| Capacity | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 22.6 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 14.6 cu. ft. |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 8 cu. ft. |
| Refrigerator Features | |
| Interior Light | TOP LED |
| Gallon Bins | Yes |
| Gallon Door Bins | 2 |
| Total Bins | 5 |
| Drawers | 2 |
| Fixed Shelves | 4 |
| Internal Digital Display | Yes |
| Shelves | 4 |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| Freezer Features | |
| Icemaker | Yes |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Cubed and Crushed Ice | Crushed Ice |
| Interior Light | Top LED |
| Shelves | 5 |
| Door Bins | 4 |
| Key Features | |
| Ice Maker | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| All-Around Cooling | Yes |
| In-Door Ice Maker | Yes |
| Cubed Ice | Yes |
| Standard Features | |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| AI Home | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Surround Air Flow | Yes |
| Shelves | Tempered Glass |
| Gallon Bins | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| CoolTight Door | Yes |
| Filter Indicator | Yes |
| Handles | Recessed Handle |
| Display Color | Ice Blue |
| Water Filter | HAF-QIN (DA97-17376B) |
| Multi Air Flow | Yes |
| Refrigerant | R600a |
| Sabbath Mode | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Built in Look w/Counter Depth | Yes |
| Refrigerator Design | |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Number of Doors | 2 |
| General Feature | Standard Depth |
| Depth | 28 5/8" |
| Power | |
| Energy Consumption | 625 kWh/yr |
| Volt/Amps | 115V/60Hz/ 5.0A |
| Dimensions | |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 7/8" W x 68 5/8" H x 24" D |
| Shipping Dimensions | 37 3/4" W x 75 3/8" H x 30 1/8" D |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 28 5/8" D |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 28 5/8" D |
| Net Height with Hinge | 70 1/16" |
| Net Height without Hinge | 68 5/8" |
| Net Depth w/o Door Handle | 28 5/8" |
| Depth without Door (in) | 24" |
| Height (decimal) | 70.0625 |
| Width (decimal) | 35.875 |
| Depth (decimal) | 28.625 |
| Width | 35 7/8" |
| Net Depth with Door Handle | 28 5/8" |
| Warranty | |
| 1 Year | One (1) Year Parts and Labor on Refrigerator |
| 5 Years | 5-year Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* *Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing |
| 10 Years | Five (5) years Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing) |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 229 lbs. |
| Shipping Weight | 238 lbs. |
Seamlessly designed for a modern lookA modern, built-in look featuring a minimalist exterior with signature flat-door design and recessed handles that seamlessly blend into your kitchen.Less smudging means less cleaningA finish that withstands everyday smudges, so you spend less time cleaning.Keep it all cool with even air circulationMulti-vent technology keeps items on every shelf evenly cooled.In-Door Ice MakerHigh-capacity, in-door ice maker with detachable ice bucket that saves shelf space for your frozen foods.Wi-Fi connectivityUse the SmartThings App* on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.Bright LED LightingBright LED lighting designed to beautifully light up the interior of your fridge so you can quickly spot what you want.Accessibility (ADA Compliant)Easy-to-reach controls for everyone.
Image Features

Seamlessly designed for a modern look
A modern, built-in look featuring a minimalist exterior with signature flat-door design and recessed handles that seamlessly blend into your kitchen.

Less smudging means less cleaning
A finish that withstands everyday smudges, so you spend less time cleaning.

Keep it all cool with even air circulation
Multi-vent technology keeps items on every shelf evenly cooled.

In-Door Ice Maker
High-capacity, in-door ice maker with detachable ice bucket that saves shelf space for your frozen foods.

Wi-Fi connectivity
Use the SmartThings App* on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.

Bright LED Lighting
Bright LED lighting designed to beautifully light up the interior of your fridge so you can quickly spot what you want.

Accessibility (ADA Compliant)
Easy-to-reach controls for everyone.

Get useful notifications
The SmartThings app alerts you when the door is left open, if there is an unexpected change in temperature or simply when it's time to change the water filter.* * Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.

Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your refrigerator's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your electric bill all from your phone.* * Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | RS23A500ASR |
| GTIN14: | 887276467801 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Samsung 36-Inch Side-by-Side Refrigerator Fingerprint Resistant Stainless Steel 22.6 Cu. Ft. - RS23A500ASR
- SKU-0000030229
- Model #RS23A500ASR
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Scratch & Dent | Dings Left Door | Scratches Right Door | Brand New | 2024 Production Model | Great Savings |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | RS23A500ASR |
| UPC/GTIN | 887276467801 |
| Capacity | 22.6000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 28 5/8 |
| Width | 35 7/8 |
| Height | 70 1/16 |
| Capacity | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 22.6 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 14.6 cu. ft. |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 8 cu. ft. |
| Refrigerator Features | |
| Interior Light | TOP LED |
| Gallon Bins | Yes |
| Gallon Door Bins | 2 |
| Total Bins | 5 |
| Drawers | 2 |
| Fixed Shelves | 4 |
| Internal Digital Display | Yes |
| Shelves | 4 |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| Freezer Features | |
| Icemaker | Yes |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Cubed and Crushed Ice | Crushed Ice |
| Interior Light | Top LED |
| Shelves | 5 |
| Door Bins | 4 |
| Key Features | |
| Ice Maker | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| All-Around Cooling | Yes |
| In-Door Ice Maker | Yes |
| Cubed Ice | Yes |
| Standard Features | |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| AI Home | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Surround Air Flow | Yes |
| Shelves | Tempered Glass |
| Gallon Bins | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| CoolTight Door | Yes |
| Filter Indicator | Yes |
| Handles | Recessed Handle |
| Display Color | Ice Blue |
| Water Filter | HAF-QIN (DA97-17376B) |
| Multi Air Flow | Yes |
| Refrigerant | R600a |
| Sabbath Mode | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Built in Look w/Counter Depth | Yes |
| Refrigerator Design | |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Number of Doors | 2 |
| General Feature | Standard Depth |
| Depth | 28 5/8" |
| Power | |
| Energy Consumption | 625 kWh/yr |
| Volt/Amps | 115V/60Hz/ 5.0A |
| Dimensions | |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 7/8" W x 68 5/8" H x 24" D |
| Shipping Dimensions | 37 3/4" W x 75 3/8" H x 30 1/8" D |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 28 5/8" D |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 28 5/8" D |
| Net Height with Hinge | 70 1/16" |
| Net Height without Hinge | 68 5/8" |
| Net Depth w/o Door Handle | 28 5/8" |
| Depth without Door (in) | 24" |
| Height (decimal) | 70.0625 |
| Width (decimal) | 35.875 |
| Depth (decimal) | 28.625 |
| Width | 35 7/8" |
| Net Depth with Door Handle | 28 5/8" |
| Warranty | |
| 1 Year | One (1) Year Parts and Labor on Refrigerator |
| 5 Years | 5-year Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* *Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing |
| 10 Years | Five (5) years Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing) |
| Awards and Certificates | |
| J.D. Power Awards | Yes |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 229 lbs. |
| Shipping Weight | 238 lbs. |
Seamlessly designed for a modern lookA modern, built-in look featuring a minimalist exterior with signature flat-door design and recessed handles that seamlessly blend into your kitchen.Less smudging means less cleaningA finish that withstands everyday smudges, so you spend less time cleaning.Keep it all cool with even air circulationMulti-vent technology keeps items on every shelf evenly cooled.In-Door Ice MakerHigh-capacity, in-door ice maker with detachable ice bucket that saves shelf space for your frozen foods.Wi-Fi connectivityUse the SmartThings App* on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.Bright LED LightingBright LED lighting designed to beautifully light up the interior of your fridge so you can quickly spot what you want.Accessibility (ADA Compliant)Easy-to-reach controls for everyone.
Image Features

Seamlessly designed for a modern look
A modern, built-in look featuring a minimalist exterior with signature flat-door design and recessed handles that seamlessly blend into your kitchen.

Less smudging means less cleaning
A finish that withstands everyday smudges, so you spend less time cleaning.

Keep it all cool with even air circulation
Multi-vent technology keeps items on every shelf evenly cooled.

In-Door Ice Maker
High-capacity, in-door ice maker with detachable ice bucket that saves shelf space for your frozen foods.

Wi-Fi connectivity
Use the SmartThings App* on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.

Bright LED Lighting
Bright LED lighting designed to beautifully light up the interior of your fridge so you can quickly spot what you want.

Accessibility (ADA Compliant)
Easy-to-reach controls for everyone.

Get useful notifications
The SmartThings app alerts you when the door is left open, if there is an unexpected change in temperature or simply when it's time to change the water filter.* * Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.

Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your refrigerator's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your electric bill all from your phone.* * Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | RS23A500ASR |
| GTIN14: | 887276467801 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |





















