| Weights/Dimensions | |
| Product Dimensions | 29 15/16" W x 4 15/16" H x 18 7/8" D |
| Product Weight | 19.8 |
| Key Features | |
| ADA Compliant | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| General Feature | Ventilation |
| Hood Size | 30" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Under Cabinet |
| CFM | 350 CFM |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Filter Type | Aluminum Mesh |
| Removable Filter | Yes |
| Control Type | Mechanical Buttons |
| Noise Level | Low Speed : 3.0 Sones / High Speed : 8.5 Sones |
| Power | 46W |
| Rated Voltage | 120V / 60 Hz |
| Warranty | |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
| Dimensions | |
| Height (decimal) | 4.94 |
| Width (decimal) | 29.94 |
| Depth (decimal) | 18.88 |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
| Height (extra) | + 2 inches for ventillation |
Create Recipes Without Setting Off AlarmsReduce cooking odor and smoke quickly with a powerful 3-speed 350 CFM ventilation system. This hood helps tackle kitchen fumes quietly for any recipe you wish to create.Brighten Your CooktopLED lights illuminate the cooktop and are brghter and more energy efficient.*Control Speed With A Simple TouchThe hood has a 3-speed front control fan that lets you quickly adjust settings with a gentle touch. Use slow, medium and fast speeds as needed to tackle cooking odor and smoke that can result from cooking.Easy To Clean For Lasting PerformanceTwo durable aluminum filters protect the exhaust fan and trap oil and dust before it clogs the motor or slows air flow. They’re dishwasher safe and super easy to clean.
Image Features

Create Recipes Without Setting Off Alarms
Reduce cooking odor and smoke quickly with a powerful 3-speed 350 CFM ventilation system. This hood helps tackle kitchen fumes quietly for any recipe you wish to create.

Brighten Your Cooktop
LED lights illuminate the cooktop and are brghter and more energy efficient.*

Control Speed With A Simple Touch
The hood has a 3-speed front control fan that lets you quickly adjust settings with a gentle touch. Use slow, medium and fast speeds as needed to tackle cooking odor and smoke that can result from cooking.

Easy To Clean For Lasting Performance
Two durable aluminum filters protect the exhaust fan and trap oil and dust before it clogs the motor or slows air flow. They're dishwasher safe and super easy to clean.

Ranked #1 in Overall Service Experience
Samsung was rated #1 in Overall Service Experience, Service Time, Service Help, Service Ease, and Service Outcome.
Features
- Powerful 350 CFM Ventilation System
- Reduce cooking odor and smoke quickly with a powerful 3-speed 350 CFM ventilation system. This hood helps tackle kitchen fumes quietly for any recipe you wish to create.
- LED lighting
- LED lights illuminate the cooktop and are brghter and more energy efficient.*
- 3-speed ventilation fan
- The hood has a 3-speed front control fan that lets you quickly adjust settings with a gentle touch. Use slow, medium and fast speeds as needed to tackle cooking odor and smoke that can result from cooking.
- Washable Aluminum Mesh Filters
- Two durable aluminum filters protect the exhaust fan and trap oil and dust before it clogs the motor or slows air flow. They're dishwasher safe and super easy to clean.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NK30B3500US |
| GTIN14: | 887276632704 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Samsung 350 CFM 30-Inch Under Cabinet Range Hood Stainless Steel - NK30B3500US
- SKUI-0000043104
- Model #NK30B3500US
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | NK30B3500US |
| UPC/GTIN | 887276632704 |
| Capacity | 350.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 18 7/8 |
| Width | 29 15/16 |
| Height | 4 15/16 |
| Weights/Dimensions | |
| Product Dimensions | 29 15/16" W x 4 15/16" H x 18 7/8" D |
| Product Weight | 19.8 |
| Key Features | |
| ADA Compliant | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| General Feature | Ventilation |
| Hood Size | 30" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Under Cabinet |
| CFM | 350 CFM |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Filter Type | Aluminum Mesh |
| Removable Filter | Yes |
| Control Type | Mechanical Buttons |
| Noise Level | Low Speed : 3.0 Sones / High Speed : 8.5 Sones |
| Power | 46W |
| Rated Voltage | 120V / 60 Hz |
| Warranty | |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
| Dimensions | |
| Height (decimal) | 4.94 |
| Width (decimal) | 29.94 |
| Depth (decimal) | 18.88 |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
| Height (extra) | + 2 inches for ventillation |
Create Recipes Without Setting Off AlarmsReduce cooking odor and smoke quickly with a powerful 3-speed 350 CFM ventilation system. This hood helps tackle kitchen fumes quietly for any recipe you wish to create.Brighten Your CooktopLED lights illuminate the cooktop and are brghter and more energy efficient.*Control Speed With A Simple TouchThe hood has a 3-speed front control fan that lets you quickly adjust settings with a gentle touch. Use slow, medium and fast speeds as needed to tackle cooking odor and smoke that can result from cooking.Easy To Clean For Lasting PerformanceTwo durable aluminum filters protect the exhaust fan and trap oil and dust before it clogs the motor or slows air flow. They’re dishwasher safe and super easy to clean.
Image Features

Create Recipes Without Setting Off Alarms
Reduce cooking odor and smoke quickly with a powerful 3-speed 350 CFM ventilation system. This hood helps tackle kitchen fumes quietly for any recipe you wish to create.

Brighten Your Cooktop
LED lights illuminate the cooktop and are brghter and more energy efficient.*

Control Speed With A Simple Touch
The hood has a 3-speed front control fan that lets you quickly adjust settings with a gentle touch. Use slow, medium and fast speeds as needed to tackle cooking odor and smoke that can result from cooking.

Easy To Clean For Lasting Performance
Two durable aluminum filters protect the exhaust fan and trap oil and dust before it clogs the motor or slows air flow. They're dishwasher safe and super easy to clean.

Ranked #1 in Overall Service Experience
Samsung was rated #1 in Overall Service Experience, Service Time, Service Help, Service Ease, and Service Outcome.
Features
- Powerful 350 CFM Ventilation System
- Reduce cooking odor and smoke quickly with a powerful 3-speed 350 CFM ventilation system. This hood helps tackle kitchen fumes quietly for any recipe you wish to create.
- LED lighting
- LED lights illuminate the cooktop and are brghter and more energy efficient.*
- 3-speed ventilation fan
- The hood has a 3-speed front control fan that lets you quickly adjust settings with a gentle touch. Use slow, medium and fast speeds as needed to tackle cooking odor and smoke that can result from cooking.
- Washable Aluminum Mesh Filters
- Two durable aluminum filters protect the exhaust fan and trap oil and dust before it clogs the motor or slows air flow. They're dishwasher safe and super easy to clean.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NK30B3500US |
| GTIN14: | 887276632704 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |












