| Product Information | |
| SKU | 9-2901-2-263 |
| UPC | 822920309090 |
| Finish | Black Marble with Warm Brass |
| Finish Category | Brass |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 5.950000 |
| Item Height | 26.00 |
| Item Width | 5.00 |
| Backplate Height | 5.12 |
| Backplate Width | 5.12 |
| Backplate Length | 0.79 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E12 |
| Max Wattage | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | No |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Marble, Glass |
| Safety Rating | ETL/CETL |
| Style | Modern |
| Install Direction | Horizontal & Vertical |
| Assembly Required | Minimal Required |
Let the timeless beauty of marble illuminate your home. The Savoy House Callaway 2-light wall sconce showcases a tall, sleek piece of genuine black marble with white veining. Each piece of marble is unique and will have different veining patterns. To let the marble take center stage, the hardware is kept minimal and is finished in Warm Brass. Callaway is 26″ in height, 5″ in width and extends 4.5″ from the wall. Uses two candelabra size bulbs of up to 60 watts per bulb. Bulbs not included. Damp area rated.
Features
- Constructed from metal
- Requires (2) candelabra (E12) 60 watt bulbs (not included)
- Capable of being dimmed
- Can be mounted to provide up or down lighting
- Rated for installation in damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 9-2901-2-263 |
| GTIN14: | 822920309090 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |
SAVOY HOUSE Callaway 2 Light 26" Tall Bathroom Sconce Black Marble Brass 9-2901-2-263
- SKUI-0000095516
- Model #9-2901-2-263
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Category | Wall Sconces |
| Model Number | 9-2901-2-263 |
| UPC/GTIN | 822920309090 |
| Capacity | 2.0000 |
| Color | Black Marble |
| Depth | 13/16 |
| Width | 5 1/16 |
| Height | 26 |
| Product Information | |
| SKU | 9-2901-2-263 |
| UPC | 822920309090 |
| Finish | Black Marble with Warm Brass |
| Finish Category | Brass |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 5.950000 |
| Item Height | 26.00 |
| Item Width | 5.00 |
| Backplate Height | 5.12 |
| Backplate Width | 5.12 |
| Backplate Length | 0.79 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E12 |
| Max Wattage | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | No |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Marble, Glass |
| Safety Rating | ETL/CETL |
| Style | Modern |
| Install Direction | Horizontal & Vertical |
| Assembly Required | Minimal Required |
Let the timeless beauty of marble illuminate your home. The Savoy House Callaway 2-light wall sconce showcases a tall, sleek piece of genuine black marble with white veining. Each piece of marble is unique and will have different veining patterns. To let the marble take center stage, the hardware is kept minimal and is finished in Warm Brass. Callaway is 26″ in height, 5″ in width and extends 4.5″ from the wall. Uses two candelabra size bulbs of up to 60 watts per bulb. Bulbs not included. Damp area rated.
Features
- Constructed from metal
- Requires (2) candelabra (E12) 60 watt bulbs (not included)
- Capable of being dimmed
- Can be mounted to provide up or down lighting
- Rated for installation in damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 9-2901-2-263 |
| GTIN14: | 822920309090 |
| Category Code: | Wall Sconces |
| Sub Category Code: | Wall Sconces |





