Image Features
Flex Zone
A large area for flexible cooking to use your largest, smallest or uniquely-shaped pots.
Digital-analog controls
Choose between a removable magnetic knob or digital touch controls for more flexibility.
Wi-Fi connectivity
Monitor your cooktop or control your hood from anywhere.*
Bluetooth connected
Bluetooth automatically syncs fans and lights with cooktop burners.
Power Boost
Focused heat that you can adjust on each burner to boil water faster.
Features
- Virtual Flame Technology
- Wi-Fi Connectivity
- Flex Zone Cooking Area
- Touch Controls
- Child Safety Lock
- Auto Shut-Off
- Pan Detection
- Quick Boil
- Synchronized Elements
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NZ36K7880US |
| GTIN14: | 887276183367 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
Samsung 36-Inch 5-Burner Induction Cooktop Stainless Steel - NZ36K7880US/AA
- SKU-0000031339
- Model #NZ36K7880US
| Product Source |  |
| Additional Info | No Visible Imperfections | Overall Excellent Condition |
| Model Number | NZ36K7880US |
| UPC/GTIN | 887276183367 |
| Capacity | 3.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 21 1/4 |
| Width | 36 |
| Height | 04 |
| Materials/Finishes | |
| Cooktop Type | Induction |
| Cooktop Type | Induction |
| Controls for Cooktop | Touch Control with Magnetic Knob |
| Power/Ratings | |
| Flex Zone | Yes |
| Left Rear | Flex Zone 1800W (Boost 2600W) |
| Right Front | 8" with Virtual Flame - 2200W (Boost 3200W) |
| Right Rear | 6" with Virtual Flame - 1400W (Boost 1800W) |
| Center | 7"/11" with Virtual Flame - 3600W (Boost 4800W) |
| Power Boost | Yes |
| Left Front | Flex Zone 1800W (Boost 2600W) |
| Features | |
| Wi-Fi & Bluetooth Connected | Yes |
| Cooktop | |
| Hot Surface Indicator | Residual Heat Indicator |
| Total Number of Elements | 5 |
| Total Power | 10.8kW |
| Sync Control | Residual Heat Indicator |
| Smart | |
| Wi-Fi Connectivity | Yes + Hood Connection |
| Weights & Dimensions | |
| Height (extra) | 4 |
| Width (decimal) | 36 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
| Product Weight | 58.8 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 33 6/7" W x 4" H x 19 1/8" D |
| Product Dimensions | 36" x 4" x 21 1/4" |
| Product Width | 36" |