| Product Information | |
| SKU | 5-275-144 |
| UPC | 822920310263 |
| Finish | Matte Black and Weathered Brushed Brass |
| Finish Category | Black |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 5.320000 |
| Item Height | 20.50 |
| Item Width | 5.00 |
| Backplate Height | 6.50 |
| Backplate Width | 4.50 |
| Backplate Length | 0.75 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E26 |
| Max Wattage | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | Yes |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Glass |
| Safety Rating | ETL/CETL |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Minimal Required |
Featuring a handsomely constructed look that recalls designer jewelry, the Savoy House Glendale 1-light outdoor wall lantern effortlessly emboldens any outdoor space. Buckle and screw detailing is finished in Weathered Brushed Brass to contrast beautifully with the Clear seeded glass adds texture and drama. Glendale is 20.5″ in height, 5″ in width and extends 6″ from the wall. Uses one standard size bulb of up to 60 watts. The bulb is not included. Wet area rated.
Features
- Constructed from metal
- Comes with a seedy glass shade
- Requires (1) medium (E26) 60 watt bulb (not included)
- ETL for wet locations
- Title 20 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 5275144 |
| GTIN14: | 822920310263 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |
SAVOY HOUSE Glendale 21" Tall Outdoor Wall Sconce 5275144
- SKUI-0000100142
- Model #5275144
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Category | Wall Sconces |
| Model Number | 5275144 |
| UPC/GTIN | 822920310263 |
| Capacity | 60.0000 |
| Color | Matte Black / Brushed Brass |
| Depth | 3/4 |
| Width | 05 |
| Height | 20 1/2 |
| Product Information | |
| SKU | 5-275-144 |
| UPC | 822920310263 |
| Finish | Matte Black and Weathered Brushed Brass |
| Finish Category | Black |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 5.320000 |
| Item Height | 20.50 |
| Item Width | 5.00 |
| Backplate Height | 6.50 |
| Backplate Width | 4.50 |
| Backplate Length | 0.75 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E26 |
| Max Wattage | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | Yes |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Glass |
| Safety Rating | ETL/CETL |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Minimal Required |
Featuring a handsomely constructed look that recalls designer jewelry, the Savoy House Glendale 1-light outdoor wall lantern effortlessly emboldens any outdoor space. Buckle and screw detailing is finished in Weathered Brushed Brass to contrast beautifully with the Clear seeded glass adds texture and drama. Glendale is 20.5″ in height, 5″ in width and extends 6″ from the wall. Uses one standard size bulb of up to 60 watts. The bulb is not included. Wet area rated.
Features
- Constructed from metal
- Comes with a seedy glass shade
- Requires (1) medium (E26) 60 watt bulb (not included)
- ETL for wet locations
- Title 20 compliant
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 5275144 |
| GTIN14: | 822920310263 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |









