| Overview | |
| Outside (WxHxD) | 29 7/8" x 16 1/2" x 15 1/8" |
| Power Consumption (Microwave) | 1500 W |
| Display Type | LED (Ice Blue) |
| Power Source | 120 V / 60 Hz |
| Power/Ratings | |
| Power Level | 10 |
| Output Power (Max) | 1000 W |
| Power Consumption (Microwave) | 1500 W |
| Power Source | 120 V / 60 Hz |
| Type | |
| Installation Type | OTR |
| Materials/Finishes | |
| Colour (Door) | Stainless Steel |
| Cavity Material | Epoxy |
| Display Type | LED (Ice Blue) |
| Control Type | Membrane |
| Door Type | Bar Handle (Flat Type) |
| Features | |
| Sensor Cook | No |
| Defrost (Auto / Power / Sensor) | Auto |
| Ventilation Power (CFM) | 300 |
| Kitchen Timer | Yes |
| Auto Cook | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Sound on/off | No |
| 30 sec. Plus | Yes |
| Auto Steam Cook | No |
| Turntable On/Off | No |
| Clock | Yes |
| Eco Mode | Yes |
| Accessories | |
| Quick Guide Label | Yes |
| Weights/Dimensions | |
| Cavity (WxHxD) | 19 5/16" x 9 5/8" x 14 3/8" |
| Outside (WxHxD) | 29 7/8" x 16 1/2" x 15 1/8" |
| Shipping (WxHxD) | 33 3/8" x 19 15/16" x 19 13/32" |
| Net Weight (kg) | 44.2 lbs |
| Weight (Shipping) | 51.8 lbs |
| Loading Quantity (20/40ft) | 124 / 264 (40ft HQ : 330) |
| Smart | |
| WiFi Embedded | No |
| Basic Information | |
| Manufacturer / Importer | Samsung Electronics Co.,Ltd. |
| Product Origin | Malaysia |
| Packing Case | Eco(Kraft) |
More space, more foodThe microwave with a large 1.6 cu. ft. capacity easily accommodates meals and dishes of various sizes.Powerful suctionEnsure a more comfortable cooking environment with effective ventilation. The underside of the OTR features a Power Ventilation system that refreshes the air you breathe. Its 300 cu. ft. per minute suction capacity gets rid of steam, fumes and unpleasant odours quickly.Powerful cookingThe microwave packs an outstanding output power of 1000W. It cooks quickly and evenly, which saves you time and energy. It also gives you added flexibility, as you can be sure that even large dishes are cooked thoroughly.Saves on standbyConserves energy by turning off display when it’s not in use.See more clearlyStriking blue LED display adds clarity and style to your kitchen.A matching kitchenPair the over-the-range microwave with other Samsung kitchen appliances for a consistent and stylish look in your kitchen.Convenient cookingSimply enter the type of food and weight and let the auto cook feature determine the optimal cooking mode, time and temperature.
Image Features
No Guesswork
No more guesswork as to how long to microwave a dish. Just enter the food and weight and the pre-programmed setting will cook it perfectly.
Fits what you need
Accommodates a wide variety of snacks and meals.
Powerful performance
Powerful 300 CFM ventilation fan quickly and quietly reduces unwanted steam, fumes and cooking odors.
More power
Cooks food quickly and evenly.
See more clearly
Striking blue LED display adds clarity and style to your kitchen.
Features
- No Guesswork
- No more guesswork as to how long to microwave a dish. Just enter the food and weight and the pre-programmed setting will cook it perfectly.
- Fits what you need
- Accommodates a wide variety of snacks and meals.
- Powerful performance
- Powerful 300 CFM ventilation fan quickly and quietly reduces unwanted steam, fumes and cooking odors.
- More power
- Cooks food quickly and evenly.
- See more clearly
- Striking blue LED display adds clarity and style to your kitchen.
- Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience
- Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience - excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
- #1 in Customer Satisfaction
- Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Over-the-Range Microwaves in the 2024 J.D. Power Appliance Satisfaction Study.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | ME16A4021AS |
| GTIN14: | 887276532936 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
Samsung 30-Inch Over-the-Range Microwave Stainless Steel 1.6 Cu. Ft. - ME16A4021AS
- SKU-0000031786
- Model #ME16A4021AS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Damage on Body & Rear | 2025 Production Model | Mounting Bracket & Turn Table Plate Included |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |
| Model Number | ME16A4021AS |
| UPC/GTIN | 887276532936 |
| Capacity | 1.6000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 15 1/8 |
| Width | 29 7/8 |
| Height | 16 1/2 |
| Overview | |
| Outside (WxHxD) | 29 7/8" x 16 1/2" x 15 1/8" |
| Power Consumption (Microwave) | 1500 W |
| Display Type | LED (Ice Blue) |
| Power Source | 120 V / 60 Hz |
| Power/Ratings | |
| Power Level | 10 |
| Output Power (Max) | 1000 W |
| Power Consumption (Microwave) | 1500 W |
| Power Source | 120 V / 60 Hz |
| Type | |
| Installation Type | OTR |
| Materials/Finishes | |
| Colour (Door) | Stainless Steel |
| Cavity Material | Epoxy |
| Display Type | LED (Ice Blue) |
| Control Type | Membrane |
| Door Type | Bar Handle (Flat Type) |
| Features | |
| Sensor Cook | No |
| Defrost (Auto / Power / Sensor) | Auto |
| Ventilation Power (CFM) | 300 |
| Kitchen Timer | Yes |
| Auto Cook | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Sound on/off | No |
| 30 sec. Plus | Yes |
| Auto Steam Cook | No |
| Turntable On/Off | No |
| Clock | Yes |
| Eco Mode | Yes |
| Accessories | |
| Quick Guide Label | Yes |
| Weights/Dimensions | |
| Cavity (WxHxD) | 19 5/16" x 9 5/8" x 14 3/8" |
| Outside (WxHxD) | 29 7/8" x 16 1/2" x 15 1/8" |
| Shipping (WxHxD) | 33 3/8" x 19 15/16" x 19 13/32" |
| Net Weight (kg) | 44.2 lbs |
| Weight (Shipping) | 51.8 lbs |
| Loading Quantity (20/40ft) | 124 / 264 (40ft HQ : 330) |
| Smart | |
| WiFi Embedded | No |
| Basic Information | |
| Manufacturer / Importer | Samsung Electronics Co.,Ltd. |
| Product Origin | Malaysia |
| Packing Case | Eco(Kraft) |
More space, more foodThe microwave with a large 1.6 cu. ft. capacity easily accommodates meals and dishes of various sizes.Powerful suctionEnsure a more comfortable cooking environment with effective ventilation. The underside of the OTR features a Power Ventilation system that refreshes the air you breathe. Its 300 cu. ft. per minute suction capacity gets rid of steam, fumes and unpleasant odours quickly.Powerful cookingThe microwave packs an outstanding output power of 1000W. It cooks quickly and evenly, which saves you time and energy. It also gives you added flexibility, as you can be sure that even large dishes are cooked thoroughly.Saves on standbyConserves energy by turning off display when it’s not in use.See more clearlyStriking blue LED display adds clarity and style to your kitchen.A matching kitchenPair the over-the-range microwave with other Samsung kitchen appliances for a consistent and stylish look in your kitchen.Convenient cookingSimply enter the type of food and weight and let the auto cook feature determine the optimal cooking mode, time and temperature.
Image Features
No Guesswork
No more guesswork as to how long to microwave a dish. Just enter the food and weight and the pre-programmed setting will cook it perfectly.
Fits what you need
Accommodates a wide variety of snacks and meals.
Powerful performance
Powerful 300 CFM ventilation fan quickly and quietly reduces unwanted steam, fumes and cooking odors.
More power
Cooks food quickly and evenly.
See more clearly
Striking blue LED display adds clarity and style to your kitchen.
Features
- No Guesswork
- No more guesswork as to how long to microwave a dish. Just enter the food and weight and the pre-programmed setting will cook it perfectly.
- Fits what you need
- Accommodates a wide variety of snacks and meals.
- Powerful performance
- Powerful 300 CFM ventilation fan quickly and quietly reduces unwanted steam, fumes and cooking odors.
- More power
- Cooks food quickly and evenly.
- See more clearly
- Striking blue LED display adds clarity and style to your kitchen.
- Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience
- Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience - excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
- #1 in Customer Satisfaction
- Samsung was ranked #1 in Customer Satisfaction with Over-the-Range Microwaves in the 2024 J.D. Power Appliance Satisfaction Study.
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | ME16A4021AS |
| GTIN14: | 887276532936 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Microwaves |














