| Part Number: | NK30R5000WG |
| GTIN14: | 887276302010 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Samsung 390 CFM 30-Inch Wall-Mounted Range Hood Black Stainless Steel - NK30R5000WG
- SKU-0000024691
- Model #NK30R5000WG
| Type |  |
| Grade | C |
| Product Source |  |
| Additional Info | Minor dent on chimney |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Model Number | NK30R5000WG |
| UPC/GTIN | 887276302010 |
| Capacity | 390.0000 |
| Color | Black Stainless Steel |
| Depth | 14 5/8 |
| Width | 30 |
| Height | 26 3/16 |
| Materials/Finishes | |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 25.4 |
| Product Dimensions | 30" (W) x 28 3/8" (H) x 19 11/16" (D) |
| Product Width | 30" |
| Design | |
| Color | Fingerprint Resistant Black Stainless Steel |
| General Feature | Ventilation |
| Hood Size | 30" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Wall Mount Chimney |
| CFM | 390 CFM |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Filter Type | Aluminum Mesh |
| Removable Filter | Yes |
| Control Type | Mechanical Buttons |
| Noise Level | 70 dBA (7.0 sones) |
| Power | 220W |
| Rated Voltage | 120V / 60 Hz |
| Dimensions | |
| Width (decimal) | 30 |
| Depth (decimal) | 19.69 |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
Image Features
Powerful 390 CFM
Powerful 390 CFM- Circulates air to remove odors quickly.
LED Lights
LED Lights illuminate the cooktop and are brighter and more energy efficient.
Ventilation
The vent can handle any cooking style with 3 ventilating speeds.
Accessories
Optional Extension kits, Recirculation kits and Charcoal Filter Kits are available
Ranked #1 in Overall Service Experience
Samsung was rated #1 in Overall Service Experience, Service Time, Service Help, Service Ease, and Service Outcome.