| Category | Details |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | ME19R7041FS |
| Product Type | Over-the-Range Microwave |
| Style | Over-the-Range |
| Color | Stainless Steel |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Capacity | 1.9 Cu. Ft. |
| Cooking Power | 1,000 Watts |
| Power Levels | 10 |
| Sensor Cooking | Yes |
| Quick Start Cooking | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Turntable | Yes |
| Ventilation Power | 400 CFM |
| Fan Speeds | 4 |
| Venting Type | Convertible |
| Cooktop Lighting | Yes (Halogen) |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Type | LED |
| Electrical Requirements | 120V / 60Hz |
| Amperage | 15 Amps |
| Power Consumption | 1,700 Watts |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 16 1/2" |
| Height | 17 1/16" |
| Cavity Dimensions | 20 13/16" × 10 13/16" × 14 9/16" |
| Turntable Size | 14 3/16" |
| Net Weight | 55.4 Lbs. |
| Shipping Weight | 62.4 Lbs. |
| UPC | 887276348056 |
| EAN | 0887276348056 |
| JAN | ME19R7041FS/AA |
Samsung’s new signature Over-the-Range microwave marries design and convenience while featuring a powerful 1,000W cook power. The Sensor Cooking option automatically detects moisture levels in your food and determines the proper cooking time, and power level to deliver optimal results. The digital blue LED display allows you to adjust the clock, timers, Eco Mode, and power level. Performance is built in with a powerful 400 CFM Ventilation System and an expansive 1.9 cu. ft. interior that helps you prep meals quickly and effortlessly.
Image Features

Large Capacity
1.9 cu. ft. large capacity Over-the-Range microwave has sensor cooking technology and a ceramic enamel interior that is durable and easy to clean.

Sensor Cook
Automatically adjusts cooking time for optimal results

Fingerprint Resistant
Helps reduce smudges and minimize cleaning
Features
1.9 cu. ft. Capacity
- This microwave oven has a sizeable 1.9 cu. ft. capacity that can hold larger serving sizes.
1,000 Watts of Cooking Power
- Save time with impressive 1,000W output power that enables you to cook quickly and evenly.
4-Speed 400 CFM Venting System
- A 400 CFM ventilation system quickly and quietly eliminates steam and odor from the kitchen.
Sensor Cook
- Automatically adjusts cooking time for optimal results, when you're uncertain of how much time is needed to prepare a dish.
Eco Mode
- Even when not in use, this microwave uses power to maintain essential functions. The Eco Mode button conserves power by turning off the display when not in use and is more convenient than unplugging the microwave when not in use.
Glass Touch Controls
- A modern, glass touchpad provides precise control with a seamless, integrated design.
Ceramic Enamel Interior
- A beautiful & durable, scratch-resistant ceramic blue interior is easy to keep clean.
Halogen Cooktop Light
- Halogen lighting illuminates evenly over your entire cooktop.
Additional Features
- 10 Power Levels
- Auto Defrost/Sensor Reheat
- Child Lock
- Glass Turntable
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | ME19R7041FS |
| GTIN14: | 887276348056 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
SAMSUNG 30 Inch Over The Range Microwave Stainless Steel 1.9 Cu. Ft. ME19R7041FS
- SKU-0000041086
- Model #ME19R7041FS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | ME19R7041FS |
| UPC/GTIN | 887276348056 |
| Capacity | 1.9000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 16 1/2 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 17 1/16 |
| Category | Details |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | ME19R7041FS |
| Product Type | Over-the-Range Microwave |
| Style | Over-the-Range |
| Color | Stainless Steel |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Capacity | 1.9 Cu. Ft. |
| Cooking Power | 1,000 Watts |
| Power Levels | 10 |
| Sensor Cooking | Yes |
| Quick Start Cooking | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Turntable | Yes |
| Ventilation Power | 400 CFM |
| Fan Speeds | 4 |
| Venting Type | Convertible |
| Cooktop Lighting | Yes (Halogen) |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Type | LED |
| Electrical Requirements | 120V / 60Hz |
| Amperage | 15 Amps |
| Power Consumption | 1,700 Watts |
| Width | 29 7/8" |
| Depth | 16 1/2" |
| Height | 17 1/16" |
| Cavity Dimensions | 20 13/16" × 10 13/16" × 14 9/16" |
| Turntable Size | 14 3/16" |
| Net Weight | 55.4 Lbs. |
| Shipping Weight | 62.4 Lbs. |
| UPC | 887276348056 |
| EAN | 0887276348056 |
| JAN | ME19R7041FS/AA |
Samsung’s new signature Over-the-Range microwave marries design and convenience while featuring a powerful 1,000W cook power. The Sensor Cooking option automatically detects moisture levels in your food and determines the proper cooking time, and power level to deliver optimal results. The digital blue LED display allows you to adjust the clock, timers, Eco Mode, and power level. Performance is built in with a powerful 400 CFM Ventilation System and an expansive 1.9 cu. ft. interior that helps you prep meals quickly and effortlessly.
Image Features

Large Capacity
1.9 cu. ft. large capacity Over-the-Range microwave has sensor cooking technology and a ceramic enamel interior that is durable and easy to clean.

Sensor Cook
Automatically adjusts cooking time for optimal results

Fingerprint Resistant
Helps reduce smudges and minimize cleaning
Features
1.9 cu. ft. Capacity
- This microwave oven has a sizeable 1.9 cu. ft. capacity that can hold larger serving sizes.
1,000 Watts of Cooking Power
- Save time with impressive 1,000W output power that enables you to cook quickly and evenly.
4-Speed 400 CFM Venting System
- A 400 CFM ventilation system quickly and quietly eliminates steam and odor from the kitchen.
Sensor Cook
- Automatically adjusts cooking time for optimal results, when you're uncertain of how much time is needed to prepare a dish.
Eco Mode
- Even when not in use, this microwave uses power to maintain essential functions. The Eco Mode button conserves power by turning off the display when not in use and is more convenient than unplugging the microwave when not in use.
Glass Touch Controls
- A modern, glass touchpad provides precise control with a seamless, integrated design.
Ceramic Enamel Interior
- A beautiful & durable, scratch-resistant ceramic blue interior is easy to keep clean.
Halogen Cooktop Light
- Halogen lighting illuminates evenly over your entire cooktop.
Additional Features
- 10 Power Levels
- Auto Defrost/Sensor Reheat
- Child Lock
- Glass Turntable
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | ME19R7041FS |
| GTIN14: | 887276348056 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |









