| Materials/Finishes | |
| Cooktop Type | Induction |
| Flexible Cooktop | Yes |
| Controls for Cooktop | Digital Touch Controls |
| Power/Ratings | |
| Left Rear | 1.8 kW (Boost - 2.3 kW) |
| Right Front | 1.2 kW (Boost - 1.5 kW) |
| Right Rear | 1.8 kW (Boost - 2.3 kW) |
| Center | 2.3 kW (Boost - 4.3 kW) |
| Power Boost | Yes |
| Left Front | 1.8 kW (Boost - 2.3 kW) |
| Features | |
| Surface Type | Anti-Scratch Matte Glass |
| Sync Elements | Yes |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Warranty | 1 Year All Parts and Labor |
| Cooktop | |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| Total Power | 8.9 kW |
| Sync Control | Yes |
| Total Number of Burners | 5 |
| Total Number of Elements | 5 |
| Smart | |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Weights & Dimensions | |
| Height (decimal) | 4.125 |
| Width (decimal) | 36 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
| Size | 36" |
| Product Width | 36" |
| Product Weight | 46.3 lbs |
| Key Features | |
| SmartThings | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Key Features | Sync Element |
| Sync Burner | Yes |
| Anti-Scratch Glass Cooktop | Yes |
| Digital Touch Controls | Yes |
| Design | |
| Color | Black |
| Shipping Dimensions and Weights (WxHxD) | |
| Dimensions | 40 1/8" x 9 1/16" x 25 1/8" |
| Weights | 51.6 lbs |
36 Inch Induction Cooktop with 5 Induction Elements
Prepare meals quickly and easily with this Samsung Induction Cooktop. Enjoy the comfort of an easy-to-clean ceramic glass cooktop with accurate digital touch controls for faster cleanup and greater flexibility. Four induction zones, a Pan Presence & Size Sensor, a Kitchen Timer, and a Hot Surface/Residual Heat Indicator round out the features that make this cooktop a versatile addition to your kitchen.
Image Features
Discover the power of induction
Induction sends heat directly through the cookware for a quick boost in temperature.
54% more scratch resistant
Anti-Scratch Matte Glass Cooktop (BR)The Anti-Scratch Matte Glass Cooktop1 is 54% more scratch resistant , more durable and less likely to get marked by cookware or cleaning.
Speed up cooking with Power Boost
4.3kW Power Burner(BR)The 36 inch induction cooktop features multiple induction burners , including a powerful 4.3kW Power Burner, which provides intense heat and precise control.
Choose one burner or two
Sync Burner(BR)The Sync Burner lets you operate two burners with one control so they can be kept at the same power level at the same time for large cookware.
Immediately set cooking temperatures
Precise temperature control(BR)The induction cooktop with precise temperature control can immediately set burners to a higher or lower temperature.
Energy-efficient technology
ENERGY STAR (R) Certified(BR)Get cutting-edge energy efficiency along with the latest technology, with our ENERGY STAR (R) Certified cooktops.
Gift with purchase
Free induction cookware set(BR)Get a 5-piece Circulon(R) Premiere Professional(TM) Induction Cookware set FREE when you buy any Samsung induction cooktop or range.*
Our Ready2Fit(TM) Guarantee
If your Built-In appliance doesn't fit the cabinet cutout or countertop, enjoy up to $300 on us to cover any modification costs.(BR) (BR) Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | CC70F36S2D |
| GTIN14: | 887276990316 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
Samsung 36-Inch 5-Burner Induction Cooktop Black - CC70F36S2DAA
- SKU-0000031348
- Model #CC70F36S2D
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Small Chip Right Front Of Glasstop |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | CC70F36S2D |
| UPC/GTIN | 887276990316 |
| Capacity | 5.0000 |
| Color | Black |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 36 |
| Height | 4 1/8 |
| Materials/Finishes | |
| Cooktop Type | Induction |
| Flexible Cooktop | Yes |
| Controls for Cooktop | Digital Touch Controls |
| Power/Ratings | |
| Left Rear | 1.8 kW (Boost - 2.3 kW) |
| Right Front | 1.2 kW (Boost - 1.5 kW) |
| Right Rear | 1.8 kW (Boost - 2.3 kW) |
| Center | 2.3 kW (Boost - 4.3 kW) |
| Power Boost | Yes |
| Left Front | 1.8 kW (Boost - 2.3 kW) |
| Features | |
| Surface Type | Anti-Scratch Matte Glass |
| Sync Elements | Yes |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Warranty | 1 Year All Parts and Labor |
| Cooktop | |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| Total Power | 8.9 kW |
| Sync Control | Yes |
| Total Number of Burners | 5 |
| Total Number of Elements | 5 |
| Smart | |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Weights & Dimensions | |
| Height (decimal) | 4.125 |
| Width (decimal) | 36 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
| Size | 36" |
| Product Width | 36" |
| Product Weight | 46.3 lbs |
| Key Features | |
| SmartThings | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Key Features | Sync Element |
| Sync Burner | Yes |
| Anti-Scratch Glass Cooktop | Yes |
| Digital Touch Controls | Yes |
| Design | |
| Color | Black |
| Shipping Dimensions and Weights (WxHxD) | |
| Dimensions | 40 1/8" x 9 1/16" x 25 1/8" |
| Weights | 51.6 lbs |
36 Inch Induction Cooktop with 5 Induction Elements
Prepare meals quickly and easily with this Samsung Induction Cooktop. Enjoy the comfort of an easy-to-clean ceramic glass cooktop with accurate digital touch controls for faster cleanup and greater flexibility. Four induction zones, a Pan Presence & Size Sensor, a Kitchen Timer, and a Hot Surface/Residual Heat Indicator round out the features that make this cooktop a versatile addition to your kitchen.
Image Features
Discover the power of induction
Induction sends heat directly through the cookware for a quick boost in temperature.
54% more scratch resistant
Anti-Scratch Matte Glass Cooktop (BR)The Anti-Scratch Matte Glass Cooktop1 is 54% more scratch resistant , more durable and less likely to get marked by cookware or cleaning.
Speed up cooking with Power Boost
4.3kW Power Burner(BR)The 36 inch induction cooktop features multiple induction burners , including a powerful 4.3kW Power Burner, which provides intense heat and precise control.
Choose one burner or two
Sync Burner(BR)The Sync Burner lets you operate two burners with one control so they can be kept at the same power level at the same time for large cookware.
Immediately set cooking temperatures
Precise temperature control(BR)The induction cooktop with precise temperature control can immediately set burners to a higher or lower temperature.
Energy-efficient technology
ENERGY STAR (R) Certified(BR)Get cutting-edge energy efficiency along with the latest technology, with our ENERGY STAR (R) Certified cooktops.
Gift with purchase
Free induction cookware set(BR)Get a 5-piece Circulon(R) Premiere Professional(TM) Induction Cookware set FREE when you buy any Samsung induction cooktop or range.*
Our Ready2Fit(TM) Guarantee
If your Built-In appliance doesn't fit the cabinet cutout or countertop, enjoy up to $300 on us to cover any modification costs.(BR) (BR) Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | CC70F36S2D |
| GTIN14: | 887276990316 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |




















