| Key Features | |
| Bluetooth® | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Digital Touch Controls | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 44.1 lbs. |
| Product Dimensions | 30" (W) x 25 7/16" (H) x 19 11/16" (D) |
| Product Width | 30" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Wall Mount Chimney |
| CFM | 390-600 |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 4 (3 step + booster) |
| Filter Type | Baffle |
| Removable Filter | Yes |
| Control Type | Touch |
| Noise Level | 74 dBA (10.8 sonnes) |
| Power | 220W |
| Rated Voltage | 120V/60Hz |
With 600 CFM of ventilation power and 4 fan speeds with a Boost setting, the hood is equipped to tackle grease, odors and smoke at any level of cooking. With Wi-Fi connectivity, which allows you to control the hood remotely via a smartphone, the hood is fully ADA compliant. With bluetooth connectivity, your Samsung hood and Samsung cooktop can be synced so that the hood automatically turns itself on when the cooktop is on. That’s the outstanding convenience of Samsung’s new line of built-in cooking appliances at work. For homes where exterior venting is not possible, the hood can be converted to operate as a recirculating unit.
Image Features

Bluetooth connected
Bluetooth automatically syncs fans and lights with cooktop burners.

Wi-Fi connectivity
Monitor and control your cooktop hood from anywhere.

Powerful Ventilation
Powerful 390 CFM ventilation circulates air to remove odors quickly.

Digital touch controls
Seamless, integrated and premium design that is easy to clean.

LED lights
With bright LED lights, you can see everything on the cooktop.

ADA Compliant
The hood was designed for accessibility making it very easy to control from your smartphone.
Features
Wi-Fi Connectivity
- Control the connected hood vent and LED lights remotely from your smartphone.
Bluetooth Connectivity
- Your Samsung hood can be synced with the cooktop via bluetooth, so the hood automatically turns itself on when the cooktop is on.
Remote Control
- Use your smart device as a remote control to control appliance functions, whether you're home, in the office, or on the road.
Remote Monitoring
- Keep track of what's in the fridge from your grocer's aisle, how much time is left on that roast in the oven, or if it's time to add the next load of laundry right from your smart device. Remote Monitoring will always keep you in the know
Remote Diagnostics
- No longer will you have to wait days for a service technician to diagnose an appliance issue. Remote Diagnostics allows certified technicians to access your appliance and start troubleshooting immediately.
Baffle Filter
- Dishwasher-safe metal filters help keep air clean by drawing grease, smoke and odors through the hood.
Powerful Ventilation Performance
- With 4 ventilation speeds and a Boost setting, this hood is equipped to provide proper ventilation for any level of cooking.
Digital Touch Controls
- Seamless, integrated controls are intuitive and easy to use. Touch controls are also easy to wipe clean.
Convertible Installation
- Features options for both exterior and recirculating venting.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NK30K7000WS |
| GTIN14: | 887276182964 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
SAMSUNG 30" Wall Mount Hood In Stainless Steel NK30K7000WS
- SKU-0000042171
- Model #NK30K7000WS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | NK30K7000WS |
| UPC/GTIN | 887276182964 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 19 45/64 |
| Width | 30 |
| Height | 25 13/32 |
| Key Features | |
| Bluetooth® | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Digital Touch Controls | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 44.1 lbs. |
| Product Dimensions | 30" (W) x 25 7/16" (H) x 19 11/16" (D) |
| Product Width | 30" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Wall Mount Chimney |
| CFM | 390-600 |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 4 (3 step + booster) |
| Filter Type | Baffle |
| Removable Filter | Yes |
| Control Type | Touch |
| Noise Level | 74 dBA (10.8 sonnes) |
| Power | 220W |
| Rated Voltage | 120V/60Hz |
With 600 CFM of ventilation power and 4 fan speeds with a Boost setting, the hood is equipped to tackle grease, odors and smoke at any level of cooking. With Wi-Fi connectivity, which allows you to control the hood remotely via a smartphone, the hood is fully ADA compliant. With bluetooth connectivity, your Samsung hood and Samsung cooktop can be synced so that the hood automatically turns itself on when the cooktop is on. That’s the outstanding convenience of Samsung’s new line of built-in cooking appliances at work. For homes where exterior venting is not possible, the hood can be converted to operate as a recirculating unit.
Image Features

Bluetooth connected
Bluetooth automatically syncs fans and lights with cooktop burners.

Wi-Fi connectivity
Monitor and control your cooktop hood from anywhere.

Powerful Ventilation
Powerful 390 CFM ventilation circulates air to remove odors quickly.

Digital touch controls
Seamless, integrated and premium design that is easy to clean.

LED lights
With bright LED lights, you can see everything on the cooktop.

ADA Compliant
The hood was designed for accessibility making it very easy to control from your smartphone.
Features
Wi-Fi Connectivity
- Control the connected hood vent and LED lights remotely from your smartphone.
Bluetooth Connectivity
- Your Samsung hood can be synced with the cooktop via bluetooth, so the hood automatically turns itself on when the cooktop is on.
Remote Control
- Use your smart device as a remote control to control appliance functions, whether you're home, in the office, or on the road.
Remote Monitoring
- Keep track of what's in the fridge from your grocer's aisle, how much time is left on that roast in the oven, or if it's time to add the next load of laundry right from your smart device. Remote Monitoring will always keep you in the know
Remote Diagnostics
- No longer will you have to wait days for a service technician to diagnose an appliance issue. Remote Diagnostics allows certified technicians to access your appliance and start troubleshooting immediately.
Baffle Filter
- Dishwasher-safe metal filters help keep air clean by drawing grease, smoke and odors through the hood.
Powerful Ventilation Performance
- With 4 ventilation speeds and a Boost setting, this hood is equipped to provide proper ventilation for any level of cooking.
Digital Touch Controls
- Seamless, integrated controls are intuitive and easy to use. Touch controls are also easy to wipe clean.
Convertible Installation
- Features options for both exterior and recirculating venting.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NK30K7000WS |
| GTIN14: | 887276182964 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |










