| Design | |
| Color | White |
| Display Type | 18:88 LED |
| Performance | |
| Ampere | 15 A |
| Feature | |
| Smart Control | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Inner |
| End of Cycle Signal | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Number of Dryer Options | 10 |
| Number of Preset Drying Cycles | 12 |
| Venting System | 3 Way Venting |
| Steam Refresh | Yes |
| Wrinkle Away | Yes |
| Eco Normal | Yes |
| Dryer Type | Gas |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 39 min |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 7.5 |
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.3125 |
| Voice Compatible | Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Jeans | Yes |
| Sensor Drying | Yes |
| Steam Drying Technology | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Voltage / Frequency | 120V / 60Hz |
| Jog Dial | Yes |
| Vent Kit | DV-2A/XAA |
| Stackable | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Stacking Kit | SKK-8K |
| Pedestal | WE402NW/A3 |
| Heater | Single |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Physical specification | |
| Heating Element | 20,000 BTU/Hr |
| Heating Element | 20,000 BTU/Hr |
| Drum Material | Powder Coat (Gray) |
| Product Weight (lbs.) | 119 lbs. |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Door Type | Black Deco+Glass |
| Shipping Weight | 125.7 lbs. |
| Dry Levels | |
| Damp Dry | Yes |
| Drying Options | |
| Child Lock | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Energy Usage | |
| Liter/Cycle | 270 liter |
| Energy Guide Label | 270 liter |
| Accessories | |
| Riser | WE272NW/A3 |
| LP Kit | LPKIT-4/XAA |
| Sensor Drying Cycles | |
| Towels | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Low Temp | Yes |
| Electrical Ratings | |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.3(lb/kWh) |
| Dimensions | |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" W x 38.7" H x 31.3" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.3125 |
| Sound Levels | |
| Sound On / Off | Yes |
| Key Features | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu. ft. |
| Wash Cycles | |
| Downloaded | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Shirts | Yes |
| Denim | Yes |
| Rack Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Normal | Yes |
| Delicates | Yes |
| More Dry | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Bedding | Yes |
| Wool | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Adjust Time (Up) | Yes |
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Normal - More Dry | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
| Standard Features | |
| Power Source | Gas |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Beautifully designed, feature rich, incredible valueSamsung’s new 7.5 cu. ft. dryer allows you to remotely start or stop your cycle, schedule laundry on your time, receive end of cycle alerts, and more, right from your smartphone.* Steam Sanitize+ eliminates 99.9% of germs and bacteria,** while Multi-Steam technology relaxes and smooths away wrinkles from everyday wear.Thoughtful and elegant design detailsDesigned to enhance your laundry space without disrupting your lifestyle.Large 7.5 cu. ft Capacity Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.
Image Features

Beautifully designed, feature rich, incredible value
Samsung's new 7.5 cu. ft. dryer allows you to remotely start or stop your cycle, schedule laundry on your time, receive end of cycle alerts, and more, right from your smartphone.* Steam Sanitize+ eliminates 99.9% of germs and bacteria,** while Multi-Steam technology relaxes and smooths away wrinkles from everyday wear.

Large 7.5 cu. ft Capacity
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.

Scratch-Resistant Tempered Glass Door
Our sleek, new flat-panel door will elevate any laundry space and with scratch-resistant tempered glass, it combines an ultra-premium design with a durable finish.

Reversible Door
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.

Interior Drum Light
Put an end to stray socks or smaller laundry items that are hard to spot. An interior drum light brightly illuminates your laundry and the rest of the interior, so you can quickly and safely check your dryer's contents.

Lint Filter Indicator
Stop worrying about lint or fluff building up and blocking your dryer's air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVG45B6300W |
| GTIN14: | 887276628073 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |
SAMSUNG Front Load Gas Dryer Steam Sanitize Sensor Dry 7.5 Cu.ft. DVG45B6300W
- SKU-0000040502
- Model #DVG45B6300W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | 2022 Production Model | Scratches on Panel & Top |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Dryers / Laundry Appliances |
| Model Number | DVG45B6300W |
| UPC/GTIN | 887276628073 |
| Capacity | 7.5000 |
| Color | White |
| Depth | 31 5/16 |
| Width | 27 |
| Height | 38 45/64 |
| Design | |
| Color | White |
| Display Type | 18:88 LED |
| Performance | |
| Ampere | 15 A |
| Feature | |
| Smart Control | Yes |
| Smart Care | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Mixed Load Bell (Damp Alert) | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Vent Blockage Test | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Door Handle | Inner |
| End of Cycle Signal | Yes |
| KBB Readers Choice Award | Yes |
| Number of Dryer Options | 10 |
| Number of Preset Drying Cycles | 12 |
| Venting System | 3 Way Venting |
| Steam Refresh | Yes |
| Wrinkle Away | Yes |
| Eco Normal | Yes |
| Dryer Type | Gas |
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 39 min |
| Dryer Capacity (cu. ft.) | 7.5 |
| Width Standard (27"-27.5") | Yes |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.3125 |
| Voice Compatible | Bixby, Amazon Alexa, Google Assistant |
| Jeans | Yes |
| Sensor Drying | Yes |
| Steam Drying Technology | Yes |
| Eco Dry | Yes |
| Voltage / Frequency | 120V / 60Hz |
| Jog Dial | Yes |
| Vent Kit | DV-2A/XAA |
| Stackable | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Stacking Kit | SKK-8K |
| Pedestal | WE402NW/A3 |
| Heater | Single |
| Temperature Levels | |
| High | Yes |
| Medium High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Physical specification | |
| Heating Element | 20,000 BTU/Hr |
| Heating Element | 20,000 BTU/Hr |
| Drum Material | Powder Coat (Gray) |
| Product Weight (lbs.) | 119 lbs. |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Door Type | Black Deco+Glass |
| Shipping Weight | 125.7 lbs. |
| Dry Levels | |
| Damp Dry | Yes |
| Drying Options | |
| Child Lock | Yes |
| Alarm Off | Yes |
| Energy Usage | |
| Liter/Cycle | 270 liter |
| Energy Guide Label | 270 liter |
| Accessories | |
| Riser | WE272NW/A3 |
| LP Kit | LPKIT-4/XAA |
| Sensor Drying Cycles | |
| Towels | Yes |
| Sanitize | Yes |
| Activewear | Yes |
| Low Temp | Yes |
| Electrical Ratings | |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.3(lb/kWh) |
| Dimensions | |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27" W x 38.7" H x 31.3" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.4" W x 42.5" H x 33.5" D |
| Height (decimal) | 38.75 |
| Width (decimal) | 27 |
| Depth (decimal) | 31.3125 |
| Sound Levels | |
| Sound On / Off | Yes |
| Key Features | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.5 cu. ft. |
| Wash Cycles | |
| Downloaded | Yes |
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
| Shirts | Yes |
| Denim | Yes |
| Rack Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Normal | Yes |
| Delicates | Yes |
| More Dry | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
| Less Dry | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Bedding | Yes |
| Wool | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| Adjust Time (Up) | Yes |
| Adjust Time (Down) | Yes |
| Normal - More Dry | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
| Standard Features | |
| Power Source | Gas |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Beautifully designed, feature rich, incredible valueSamsung’s new 7.5 cu. ft. dryer allows you to remotely start or stop your cycle, schedule laundry on your time, receive end of cycle alerts, and more, right from your smartphone.* Steam Sanitize+ eliminates 99.9% of germs and bacteria,** while Multi-Steam technology relaxes and smooths away wrinkles from everyday wear.Thoughtful and elegant design detailsDesigned to enhance your laundry space without disrupting your lifestyle.Large 7.5 cu. ft Capacity Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.
Image Features

Beautifully designed, feature rich, incredible value
Samsung's new 7.5 cu. ft. dryer allows you to remotely start or stop your cycle, schedule laundry on your time, receive end of cycle alerts, and more, right from your smartphone.* Steam Sanitize+ eliminates 99.9% of germs and bacteria,** while Multi-Steam technology relaxes and smooths away wrinkles from everyday wear.

Large 7.5 cu. ft Capacity
Fewer loads, less time in the laundry room, and more time doing the things you love.

Scratch-Resistant Tempered Glass Door
Our sleek, new flat-panel door will elevate any laundry space and with scratch-resistant tempered glass, it combines an ultra-premium design with a durable finish.

Reversible Door
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout.

Interior Drum Light
Put an end to stray socks or smaller laundry items that are hard to spot. An interior drum light brightly illuminates your laundry and the rest of the interior, so you can quickly and safely check your dryer's contents.

Lint Filter Indicator
Stop worrying about lint or fluff building up and blocking your dryer's air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.
Features
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | DVG45B6300W |
| GTIN14: | 887276628073 |
| Category Code: | Dryers |
| Sub Category Code: | Dryers / Laundry Appliances |

















