| General Dimensions | Height: 18" Width: 36" Depth: 24" |
| Net Weight (Approx.) | 60 lbs Shipping Weight: 77.6 |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty, Parts & Labor |
Elevate your kitchen with the SKSPH3602S 36-inch Pro-Style Wall Hood—where power meets elegance. Built for serious cooks, this hood delivers up to 1,200 CFM of professional-grade ventilation to quietly and efficiently clear the air. Its sophisticated stainless steel finish, powerful dual blowers, and LED lighting blend performance and luxury, while Wi-Fi connectivity adds smart convenience. Perfectly designed to match your pro range, it’s the statement piece your culinary space deserves.
Image Features

36-inch Pro-Style Wall Hood
(P)Our hoods are a unique blend of striking design, remarkable performance, and innovative thinking. Monitor and control air movement, operate the dual-level LED lights, and turn the hood on and off using the ThinQ app on your mobile device. Combined with one of our ranges, the hood and range will be able to communicate with each other so burners and fans are synchronized.(/P)
Features
- VMAX CFM(TM) Technology
- Professional-style baffle filters
- Dual-level LED lighting
- Wi-Fi enabled for connectivity
Item Attributes
| Brand Code: | SIGNATURE KITCHEN SUITE |
|---|---|
| Part Number: | SKSPH3602S |
| GTIN14: | 048231339605 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |
Signature Kitchen SUITE 1200 CFM 36-Inch Wall-Mounted Range Hood Stainless Steel - SKSPH3602S
- SKU-0000017311
- Model #SKSPH3602S
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Surface Blemishes * |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SIGNATURE KITCHEN SUITE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Range Hoods |
| Model Number | SKSPH3602S |
| UPC/GTIN | 048231339605 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 24 |
| Width | 36 |
| Height | 18 |
| General Dimensions | Height: 18" Width: 36" Depth: 24" |
| Net Weight (Approx.) | 60 lbs Shipping Weight: 77.6 |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty, Parts & Labor |
Elevate your kitchen with the SKSPH3602S 36-inch Pro-Style Wall Hood—where power meets elegance. Built for serious cooks, this hood delivers up to 1,200 CFM of professional-grade ventilation to quietly and efficiently clear the air. Its sophisticated stainless steel finish, powerful dual blowers, and LED lighting blend performance and luxury, while Wi-Fi connectivity adds smart convenience. Perfectly designed to match your pro range, it’s the statement piece your culinary space deserves.
Image Features

36-inch Pro-Style Wall Hood
(P)Our hoods are a unique blend of striking design, remarkable performance, and innovative thinking. Monitor and control air movement, operate the dual-level LED lights, and turn the hood on and off using the ThinQ app on your mobile device. Combined with one of our ranges, the hood and range will be able to communicate with each other so burners and fans are synchronized.(/P)
Features
- VMAX CFM(TM) Technology
- Professional-style baffle filters
- Dual-level LED lighting
- Wi-Fi enabled for connectivity
Item Attributes
| Brand Code: | SIGNATURE KITCHEN SUITE |
|---|---|
| Part Number: | SKSPH3602S |
| GTIN14: | 048231339605 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Range Hoods |


















