| Part Number: | NZ30K7570RG |
| GTIN14: | 887276183428 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
SAMSUNG 30 Inch Smart Electric Cooktop With Sync Elements In Black NZ30K7570RG
- SKU-0000040527
- Model #NZ30K7570RG
| Product Source |  |
| Additional Info | New In Box | Overstock Surplus |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Model Number | NZ30K7570RG |
| UPC/GTIN | 887276183428 |
| Capacity | 5.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 30 |
| Height | 5 1/16 |
| Key Features | |
| Bluetooth® | Yes |
| Sync Elements | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes + Hood Connection |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Glass Ceramic Surface | Yes |
| Design | |
| Color | Fingerprint Resistant Black Stainless Steel |
| Type | Electric Radiant |
| Controls for Cooktop | Touch Control with Magnetic Knob |
| Flexible Cooktop | Yes |
| Cooktop | |
| Cooktop Type | Radiant |
| Total Power | 9.5 kW |
| Total Number of Elements | 5 |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| Sync Control | Yes |
| Cooktop Power | |
| Left Front | 7" - 1500W (Sync) |
| Left Rear | 7" - 1500W (Sync) |
| Right Front | 8"/5" - 2000W |
| Right Rear | 6" - 1200W (Melt) |
| Center | 9"/6" - 3300W (Rapid Boil) |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 35.7 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 28 1/2" W x 5 1/10" H x 19 4/7" D |
| Product Dimensions | 30" W x 5 1/10" H x 21 1/4" D |
| Product Width | 30" |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
Image Features
Sync Elements
Combine two elements at once to easily cook with a large pot or griddle.
Digital-analog controls
Choose between a removable magnetic knob or digital touch controls for more flexibility.
Wi-Fi connectivity
Monitor your cooktop or control your hood from anywhere.*
Fingerprint resistant finish
Helps reduce smudges for an everyday great appearance
Bluetooth connected
Bluetooth automatically syncs fans and lights with cooktop burners.
Rapid Boil
Powerful, controlled heat source that quickly boils water or maintains a simmer.
Hot surface indicator light
A light that stays on until the surface is cool enough to touch, makes cooking safer.
Features
Rapid Boil
- The power burner offers up to 3.3 kW of output for intense heat and precise control to quickly boil water or maintain a low, even simmer.
Digital and Analog Controls
- The ultimate interface; choose between a removable magnetic analog-knob or digital touch controls.
Sync Burners
- Control 2 burners at the same time when using a large pot or griddle across 2 elements.
Flexible Cooktop
- Features 2 dual (5"/8" and 6"/9") burner, 2 syncing (7") burners and 1 warming zone.