| Part Number: | NK30B3500US |
| GTIN14: | 887276632704 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Samsung 350 CFM 30-Inch Under Cabinet Range Hood Stainless Steel - NK30B3500US
- SKUI-0000043104
- Model #NK30B3500US
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | NK30B3500US |
| UPC/GTIN | 887276632704 |
| Capacity | 350.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 18 7/8 |
| Width | 29 15/16 |
| Height | 4 15/16 |
| Weights/Dimensions | |
| Product Dimensions | 29 15/16" W x 4 15/16" H x 18 7/8" D |
| Product Weight | 19.8 |
| Key Features | |
| ADA Compliant | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| General Feature | Ventilation |
| Hood Size | 30" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Under Cabinet |
| CFM | 350 CFM |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Filter Type | Aluminum Mesh |
| Removable Filter | Yes |
| Control Type | Mechanical Buttons |
| Noise Level | Low Speed : 3.0 Sones / High Speed : 8.5 Sones |
| Power | 46W |
| Rated Voltage | 120V / 60 Hz |
| Warranty | |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
| Dimensions | |
| Height (decimal) | 4.94 |
| Width (decimal) | 29.94 |
| Depth (decimal) | 18.88 |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
| Height (extra) | + 2 inches for ventillation |
Image Features
Create Recipes Without Setting Off Alarms
Brighten Your Cooktop
LED lights illuminate the cooktop and are brghter and more energy efficient.*
Control Speed With A Simple Touch
Easy To Clean For Lasting Performance
Ranked #1 in Overall Service Experience
Samsung was rated #1 in Overall Service Experience, Service Time, Service Help, Service Ease, and Service Outcome.