| Key Features | |
| Power Boost | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Digital Touch Controls | Yes |
| Design | |
| Color | Black |
| Controls for Cooktop | Digital Touch Control |
| Cooktop | |
| Cooktop Type | Induction |
| Total Power | 7.1 Kw |
| Total Number of Elements | 4 |
| Cooktop Power | |
| Left Front | 1,800W (Boost 2,300W) |
| Left Rear | 1,800W (Boost 2,300W) |
| Right Front | 1,200W (Boost 1,500W) |
| Center | 2,300W (Boost 3,800W) |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 29.3 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 28 11/16" (W) x 19 5/8" (H) x 3 3/4" (D) |
| Product Dimensions | 30" (W) x 4 1/4" (H) x 21 1/4" (D) |
| Product Width | 30" |
| Height (decimal) | 4.25 |
| Width (decimal) | 30 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
| Features | |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
Give All Your Burners A BoostAll four burners on this cooktop feature Power Boost mode, which boils water fast when you don’t have time to prepare meals.Easy to Use and CleanThe glass cooktop surface with digital glass touch controls features an intuitive design that is easy to keep clean.Free induction cookware setGet a 5-piece Circulon(R) Premiere Professional(TM) Induction Cookware set FREE when you buy any Samsung induction cooktop or range.*Precise Temperature ControlThe induction burner features precise temperature control and immediately goes down to a higher or lower temperature setting. No more spills due to over-boiling, means less time cleaning the cooktop.Save Time And Conserve EnergyInduction technology generates heat directly through the cookware leaving your cooktop cool to the touch. Pots and pans are heated quickly and consistently without wasting energy.Make Cooking Simple With Smart TechnologyMonitor your cooktop from anywhere with your smartphone. Helping To Keep Little Chefs SafeLock your cooktop with one touch of a button in or out of the house using the SmartThings App on your smartphone.*
Image Features

Quick & efficient
Cook more energy efficiently and save time*. The cooktop has a choice of 4 induction burners, including a powerful 3.8kW Power Burner, which provides intense heat and precise control. You can rapidly go from a gentle simmer to a high heat to cook with surprising speed and energy efficiency.

Monitor anywhere
Enjoy added convenience and peace of mind with smart features. You can simply monitor the cooktop anytime, anywhere using the SmartThings App* on your smartphone. Wherever you are, even if you're not home, you can monitor the current cooking status, maybe to check how long is left on the timer.

Easy clean surface
Keep your cooktop sparkling clean much more easily. The Glass Touch Control means there are no control knobs to get in the way. In addition, the completely smooth glass surface doesn't trap food and any drips or splashes can be quickly wiped away with a soft cloth. So it always looks brilliant.

Cook fast, save time
Cook much faster with maximum power to save much more time*. When you activate the Boost function it delivers a short extra burst of heat to reduce cooking times even more. It provides 1.6x the power of the highest standard power level, so you can prepare food faster and boil water in a flash.

Stylish modern look
Give your kitchen a seamlessly minimalist and stylish modern look. The cooktop includes a Glass Touch Control, so there are no unsightly control knobs that stick out. Instead it's completely smooth glass surface will blend in harmoniously with the style of contemporary kitchen interiors.

Branded In-home Repair Service
Samsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung's Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment.
Features
- Give All Your Burners A Boost
- All four burners on this cooktop feature Power Boost mode, which boils water fast when you don't have time to prepare meals.
- Easy to Use and Clean
- The glass cooktop surface with digital glass touch controls features an intuitive design that is easy to keep clean.
- Free induction cookware set
- Get a 5-piece Circulon(R) Premiere Professional(TM) Induction Cookware set FREE when you buy any Samsung induction cooktop or range.*
- Precise Temperature Control
- The induction burner features precise temperature control and immediately goes down to a higher or lower temperature setting. No more spills due to over-boiling, means less time cleaning the cooktop.
- Save Time And Conserve Energy
- Induction technology generates heat directly through the cookware leaving your cooktop cool to the touch. Pots and pans are heated quickly and consistently without wasting energy.
- Make Cooking Simple With Smart Technology
- Monitor your cooktop from anywhere with your smartphone.
- Helping To Keep Little Chefs Safe
- Lock your cooktop with one touch of a button in or out of the house using the SmartThings App on your smartphone.*
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NZ30A3060UK |
| GTIN14: | 887276541341 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
Samsung 30-Inch 4-Burner Induction Cooktop Black - NZ30A3060UK
- SKU-0000038680
- Model #NZ30A3060UK
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | NZ30A3060UK |
| UPC/GTIN | 887276541341 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 30 |
| Height | 4 1/4 |
| Key Features | |
| Power Boost | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Digital Touch Controls | Yes |
| Design | |
| Color | Black |
| Controls for Cooktop | Digital Touch Control |
| Cooktop | |
| Cooktop Type | Induction |
| Total Power | 7.1 Kw |
| Total Number of Elements | 4 |
| Cooktop Power | |
| Left Front | 1,800W (Boost 2,300W) |
| Left Rear | 1,800W (Boost 2,300W) |
| Right Front | 1,200W (Boost 1,500W) |
| Center | 2,300W (Boost 3,800W) |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 29.3 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 28 11/16" (W) x 19 5/8" (H) x 3 3/4" (D) |
| Product Dimensions | 30" (W) x 4 1/4" (H) x 21 1/4" (D) |
| Product Width | 30" |
| Height (decimal) | 4.25 |
| Width (decimal) | 30 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
| Features | |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
Give All Your Burners A BoostAll four burners on this cooktop feature Power Boost mode, which boils water fast when you don’t have time to prepare meals.Easy to Use and CleanThe glass cooktop surface with digital glass touch controls features an intuitive design that is easy to keep clean.Free induction cookware setGet a 5-piece Circulon(R) Premiere Professional(TM) Induction Cookware set FREE when you buy any Samsung induction cooktop or range.*Precise Temperature ControlThe induction burner features precise temperature control and immediately goes down to a higher or lower temperature setting. No more spills due to over-boiling, means less time cleaning the cooktop.Save Time And Conserve EnergyInduction technology generates heat directly through the cookware leaving your cooktop cool to the touch. Pots and pans are heated quickly and consistently without wasting energy.Make Cooking Simple With Smart TechnologyMonitor your cooktop from anywhere with your smartphone. Helping To Keep Little Chefs SafeLock your cooktop with one touch of a button in or out of the house using the SmartThings App on your smartphone.*
Image Features

Quick & efficient
Cook more energy efficiently and save time*. The cooktop has a choice of 4 induction burners, including a powerful 3.8kW Power Burner, which provides intense heat and precise control. You can rapidly go from a gentle simmer to a high heat to cook with surprising speed and energy efficiency.

Monitor anywhere
Enjoy added convenience and peace of mind with smart features. You can simply monitor the cooktop anytime, anywhere using the SmartThings App* on your smartphone. Wherever you are, even if you're not home, you can monitor the current cooking status, maybe to check how long is left on the timer.

Easy clean surface
Keep your cooktop sparkling clean much more easily. The Glass Touch Control means there are no control knobs to get in the way. In addition, the completely smooth glass surface doesn't trap food and any drips or splashes can be quickly wiped away with a soft cloth. So it always looks brilliant.

Cook fast, save time
Cook much faster with maximum power to save much more time*. When you activate the Boost function it delivers a short extra burst of heat to reduce cooking times even more. It provides 1.6x the power of the highest standard power level, so you can prepare food faster and boil water in a flash.

Stylish modern look
Give your kitchen a seamlessly minimalist and stylish modern look. The cooktop includes a Glass Touch Control, so there are no unsightly control knobs that stick out. Instead it's completely smooth glass surface will blend in harmoniously with the style of contemporary kitchen interiors.

Branded In-home Repair Service
Samsung Certified Technicians will set up a service time around your available schedule. Our skilled, experienced, and trained technicians will examine and repair your appliance in the comfort and safety of your home. Samsung's Branded Technicians will arrive at your home with the appropriate PPE equipment, respectfully disinfecting your appliance before and after repairs and ultimately providing you with excellent customer service. Learn more To schedule a Branded In-home Repair, contact us via Chat, text WECARE (932 273), or call 1-800-SAMSUNG, to schedule an appointment.
Features
- Give All Your Burners A Boost
- All four burners on this cooktop feature Power Boost mode, which boils water fast when you don't have time to prepare meals.
- Easy to Use and Clean
- The glass cooktop surface with digital glass touch controls features an intuitive design that is easy to keep clean.
- Free induction cookware set
- Get a 5-piece Circulon(R) Premiere Professional(TM) Induction Cookware set FREE when you buy any Samsung induction cooktop or range.*
- Precise Temperature Control
- The induction burner features precise temperature control and immediately goes down to a higher or lower temperature setting. No more spills due to over-boiling, means less time cleaning the cooktop.
- Save Time And Conserve Energy
- Induction technology generates heat directly through the cookware leaving your cooktop cool to the touch. Pots and pans are heated quickly and consistently without wasting energy.
- Make Cooking Simple With Smart Technology
- Monitor your cooktop from anywhere with your smartphone.
- Helping To Keep Little Chefs Safe
- Lock your cooktop with one touch of a button in or out of the house using the SmartThings App on your smartphone.*
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NZ30A3060UK |
| GTIN14: | 887276541341 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |












