Part Number: NA36K7750TS
GTIN14: 887276183572
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances
SAMSUNG 36" Gas Cooktop With 22k Btu Dual Burner NA36K7750TS
  • SKU-0000025430
  • Model #NA36K7750TS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade A
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoNone Identified
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand SAMSUNG
CategoryCooking / Cooktops / Kitchen Appliances
Model Number NA36K7750TS
UPC/GTIN 887276183572
Capacity 5.0000
Color Stainless Steel
Depth 22 11/32
Width 36
Height 5 9/16
Materials/Finishes
Materials/Finishes
  • Model Type Install 36 inch built-in gas cooktop
Control MethodIlluminated Knobs
Power/Ratings
Power/Ratings
  • Total Power 59000 BTU
Power LevelLow-Med-High
Burner - Left Front9500 BTU
Burner - Left Rear9500 BTU
Burner - Right Front13000 BTU
Burner - Right Rear5000 BTU, Precise Simmer
Burner - Center Front22000 BTU, Dual Brass
Power Supply120 V / 60 Hz, 1 A
Features
Features
  • Grate Cast Iron (3pcs)
SurfaceStainless
Simmer/MeltYes
Cooktop
Cooktop
  • Number of Burner 5 EA
Fuel TypeNatural Gas (factory set)
Accessories
Accessories
  • WOK grate Yes
GriddleCast Iron Griddle
LP Conversion KitYes
Smart
Smart
  • WiFi Embedded Yes
Auto Connectivity (with Hood)Yes
WiFi Dongle(Separate sale) SupportNo
WiFi KitNo
App Connectivity
App Connectivity
  • SmartThings App Support Yes
Weights/Dimensions
Weights/Dimensions
  • Package (WxHxD) 1030 x 270 x 650 mm
Cutout (WxHxD)W 860.4 x D 485.8 mm
Net (WxHxD)914.4 x 79.3 x 533 mm