| Key Features | |
| ADA Compliant | Yes |
| Design | |
| Color | Fingerprint Resistant Matte Black Stainless Steel |
| Type | Ventilation |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 44.1 lbs. |
| Product Dimensions | 30" W x 25 7/16" H x 19 11/16" D |
| Product Width | 30" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Wall Mount Chimney |
| CFM | 390 (600 Capable) |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 4 (3 step + booster) |
| Filter Type | Baffle |
| Control Type | Touch |
| Noise Level | 74 dBA (10.8 sonnes) |
| Power | 220W |
| Rated Voltage | 120V/60Hz |
| Warranty | |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Introducing the Samsung Chef Collection.Samsung Chef Collection’s premium line of home appliances is an elegantly thoughtful combination of cutting-edge technology and truly useful, chef-influenced features that are coupled with a sleek, seamless design for ultimate flexibility that caters to how people cook and live today. Chef Collection understands that everyone is a “chef” in their own kitchen – regardless of what they do or how they do it. The Chef Collection Range Hood with Auto Heat-Sensing technology is designed for how YOU live and cook, with the ability to automatically turn on based on the heat coming from the cooktop below.Modern designDishwasher safe baffle filters help keep the air clean by drawing grease and odor through the hood.Fingerprint resistant finishHelps reduce smudges for an everyday great appearancePowerful ventilationPowerful 390 CFM ventilation circulates air to remove odors quickly.LED LightsLED Lights illuminate the cooktop, brighter and more energy efficient**Wi-Fi MonitoringWi-Fi Monitoring* for powering on/off, controlling speed and LED lights directly from your mobile device.
Image Features

Introducing the Samsung Chef Collection.
Samsung Chef Collection's premium line of home appliances is an elegantly thoughtful combination of cutting-edge technology and truly useful, chef-influenced features that are coupled with a sleek, seamless design for ultimate flexibility that caters to how people cook and live today. Chef Collection understands that everyone is a "chef" in their own kitchen - regardless of what they do or how they do it. The Chef Collection Range Hood with Auto Heat-Sensing technology is designed for how YOU live and cook, with the ability to automatically turn on based on the heat coming from the cooktop below.

Modern design
Dishwasher safe baffle filters help keep the air clean by drawing grease and odor through the hood.

Fingerprint resistant finish
Helps reduce smudges for an everyday great appearance

Powerful ventilation
Powerful 390 CFM ventilation circulates air to remove odors quickly.

LED Lights
LED Lights illuminate the cooktop, brighter and more energy efficient**

Wi-Fi Monitoring
Wi-Fi Monitoring* for powering on/off, controlling speed and LED lights directly from your mobile device.
Features
- This cutting-edge hood from our Chef Collection gauges the amount heat coming from the cooktop and automatically adjusts the fan speed accordingly.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NK30M9600WM |
| GTIN14: | 887276240428 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Samsung 390 CFM 30-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - NK30M9600WM
- SKU-0000024189
- Model #NK30M9600WM
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Surface scratches | missing chimney cover |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | NK30M9600WM |
| UPC/GTIN | 887276240428 |
| Capacity | 390.0000 |
| Color | Black Stainless Steel |
| Depth | 19 11/16 |
| Width | 30 |
| Height | 25 7/16 |
| Key Features | |
| ADA Compliant | Yes |
| Design | |
| Color | Fingerprint Resistant Matte Black Stainless Steel |
| Type | Ventilation |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 44.1 lbs. |
| Product Dimensions | 30" W x 25 7/16" H x 19 11/16" D |
| Product Width | 30" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Wall Mount Chimney |
| CFM | 390 (600 Capable) |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 4 (3 step + booster) |
| Filter Type | Baffle |
| Control Type | Touch |
| Noise Level | 74 dBA (10.8 sonnes) |
| Power | 220W |
| Rated Voltage | 120V/60Hz |
| Warranty | |
| 1 Year Parts and Labor | Yes |
Introducing the Samsung Chef Collection.Samsung Chef Collection’s premium line of home appliances is an elegantly thoughtful combination of cutting-edge technology and truly useful, chef-influenced features that are coupled with a sleek, seamless design for ultimate flexibility that caters to how people cook and live today. Chef Collection understands that everyone is a “chef” in their own kitchen – regardless of what they do or how they do it. The Chef Collection Range Hood with Auto Heat-Sensing technology is designed for how YOU live and cook, with the ability to automatically turn on based on the heat coming from the cooktop below.Modern designDishwasher safe baffle filters help keep the air clean by drawing grease and odor through the hood.Fingerprint resistant finishHelps reduce smudges for an everyday great appearancePowerful ventilationPowerful 390 CFM ventilation circulates air to remove odors quickly.LED LightsLED Lights illuminate the cooktop, brighter and more energy efficient**Wi-Fi MonitoringWi-Fi Monitoring* for powering on/off, controlling speed and LED lights directly from your mobile device.
Image Features

Introducing the Samsung Chef Collection.
Samsung Chef Collection's premium line of home appliances is an elegantly thoughtful combination of cutting-edge technology and truly useful, chef-influenced features that are coupled with a sleek, seamless design for ultimate flexibility that caters to how people cook and live today. Chef Collection understands that everyone is a "chef" in their own kitchen - regardless of what they do or how they do it. The Chef Collection Range Hood with Auto Heat-Sensing technology is designed for how YOU live and cook, with the ability to automatically turn on based on the heat coming from the cooktop below.

Modern design
Dishwasher safe baffle filters help keep the air clean by drawing grease and odor through the hood.

Fingerprint resistant finish
Helps reduce smudges for an everyday great appearance

Powerful ventilation
Powerful 390 CFM ventilation circulates air to remove odors quickly.

LED Lights
LED Lights illuminate the cooktop, brighter and more energy efficient**

Wi-Fi Monitoring
Wi-Fi Monitoring* for powering on/off, controlling speed and LED lights directly from your mobile device.
Features
- This cutting-edge hood from our Chef Collection gauges the amount heat coming from the cooktop and automatically adjusts the fan speed accordingly.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | NK30M9600WM |
| GTIN14: | 887276240428 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |














