| Part Number: | NK30M9600WM |
| GTIN14: | 887276240428 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Samsung 390 CFM 30-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - NK30M9600WM
- SKU-0000024189
- Model #NK30M9600WM
| Type |  |
| Grade | C |
| Product Source |  |
| Additional Info | Surface scratches | missing chimney cover |
| Model Number | NK30M9600WM |
| UPC/GTIN | 887276240428 |
| Capacity | 390.0000 |
| Color | Black Stainless Steel |
| Depth | 19 11/16 |
| Width | 30 |
| Height | 25 7/16 |
| Design | |
| Color | Fingerprint Resistant Matte Black Stainless Steel |
| Type | Ventilation |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 44.1 lbs. |
| Product Dimensions | 30" W x 25 7/16" H x 19 11/16" D |
| Product Width | 30" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Wall Mount Chimney |
| CFM | 390 (600 Capable) |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 4 (3 step + booster) |
| Filter Type | Baffle |
| Control Type | Touch |
| Noise Level | 74 dBA (10.8 sonnes) |
| Power | 220W |
| Rated Voltage | 120V/60Hz |