| Key Features | |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Standard Features | |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Shelves | Tempered Glass |
| Gallon Bins | 4 |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| CoolTight Door | Yes |
| Display Color | Ice Blue |
| Filter Indicator | Yes |
| Water Filter | HAF-QIN (DA97-17376B) |
| Refrigerant | R600a |
| Modern Look Design | Yes |
| Refrigerator Design | |
| Type | Side-by-Side |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Depth | Regular (30" and above) |
| Refrigerator Features | |
| Gallon Bins | Yes |
| Total Bins | 5 |
| Drawers | 2 |
| Interior Light | TOP LED |
| Internal Digital Display | Yes |
| Shelves | 4 |
| Fingerprint Resistant Finish | Yes |
| Temperature Sensors | Yes |
| Water and Ice Dispenser | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| FlexZone™ | |
| Drawers | 2 |
| Freezer Features | |
| Total Ice Capacity (lbs.) | 4.4 |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Cubed and Crushed Ice | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Interior Light | Top LED |
| Shelves | 4 |
| Door Bins | 2 ea. |
| Freezer Box | 1 Box |
| Power | |
| Energy Consumption | 640 kWh/yr |
| Volt/Amps | 115V / 60Hz / 5.0A |
| Capacity | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 27.4 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 17.9 cu. ft. |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 9.5 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 33 1/2" D |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 7/8" W x 68 5/8" H x 28 15/16" D |
| Shipping Dimensions | 37 3/4" W x 75 3/8" H x 35" D |
| Net Height with Hinge | 70 1/16" |
| Net Height without Hinge | 68 5/8" |
| Net Depth w/o Door Handle | 33 1/2" |
| Depth without Door (in) | 28 15/16" |
| Width | 35.875" |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 289 lbs |
| Shipping Weight (lbs.) | 298 lbs |
| Warranty | |
| 1 Year | 1-Year Parts and Labor on Refrigerator |
| 5 Years | 5-year Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* *Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing |
| 10 Years | Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing) |
More space, more ways to stay organizedA completely redesigned interior with 27.4 cu. ft. capacity that fits 10% more groceries than ever.*Wi-Fi ConnectivityUse the SmartThings app on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.*ENERGY STAR (R) CertifiedEco-friendly and energy-efficient.*
Image Features
More space, more ways to stay organized
A completely redesigned interior with 27.4 cu. ft. capacity that fits 10% more groceries than ever.*
Wi-Fi Connectivity
Use the SmartThings app on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.*
ENERGY STAR (R) Certified
Eco-friendly and energy-efficient.*
Fingerprint Resistant Finish
Fingerprint Resistant Finish A finish that withstands everyday smudges, so you spend less time cleaning.
Minimal Display Dispenser
Minimal Display Dispenser Integrated dispenser with touch display provides easy access to water, cubed or crushed ice.
Bright LED Lighting
Bright LED Lighting Bright LED lighting designed to beautifully light up the interior of your fridge so you can quickly spot what you want.
Get useful notifications
The SmartThings app alerts you when the door is left open, if there is an unexpected change in temperature or simply when it's time to change the water filter.* * Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.
Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your refrigerator's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your electric bill all from your phone.* * Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.
Features
27.4 Cu. Ft. Total Capacity
- A completely redesigned interior that fits 10% more groceries than ever.
Modern Design
- Clean lines and modern form blend beautifully into your kitchen.
Fingerprint Resistant Finish
- A finish that withstands everyday smudges, so you spend less time cleaning.
All-Around Cooling
- Multi-vent technology keeps items on every shelf evenly cooled.
Adjustable Top Freezer Shelf
- The top shelf in the freezer can easily be adjusted to fit taller items and provide flexible storage.
Four Gallon Door Bins
- Provides more shelf space inside the fridge.
Bright LED Lighting
- Bright LED lighting is designed to beautifully light up the interior of your fridge so you can quickly spot what you want.
Wi-Fi Connectivity
- Use the SmartThings app on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.
Automatic In-Door Ice Maker
- High capacity in-door ice maker that saves shelf space for your frozen foods.
External Water/Ice Dispenser
- Integrated dispenser with touch display provides easy access to water, cubed or crushed ice.
Additional Features
- Bixby Enabled
- Sabbath Mode
- Door Alarm
- Water Filter Indicator
- Two Clear Drawers
- Automatic In-Door Ice Maker - Stores up to 4.4 lbs of ice
- ADA Compliant
- ENERGY STAR® Certified
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | RS27T5201SR |
| GTIN14: | 887276473604 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SAMSUNG 36" Freestanding Side By Side Smart Refrigerator With 27.4 Cu. Ft. Total Capacity RS27T5201SR
- SKU-0000031917
- Model #RS27T5201SR
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing Imperfections |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | RS27T5201SR |
| UPC/GTIN | 887276473604 |
| Capacity | 27.4000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 33 1/2 |
| Width | 35 7/8 |
| Height | 70 1/16 |
| Key Features | |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Standard Features | |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Shelves | Tempered Glass |
| Gallon Bins | 4 |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| CoolTight Door | Yes |
| Display Color | Ice Blue |
| Filter Indicator | Yes |
| Water Filter | HAF-QIN (DA97-17376B) |
| Refrigerant | R600a |
| Modern Look Design | Yes |
| Refrigerator Design | |
| Type | Side-by-Side |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Depth | Regular (30" and above) |
| Refrigerator Features | |
| Gallon Bins | Yes |
| Total Bins | 5 |
| Drawers | 2 |
| Interior Light | TOP LED |
| Internal Digital Display | Yes |
| Shelves | 4 |
| Fingerprint Resistant Finish | Yes |
| Temperature Sensors | Yes |
| Water and Ice Dispenser | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| FlexZone™ | |
| Drawers | 2 |
| Freezer Features | |
| Total Ice Capacity (lbs.) | 4.4 |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Cubed and Crushed Ice | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Interior Light | Top LED |
| Shelves | 4 |
| Door Bins | 2 ea. |
| Freezer Box | 1 Box |
| Power | |
| Energy Consumption | 640 kWh/yr |
| Volt/Amps | 115V / 60Hz / 5.0A |
| Capacity | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 27.4 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 17.9 cu. ft. |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 9.5 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 33 1/2" D |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 7/8" W x 68 5/8" H x 28 15/16" D |
| Shipping Dimensions | 37 3/4" W x 75 3/8" H x 35" D |
| Net Height with Hinge | 70 1/16" |
| Net Height without Hinge | 68 5/8" |
| Net Depth w/o Door Handle | 33 1/2" |
| Depth without Door (in) | 28 15/16" |
| Width | 35.875" |
| Weight | |
| Product Weight (lbs.) | 289 lbs |
| Shipping Weight (lbs.) | 298 lbs |
| Warranty | |
| 1 Year | 1-Year Parts and Labor on Refrigerator |
| 5 Years | 5-year Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* *Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing |
| 10 Years | Ten (10) years Part and Five (5) years Labor on Digital Inverter Compressor (*Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing) |
More space, more ways to stay organizedA completely redesigned interior with 27.4 cu. ft. capacity that fits 10% more groceries than ever.*Wi-Fi ConnectivityUse the SmartThings app on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.*ENERGY STAR (R) CertifiedEco-friendly and energy-efficient.*
Image Features
More space, more ways to stay organized
A completely redesigned interior with 27.4 cu. ft. capacity that fits 10% more groceries than ever.*
Wi-Fi Connectivity
Use the SmartThings app on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.*
ENERGY STAR (R) Certified
Eco-friendly and energy-efficient.*
Fingerprint Resistant Finish
Fingerprint Resistant Finish A finish that withstands everyday smudges, so you spend less time cleaning.
Minimal Display Dispenser
Minimal Display Dispenser Integrated dispenser with touch display provides easy access to water, cubed or crushed ice.
Bright LED Lighting
Bright LED Lighting Bright LED lighting designed to beautifully light up the interior of your fridge so you can quickly spot what you want.
Get useful notifications
The SmartThings app alerts you when the door is left open, if there is an unexpected change in temperature or simply when it's time to change the water filter.* * Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.
Monitor and control energy usage
SmartThings lets you monitor and manage your refrigerator's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your electric bill all from your phone.* * Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.
Features
27.4 Cu. Ft. Total Capacity
- A completely redesigned interior that fits 10% more groceries than ever.
Modern Design
- Clean lines and modern form blend beautifully into your kitchen.
Fingerprint Resistant Finish
- A finish that withstands everyday smudges, so you spend less time cleaning.
All-Around Cooling
- Multi-vent technology keeps items on every shelf evenly cooled.
Adjustable Top Freezer Shelf
- The top shelf in the freezer can easily be adjusted to fit taller items and provide flexible storage.
Four Gallon Door Bins
- Provides more shelf space inside the fridge.
Bright LED Lighting
- Bright LED lighting is designed to beautifully light up the interior of your fridge so you can quickly spot what you want.
Wi-Fi Connectivity
- Use the SmartThings app on your smartphone to control the temperature and monitor your refrigerator remotely.
Automatic In-Door Ice Maker
- High capacity in-door ice maker that saves shelf space for your frozen foods.
External Water/Ice Dispenser
- Integrated dispenser with touch display provides easy access to water, cubed or crushed ice.
Additional Features
- Bixby Enabled
- Sabbath Mode
- Door Alarm
- Water Filter Indicator
- Two Clear Drawers
- Automatic In-Door Ice Maker - Stores up to 4.4 lbs of ice
- ADA Compliant
- ENERGY STAR® Certified
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | RS27T5201SR |
| GTIN14: | 887276473604 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |

















