| Product Information | |
| SKU | 7-6099-24-109 |
| UPC | 822920260476 |
| Finish | Polished Nickel |
| Finish Category | Chrome/Polished Nickel |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 8.060000 |
| Item Height | 14.00 |
| Item Width | 23.00 |
| Item Length | 23.00 |
| Canopy Height | 2.13 |
| Canopy Width | 4.75 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E12 |
| Recommended Bulb Shape | G16.5 |
| Max Wattage | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | No |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Crystal |
| Crystal | Clear, K9 |
| Safety Rating | UL/CUL |
| Style | Mid-Century Modern |
| Assembly Required | Minimal Required |
| Country of Manufacture | China |
The Savoy House Galea 24-light chandelier is a stunning burst of Sputnik style that also features arms topped with glass baubles to bring in even more sparkle. Finished in sleek polished nickel. Chandeliers can be used in a wide variety of spaces, including but certainly not limited to dining rooms, living rooms, great rooms, bedrooms, kitchens, foyers, offices and even closets. The hanging height is adjustable and this fixture can be mounted on a sloped ceiling.
Features
- Constructed from metal
- Dimmable with compatible dimming bulbs
- Sloped ceiling compatible
- UL and CUL rated
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 7-6099-24-109 |
| GTIN14: | 822920260476 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |
SAVOY HOUSE Galea 24 Light Chandelier In Polished Nickel 7-6099-24-109
- SKUI-0000100128
- Model #7-6099-24-109
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Category | Chandeliers |
| Model Number | 7-6099-24-109 |
| UPC/GTIN | 822920260476 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Polished Nickel |
| Depth | 23 |
| Width | 23 |
| Height | 14 |
| Product Information | |
| SKU | 7-6099-24-109 |
| UPC | 822920260476 |
| Finish | Polished Nickel |
| Finish Category | Chrome/Polished Nickel |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 8.060000 |
| Item Height | 14.00 |
| Item Width | 23.00 |
| Item Length | 23.00 |
| Canopy Height | 2.13 |
| Canopy Width | 4.75 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E12 |
| Recommended Bulb Shape | G16.5 |
| Max Wattage | 25W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | No |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Crystal |
| Crystal | Clear, K9 |
| Safety Rating | UL/CUL |
| Style | Mid-Century Modern |
| Assembly Required | Minimal Required |
| Country of Manufacture | China |
The Savoy House Galea 24-light chandelier is a stunning burst of Sputnik style that also features arms topped with glass baubles to bring in even more sparkle. Finished in sleek polished nickel. Chandeliers can be used in a wide variety of spaces, including but certainly not limited to dining rooms, living rooms, great rooms, bedrooms, kitchens, foyers, offices and even closets. The hanging height is adjustable and this fixture can be mounted on a sloped ceiling.
Features
- Constructed from metal
- Dimmable with compatible dimming bulbs
- Sloped ceiling compatible
- UL and CUL rated
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 7-6099-24-109 |
| GTIN14: | 822920260476 |
| Category Code: | Chandeliers |
| Sub Category Code: | Chandeliers |









