| Key Features | |
| Convection | Yes |
| Steam Cook | Yes |
| Steam and Self Clean | Yes |
| Gliding Rack (qty) | 1 |
| SmartThings | YES |
| Standard Features | |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Self Clean | Hybrid & Self Clean |
| Temperature Probe | Yes |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Total Racks | Top Oven: 3 (2 wire, 1 gliding) Bottom Oven: 3 wire |
| Wire Rack (qty) | 4 |
| Delay Start | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Interior Lights (qty) | LED + Halogen |
| Design | |
| Oven Type | Double Wall Oven |
| Color | Stainless Steel |
| Controls for Oven | Backlit Touch Control |
| Display Color | Ice Blue |
| Oven | |
| Convection+ | Dual Convection |
| Bake | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Variable Broil | Low - High |
| Steam Bake | 230°F (110°C) - 550°F (285°C) |
| Steam Roast | 230°F (110°C) - 550°F (285°C) |
| Favorites (App Only) | 20 (10 upper, 10 lower) |
| Rapid Preheat | Yes |
| Capacity | |
| Oven Capacity | 5.1/5.1 cu. ft. |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 260.1 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 28 1/2" W x 50 1/4" H x 23 1/2" D |
| Product Dimensions | 29 7/8" W x 51 3/8" H x 25 11/16" D |
| Width | 30" |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
This double wall oven from Samsung uses the power of steam and convection cooking technology to guarantee delicious results, every time. Steam cooking delivers a crisp, browned outside and a tender inside on every roast, while dual convection technology circulates hot air for even and efficient cooking results. With a Wi-Fi connected temperature probe, you can monitor your cooking progress right from your smartphone without getting off the couch. When dinner is finished, Samsung’s Hybrid Self-Clean system uses steam to clean up the mess, delivering better performance and less odor than traditional self-clean cycles. Bake, broil and roast to perfection with this dazzling new selection from Samsung.
Image Features

Say Goodbye to Dry
An easy-fill Steam Cook tray lets you bake, broil, and roast with precise moisture, while two powerful convection fans circulate heat for even cooking.

Save Time with Convection
Two powerful dual convection fans save you time by cooking food fast and more evenly. Perfect for baking and roasting.

All Shine
Fingerprint resistant, for an everyday beautiful finish.

Glide with Ease
Use the gliding rack to easily & safely take food out of the oven.

Guiding Light Controls
Guiding light controls are intuitive, with simple step-by-step instructions for choosing cooking options.

Hybrid Clean
The hybrid setting uses low temperatures to easily clean stuck-on grease and residue while emitting less odor from within the oven.

ACSI Award
Samsung was rated #1 in Product Quality, Service Quality, and Service Repair by the 2022 American Customer Satisfaction Index.
Features
- Steam Cook: Delivers moisture at precise times for a crisp, browned outside and tender inside.
- Dual Convection Cooking: Circulates hot air for more faster, more even and efficient cooking results.
- 5.1 cu. ft. Capacity: Accommodates a roast, multiple casserole dishes or several racks of cookies.
- Wi-Fi Connectivity: Lets you check the temperature of your roast and other foods right from your phone.
- Combination LED and Halogen Interior Lighting: For a brighter interior, eliminating the need to open the door to check the progress so that you can maintain a consistent temperature.
- Large Oven Window: Lets you easily view the status of your dish.
- Gliding Rack: Easily rack heavy items.
- Rapid Preheat: Virtually eliminates preheating, saving about 10-15 minutes.
- Delay Bake: Lets you prep now and bake later, when the timing is right.
- Electronic Touch Display: Has an integrated design that remains dark until activated and is easy to clean.
- Sabbath Mode: For operation in kosher homes.
- Hybrid Self-Clean: Combines the ease of steam cleaning, with the effectiveness of self cleaning, with less odor and better performance than both combined.
- Convection Conversion: Takes the guesswork out of converting recipes from baking in a conventional oven to baking in a convection oven.
- Control Lock: Keeps everyone in your family safe from accidentally turning on the oven.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NV51K6650DS |
| GTIN14: | 887276184005 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
Samsung 30-Inch Electric Double Wall Oven Stainless Steel - NV51K6650DS
- SKU-0000011094
- Model #NV51K6650DS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minor Imperfections On Both Handles | Minor Blemish On Bottom Corner (Unable To See On Picture) |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | NV51K6650DS |
| UPC/GTIN | 887276184005 |
| Capacity | 5.1000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 23 1/8 |
| Width | 29 3/4 |
| Height | 51 3/8 |
| Key Features | |
| Convection | Yes |
| Steam Cook | Yes |
| Steam and Self Clean | Yes |
| Gliding Rack (qty) | 1 |
| SmartThings | YES |
| Standard Features | |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Self Clean | Hybrid & Self Clean |
| Temperature Probe | Yes |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Total Racks | Top Oven: 3 (2 wire, 1 gliding) Bottom Oven: 3 wire |
| Wire Rack (qty) | 4 |
| Delay Start | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Interior Lights (qty) | LED + Halogen |
| Design | |
| Oven Type | Double Wall Oven |
| Color | Stainless Steel |
| Controls for Oven | Backlit Touch Control |
| Display Color | Ice Blue |
| Oven | |
| Convection+ | Dual Convection |
| Bake | 175°F (80°C) - 550°F (285°C) |
| Variable Broil | Low - High |
| Steam Bake | 230°F (110°C) - 550°F (285°C) |
| Steam Roast | 230°F (110°C) - 550°F (285°C) |
| Favorites (App Only) | 20 (10 upper, 10 lower) |
| Rapid Preheat | Yes |
| Capacity | |
| Oven Capacity | 5.1/5.1 cu. ft. |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 260.1 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 28 1/2" W x 50 1/4" H x 23 1/2" D |
| Product Dimensions | 29 7/8" W x 51 3/8" H x 25 11/16" D |
| Width | 30" |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
This double wall oven from Samsung uses the power of steam and convection cooking technology to guarantee delicious results, every time. Steam cooking delivers a crisp, browned outside and a tender inside on every roast, while dual convection technology circulates hot air for even and efficient cooking results. With a Wi-Fi connected temperature probe, you can monitor your cooking progress right from your smartphone without getting off the couch. When dinner is finished, Samsung’s Hybrid Self-Clean system uses steam to clean up the mess, delivering better performance and less odor than traditional self-clean cycles. Bake, broil and roast to perfection with this dazzling new selection from Samsung.
Image Features

Say Goodbye to Dry
An easy-fill Steam Cook tray lets you bake, broil, and roast with precise moisture, while two powerful convection fans circulate heat for even cooking.

Save Time with Convection
Two powerful dual convection fans save you time by cooking food fast and more evenly. Perfect for baking and roasting.

All Shine
Fingerprint resistant, for an everyday beautiful finish.

Glide with Ease
Use the gliding rack to easily & safely take food out of the oven.

Guiding Light Controls
Guiding light controls are intuitive, with simple step-by-step instructions for choosing cooking options.

Hybrid Clean
The hybrid setting uses low temperatures to easily clean stuck-on grease and residue while emitting less odor from within the oven.

ACSI Award
Samsung was rated #1 in Product Quality, Service Quality, and Service Repair by the 2022 American Customer Satisfaction Index.
Features
- Steam Cook: Delivers moisture at precise times for a crisp, browned outside and tender inside.
- Dual Convection Cooking: Circulates hot air for more faster, more even and efficient cooking results.
- 5.1 cu. ft. Capacity: Accommodates a roast, multiple casserole dishes or several racks of cookies.
- Wi-Fi Connectivity: Lets you check the temperature of your roast and other foods right from your phone.
- Combination LED and Halogen Interior Lighting: For a brighter interior, eliminating the need to open the door to check the progress so that you can maintain a consistent temperature.
- Large Oven Window: Lets you easily view the status of your dish.
- Gliding Rack: Easily rack heavy items.
- Rapid Preheat: Virtually eliminates preheating, saving about 10-15 minutes.
- Delay Bake: Lets you prep now and bake later, when the timing is right.
- Electronic Touch Display: Has an integrated design that remains dark until activated and is easy to clean.
- Sabbath Mode: For operation in kosher homes.
- Hybrid Self-Clean: Combines the ease of steam cleaning, with the effectiveness of self cleaning, with less odor and better performance than both combined.
- Convection Conversion: Takes the guesswork out of converting recipes from baking in a conventional oven to baking in a convection oven.
- Control Lock: Keeps everyone in your family safe from accidentally turning on the oven.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NV51K6650DS |
| GTIN14: | 887276184005 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |













