Part Number: NA36N7755TS
GTIN14: 887276281766
Category Code:Cooking
Sub Category Code:Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances
Samsung 36-Inch 5-Burner Gas Cooktop Stainless - NA36N7755TS
  • SKU-0000024185
  • Model #NA36N7755TS
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade C
Product SourceOpen Box
Additional InfoSurface Imperfections | Missing Installation Hardware & Accessories (Cooktop Only)
Model Number NA36N7755TS
UPC/GTIN 887276281766
Capacity 5.0000
Color Stainless Steel
Depth 22 11/32
Width 36
Height 5 1/2
Materials/Finishes
ColorStainless Steel
Cooktop TypeGas
Cooktop TypeGas
Knob LightingBacklit and Indicator
Controls for CooktopWeighted Knob
Model Type Install36 inch built-in gas cooktop
Power/Ratings
Total Power54,000 BTU
Element - Left Front95,00 BTU
Left Rear9500 BTU
Right Front13000 BTU
Right Rear5000 BTU
Center22000 BTU Dual Brass
Power Supply120V/60Hz, 1A
Left Front9500 BTU
Features
GrateCast Iron (3pcs)
Surface TypeStainless
Simmer/MeltYes
ADA CompliantYes
Wi-Fi & Bluetooth ConnectedYes
Sealed BurnersYes
Power BurnerYes
Cooktop
Fuel TypeNatural Gas (factory set)
Sealed BurnersYes
Total Power54000 BTU
Total Number of Burners5 EA
Accessories
WOK grateYes
GriddleCast Iron
LP Conversion KitYes
Smart
Wi-Fi ConnectivityYes + Hood Connection
Auto Connectivity (with Hood)Yes
BluetoothYes
App Connectivity
SmartThings App SupportYes
Weights & Dimensions
Loading Quantity (20/40ft)162 / 360
Product Width36"
Package (WxHxD)1,030 x 250 x 650 mm
Cut-Out Dimensions (WxHxD, in.)33 7/8" W x 3 1/8" H x 19 1/8" D
Product Dimensions (WxHxD, in.)22 1/3" W x 54 1/2" H x 36" D
Weight (Gross)43.3 kg
Size914.4 x 139.7 x 568 mm
Height (decimal)5.57
Height (extra)+ 2 inches for ventillation
Width (decimal)22.33
Width (extra)+ 3 inches for open door
Depth (decimal)36
Product Weight87.7 lbs.
Cut-Out Dimensions33 7/8" W x 3 1/8" H x 19 1/8" D
Product Dimensions22 1/3" W x 54 1/2" H x 36" D
Product Width36"