| Part Number: | ME21B706B12 |
| GTIN14: | 887276594804 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
- SKU-0000030319
- Model #ME21B706B12
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | ME21B706B12 |
| UPC/GTIN | 887276594804 |
| Capacity | 2.1000 |
| Color | White |
| Depth | 16 1/2 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 17 |
| Key Features | |
| Ceramic Enamel Interior | Yes |
| Powerful Ventilation | Yes |
| Standard Features | |
| Vent Power | 400 CFM |
| Kitchen Timer | Yes |
| Cavity Interior | Ceramic Enamel |
| Simple Clean Filter | Yes |
| Eco Mode: Standby Power Reduction | Yes |
| Control Material | Glass |
| Turntable | Yes |
| Turntable Material | Glass |
| Turntable Size | 14 3/16" |
| Child Lock | Yes |
| Sound On/Off | Yes |
| Weight Option | kg/lb. |
| Vent Filter | Charcoal/Grease |
| Vent Fan Control | On/Off/Delay Off |
| Vent Fan Speed | 4 |
| Cooktop Lighting Settings | Hi/Lo/Off |
| Light Timer | Yes |
| Cooktop Lighting | LED |
| Interior Light | Halogen |
| Design | |
| Color | White Glass |
| Type | Over The Range |
| Display Color | LED (Ice Blue) |
| Ventilation Grill Design | Outside Top Exhaust / Recirculating / Back Exhaust |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| BESPOKE | Yes |
| Cooking Performance | |
| Heating | Microwave |
| Auto Defrost | Yes 1lbs |
| Cooking Power | 1000 W |
| Sensor Cook | Yes |
| Number of Power Levels | 10 |
| Cooking Presets (Auto Cook) | Yes |
| Soften / Melt | Yes |
| Custom Cook | Yes |
| Brown / Grill | Yes |
| Combination Cook | Yes |
| Power/Ratings | |
| Power/Ratings | 120V / 60 Hz |
| Amp Circuit | 13.3A |
| Power Consumption (Microwave) | 1700 W / 14.5 A |
| Power Cord Length | 39.37" |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight (lbs.) | 59.1 lbs. |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29 7/8" W x 17 1/16" H x 16 1/2" D |
| Cutout Depth | 12" Max |