktop Lighting | Yes – Incandescent |
| Lighting Settings | Hi / Lo / Off |
| Electrical Requirements | 120V AC / 60Hz |
| Amperage | 20 Amps |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 15 5/32" |
| Height | 16 29/32" |
| Weight | 47 Lbs. |
| UPC | 887276120287 |
| EAN | 0887276120287 |
Samsung’s ME16K3000 over-the-range microwave combines style with performance. A 1.6 cu. ft. capacity accommodates a variety of snacks and meals while the 300 CFM ventilation system will quickly and quietly eliminate unwanted steam, fumes and odors from the kitchen. Striking blue LED display provides clarity to time and setting choices to provide greater cooking convenience and style. Available at AJ Madison.
Image Features

1.6 cu. ft. Capacity
Warm a hot drink or cook large dishes with plenty of room for any food you need to heat.

2-speed 300 CFM ventilation system
A powerful ventilation system that quickly and quietly removes steam, fumes and odors from the kitchen.

LED Display
Striking ice blue LED display adds clarity and style to your kitchen.
Features
- 1.6 cu. ft. Capacity
- Warm a hot drink or cook large dishes with plenty of room for any food you need to heat.
- 2-speed 300 CFM ventilation system
- A powerful ventilation system that quickly and quietly removes steam, fumes and odors from the kitchen.
- LED Display
- Striking ice blue LED display adds clarity and style to your kitchen.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | ME16K3000AS |
| GTIN14: | 887276120287 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |










