| Part Number: | NK36N7000US |
| GTIN14: | 887276262789 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Samsung 390 CFM 36-Inch Under Cabinet Range Hood Stainless Steel - NK36N7000US
- SKU-0000024193
- Model #NK36N7000US
| Type |  |
| Grade | A |
| Product Source |  |
| Additional Info | None identified |
| Model Number | NK36N7000US |
| UPC/GTIN | 887276262789 |
| Capacity | 390.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 19 3/4 |
| Width | 36 |
| Height | 9 3/4 |
| Key Features | |
| Bluetooth® | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Fingerprint Resistant | Yes |
| Design | |
| Color | Stainless Steel |
| Hood Size | 36" |
| Weights & Dimensions | |
| Product Weight | 38.6 lbs. |
| Product Dimensions | 36" (W) x 9 3/4" (H) x 19 3/4" (D) |
| Product Width | 36" |
| Hood Performance | |
| Venting Type | Exterior & Recirculating Capable |
| Hood Type | Under Cabinet |
| CFM | 390-600 |
| Lighting | LED |
| Number of Fan Speeds | 4 (3 step + booster) |
| Filter Type | Baffle |
| Removable Filter | Yes |
| Control Type | Touch |
| Noise Level | 75 dBA (8.2 sonnes) |
| Power | 425W |
| Rated Voltage | 120V/60Hz |