| Product Information | |
| SKU | 5-277-144 |
| UPC | 822920310294 |
| Finish | Matte Black and Weathered Brushed Brass |
| Finish Category | Black |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 7.920000 |
| Item Height | 28.00 |
| Item Width | 6.50 |
| Item Length | 6.50 |
| Canopy Height | 1.00 |
| Canopy Width | 5.00 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E26 |
| Max Wattage | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | Yes |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Glass |
| Safety Rating | ETL/CETL |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Minimal Required |
S5277144 *CVR* GLENDALE 1 LIGHT OUTDOOR HANG 1 0.000 EA 0.00
Features
- Constructed from metal
- Comes with a seedy glass shade
- Can be installed on vaulted ceilings
- Requires (1) medium (E26) 60 watt bulb (not included)
- Comes with 120" hanging chain
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 5277144 |
| GTIN14: | 822920310294 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
SAVOY HOUSE Glendale 7" Wide Outdoor Mini Pendant 5277144
- SKUI-0000098370
- Model #5277144
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | 5277144 |
| UPC/GTIN | 822920310294 |
| Capacity | 60.0000 |
| Color | Matte Black / Brushed Brass |
| Depth | 6 1/2 |
| Width | 6 1/2 |
| Height | 28 |
| Product Information | |
| SKU | 5-277-144 |
| UPC | 822920310294 |
| Finish | Matte Black and Weathered Brushed Brass |
| Finish Category | Black |
| Product Dimensions | |
| Item Weight | 7.920000 |
| Item Height | 28.00 |
| Item Width | 6.50 |
| Item Length | 6.50 |
| Canopy Height | 1.00 |
| Canopy Width | 5.00 |
| Bulb Information | |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent/LED |
| Bulb Base | E26 |
| Max Wattage | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Shade Information | |
| Shade Included | Yes |
| Other Details | |
| Voltage | 120V |
| Materials | Metal, Glass |
| Safety Rating | ETL/CETL |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Minimal Required |
S5277144 *CVR* GLENDALE 1 LIGHT OUTDOOR HANG 1 0.000 EA 0.00
Features
- Constructed from metal
- Comes with a seedy glass shade
- Can be installed on vaulted ceilings
- Requires (1) medium (E26) 60 watt bulb (not included)
- Comes with 120" hanging chain
- Capable of being dimmed
- Rated for installation in damp locations
Item Attributes
| Brand Code: | SAVOY HOUSE |
|---|---|
| Part Number: | 5277144 |
| GTIN14: | 822920310294 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |








