| Design | |
| Body colour | White |
| Physical specifications & size | |
| Net Dimension (WxHxD) | 686 x 360 x 714" |
| Net Weight | 16.6 kg |
| Gross Dimension (WxHxD) | 754 x 394 x 838" |
| Gross Weight | 18.6 kg |
This 27-inch wide pedestal will allow you to lift your Samsung Front Load washer or dryer by more than a foot for a more convenient height. Tidy up your laundry space with an easily accessible built-in storage drawer.
Image Features

About this Product
This 27" wide pedestal will allow you to lift your Samsung Front Load washer or dryer by more than a foot for a more convenient height. Tidy up your laundry space with an easily accessible built-in storage drawer.
Features
- Branded In-home Repair Service
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | WE402NW |
| GTIN14: | 887276310152 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
SAMSUNG Pedestal for 27" Front Load Washer & Dryer White - WE402NW
- SKUI-0000041124
- Model #WE402NW
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | In Box | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| Category | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |
| Model Number | WE402NW |
| UPC/GTIN | 887276310152 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | White |
| Depth | 27 13/16 |
| Width | 27 |
| Height | 14 13/64 |
| Design | |
| Body colour | White |
| Physical specifications & size | |
| Net Dimension (WxHxD) | 686 x 360 x 714" |
| Net Weight | 16.6 kg |
| Gross Dimension (WxHxD) | 754 x 394 x 838" |
| Gross Weight | 18.6 kg |
This 27-inch wide pedestal will allow you to lift your Samsung Front Load washer or dryer by more than a foot for a more convenient height. Tidy up your laundry space with an easily accessible built-in storage drawer.
Image Features

About this Product
This 27" wide pedestal will allow you to lift your Samsung Front Load washer or dryer by more than a foot for a more convenient height. Tidy up your laundry space with an easily accessible built-in storage drawer.
Features
- Branded In-home Repair Service
Item Attributes
| Brand Code: | SAMSUNG |
|---|---|
| Part Number: | WE402NW |
| GTIN14: | 887276310152 |
| Category Code: | Laundry Appliances |
| Sub Category Code: | Laundry Appliances / Standalone Pedestal |













