| Performance | |
| Energy Consumption | 755 kWh/yr |
| Key Features | |
| Ice Max | Yes |
| FlexZone™ | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Freezer Ice Maker | Yes |
| Cubed Ice | Yes |
| Standard Features | |
| External Filtered Water and Ice Dispenser | Yes |
| FlexZone Drawer | Yes |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Surround Air Flow | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Humidity Controlled Crispers | Yes |
| Shelves | 5 |
| Gallon Bins | Yes |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| CoolTight Door | Yes |
| Display Color | Ice Blue |
| Child Lock | Yes |
| Filter Indicator | Yes |
| Handles | Flat Handle |
| Water Filter | HAF-QIN (Included) |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Twin Cooling Plus® | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Refrigerator Design | |
| General Feature | 4DR French Door |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Number of Doors | 4 |
| Depth | Regular (30" and above) |
| Refrigerator Features | |
| Humidity Control Crispers | 2 |
| Gallon Bins | Yes |
| Total Bins | 6 |
| Drawers | 2 |
| Foldable Shelves | 1 |
| Fixed Shelves | 3 |
| Interior Light | TOP LED(6EA x 2) |
| Slide-In Shelf | 1 |
| Spill proof shelves | Yes |
| Water and Ice Dispenser | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| FlexZone Drawer | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 3.8 cu. ft. |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| Temperature Zones | Meat/Fish (29°F) Cold Drinks (33°F) Deli/Snacks (37°F) Wine/Party Dishes (42°F) |
| FlexZone™ | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 3.8 |
| Drawers | 1 |
| Temperature Zones | 4 |
| Freezer Features | |
| Total Ice Storage | 4.2 |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| Drawer Divider | Yes |
| Interior Light | Bottom of Refrigerator Door, High Efficiency LED, 1ea |
| Bins | 2 |
| Power | |
| Volt/Amps | 115V/60Hz/5.0A |
| Capacity | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 28 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 15.9 cu. ft. |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 8.3 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 3/4" W x 70" H x 36 1/2" D |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 3/4" W x 68 7/8" H x 29 3/8" D |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 3/4" W x 70" H x 34" D |
| Shipping Dimensions | 38 1/4" W x 75 3/4" H x 36 1/4" D |
| Net Depth with Door Handle | 36 1/2" |
| Net Height with Hinge | 70" |
| Net Height without Hinge | 68 7/8" |
| Net Depth w/o Door Handle | 34" |
| Depth without Door (in) | 29 3/8" |
| Width | 35 3/4 |
| Height (decimal) | 70 |
| Width (decimal) | 35.75 |
| Depth (decimal) | 36.5 |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 328 lb. |
| Shipping Weight | 351 lb. |
| Warranty | |
| 1 Year | 1-Year Parts and Labor on Refrigerator |
| 5 Years | 5-year Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* *Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing |
| 10 Years | 10-year Part and 5- year Labor on Digital Inverter Compressor |
6 Inch Counter Depth 4 Door Refrigerator
Equipped with Twin Cooling Plus™ to optimize the temperature and humidity in the fridge and freezer in independent cooling system. Modern sleek design blends seamlessly with any kitchen interior.
Features
Twin Cooling Plus
- Twin Cooling Plus™ optimizes the temperature and humidity in the fridge and freezer with independent cooling system. It preserves food in the optimal conditions and protects its original flavour and aroma by preventing odour from mixing.
Modern Look Design
- Enjoy a sleek and simple design. The Sleek Edge Doors have a sophisticated and timeless style that is accentuated by a minimalist ice and water dispenser and New Edge Handles. These elements blend seamlessly and harmoniously with any kitchen interior.
Smudge Proof
- Helps reduce smudges for an everyday great appearance.
Ice Max
- The Ice Max produces up to 10lbs of ice a day and store up to 4.2lbs of ice at a time! And its slim and compact design means it takes up less space, so there is more room to store food.
EZ-Open™ Handles
- This specially designed handle allows for easy opening and closing of a fully loaded freezer, containing a filtered ice maker. The low-profile handle design lifts up and glides out the drawer effortlessly.
ADA Compliant
- Use the refrigerator with ease and confidence if you are physically disabled or your movement is otherwise restricted. Its Internal Display is compliant with the standards of the Americans with Disabilities Act (ADA). So the controls are all within arm'
Additional Features
- Humidity Control
- Tempered Glass Shelves
- Cubed and Crushed Ice
- High Efficiency LED Lighting
- Energy Star
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | RF28R7201SR |
| GTIN14: | 887276304922 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SAMSUNG 36" 4 Door Smart Refrigerator With 28 Cu. Ft. Capacity RF28R7201SR
- SKU-0000031767
- Model #RF28R7201SR
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | RF28R7201SR |
| UPC/GTIN | 887276304922 |
| Capacity | 28.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 36 1/2 |
| Width | 35 3/4 |
| Height | 70 |
| Performance | |
| Energy Consumption | 755 kWh/yr |
| Key Features | |
| Ice Max | Yes |
| FlexZone™ | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Freezer Ice Maker | Yes |
| Cubed Ice | Yes |
| Standard Features | |
| External Filtered Water and Ice Dispenser | Yes |
| FlexZone Drawer | Yes |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Surround Air Flow | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Humidity Controlled Crispers | Yes |
| Shelves | 5 |
| Gallon Bins | Yes |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| CoolTight Door | Yes |
| Display Color | Ice Blue |
| Child Lock | Yes |
| Filter Indicator | Yes |
| Handles | Flat Handle |
| Water Filter | HAF-QIN (Included) |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Twin Cooling Plus® | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Refrigerator Design | |
| General Feature | 4DR French Door |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Number of Doors | 4 |
| Depth | Regular (30" and above) |
| Refrigerator Features | |
| Humidity Control Crispers | 2 |
| Gallon Bins | Yes |
| Total Bins | 6 |
| Drawers | 2 |
| Foldable Shelves | 1 |
| Fixed Shelves | 3 |
| Interior Light | TOP LED(6EA x 2) |
| Slide-In Shelf | 1 |
| Spill proof shelves | Yes |
| Water and Ice Dispenser | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| FlexZone Drawer | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 3.8 cu. ft. |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| Temperature Zones | Meat/Fish (29°F) Cold Drinks (33°F) Deli/Snacks (37°F) Wine/Party Dishes (42°F) |
| FlexZone™ | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 3.8 |
| Drawers | 1 |
| Temperature Zones | 4 |
| Freezer Features | |
| Total Ice Storage | 4.2 |
| EZ-Open Handle™ | Yes |
| Drawer Divider | Yes |
| Interior Light | Bottom of Refrigerator Door, High Efficiency LED, 1ea |
| Bins | 2 |
| Power | |
| Volt/Amps | 115V/60Hz/5.0A |
| Capacity | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 28 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 15.9 cu. ft. |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 8.3 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 3/4" W x 70" H x 36 1/2" D |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 3/4" W x 68 7/8" H x 29 3/8" D |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 3/4" W x 70" H x 34" D |
| Shipping Dimensions | 38 1/4" W x 75 3/4" H x 36 1/4" D |
| Net Depth with Door Handle | 36 1/2" |
| Net Height with Hinge | 70" |
| Net Height without Hinge | 68 7/8" |
| Net Depth w/o Door Handle | 34" |
| Depth without Door (in) | 29 3/8" |
| Width | 35 3/4 |
| Height (decimal) | 70 |
| Width (decimal) | 35.75 |
| Depth (decimal) | 36.5 |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 328 lb. |
| Shipping Weight | 351 lb. |
| Warranty | |
| 1 Year | 1-Year Parts and Labor on Refrigerator |
| 5 Years | 5-year Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* *Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing |
| 10 Years | 10-year Part and 5- year Labor on Digital Inverter Compressor |
6 Inch Counter Depth 4 Door Refrigerator
Equipped with Twin Cooling Plus™ to optimize the temperature and humidity in the fridge and freezer in independent cooling system. Modern sleek design blends seamlessly with any kitchen interior.
Features
Twin Cooling Plus
- Twin Cooling Plus™ optimizes the temperature and humidity in the fridge and freezer with independent cooling system. It preserves food in the optimal conditions and protects its original flavour and aroma by preventing odour from mixing.
Modern Look Design
- Enjoy a sleek and simple design. The Sleek Edge Doors have a sophisticated and timeless style that is accentuated by a minimalist ice and water dispenser and New Edge Handles. These elements blend seamlessly and harmoniously with any kitchen interior.
Smudge Proof
- Helps reduce smudges for an everyday great appearance.
Ice Max
- The Ice Max produces up to 10lbs of ice a day and store up to 4.2lbs of ice at a time! And its slim and compact design means it takes up less space, so there is more room to store food.
EZ-Open™ Handles
- This specially designed handle allows for easy opening and closing of a fully loaded freezer, containing a filtered ice maker. The low-profile handle design lifts up and glides out the drawer effortlessly.
ADA Compliant
- Use the refrigerator with ease and confidence if you are physically disabled or your movement is otherwise restricted. Its Internal Display is compliant with the standards of the Americans with Disabilities Act (ADA). So the controls are all within arm'
Additional Features
- Humidity Control
- Tempered Glass Shelves
- Cubed and Crushed Ice
- High Efficiency LED Lighting
- Energy Star
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | RF28R7201SR |
| GTIN14: | 887276304922 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |

















