| Part Number: | NZ30A3060UK |
| GTIN14: | 887276541341 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
Samsung 30-Inch 4-Burner Induction Cooktop Black - NZ30A3060UK
- SKU-0000038680
- Model #NZ30A3060UK
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | NZ30A3060UK |
| UPC/GTIN | 887276541341 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 30 |
| Height | 4 1/4 |
| Key Features | |
| Power Boost | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Digital Touch Controls | Yes |
| Design | |
| Color | Black |
| Controls for Cooktop | Digital Touch Control |
| Cooktop | |
| Cooktop Type | Induction |
| Total Power | 7.1 Kw |
| Total Number of Elements | 4 |
| Cooktop Power | |
| Left Front | 1,800W (Boost 2,300W) |
| Left Rear | 1,800W (Boost 2,300W) |
| Right Front | 1,200W (Boost 1,500W) |
| Center | 2,300W (Boost 3,800W) |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 29.3 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 28 11/16" (W) x 19 5/8" (H) x 3 3/4" (D) |
| Product Dimensions | 30" (W) x 4 1/4" (H) x 21 1/4" (D) |
| Product Width | 30" |
| Height (decimal) | 4.25 |
| Width (decimal) | 30 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
| Features | |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
Image Features
Quick & efficient
Cook more energy efficiently and save time*. The cooktop has a choice of 4 induction burners, including a powerful 3.8kW Power Burner, which provides intense heat and precise control. You can rapidly go from a gentle simmer to a high heat to cook with surprising speed and energy efficiency.