| Product Dimensions | |
| Product Width | 23.81" 60.48 cm |
| Product Depth | 25.88" 65.74 cm |
| Product Height | 34.25" 87.00 cm |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 26.75" 67.95 cm |
| Package Depth | 28.56" 72.54 cm |
| Package Height | 36.63" 93.04 cm |
| Weight | |
| Product Weight | 99.21 lbs 45.00 kg |
| Package Weight | 110.23 lbs 50.00 kg |
The seamless door design, ergonomic handle and finished black cabinet make it look as flawless on the outside as it is functional on the inside.
Image Features

Smooth & Silent shelving
The Proglide shelving system built in to this unit features 1.5" stainless steel ball bearing glides that allow for full shelf extension and quiet convenience. The extensively-tested tracks are equipped with exclusive anti-vibration technology to safely cradle your finest selection of well-stored wine.

Shedding Illumination
Set the mood with our Pro-luminosity feature, select the interior lighting, a crisp arctic white or chill azure blue. Choose the intensity, bright and bold at 100% illumination or soft and subtle at 50% illumination.

Luxury Obstruction Free
The zero-clearance hinge system on this unit makes for a flush fit integrated built-in that will blend seamlessly with neighboring cabinets. Surrounding surfaces will also be safe from bumps and nicks due to these ingeniously designed door joints.
Features
- Smooth & Silent shelving
- The Proglide shelving system built in to this unit features 1.5" stainless steel ball bearing glides that allow for full shelf extension and quiet convenience. The extensively-tested tracks are equipped with exclusive anti-vibration technology to safely cradle your finest selection of well-stored wine.
- Shedding Illumination
- Set the mood with our Pro-luminosity feature, select the interior lighting, a crisp arctic white or chill azure blue. Choose the intensity, bright and bold at 100% illumination or soft and subtle at 50% illumination.
- Luxury Obstruction Free
- The zero-clearance hinge system on this unit makes for a flush fit integrated built-in that will blend seamlessly with neighboring cabinets. Surrounding surfaces will also be safe from bumps and nicks due to these ingeniously designed door joints.
Item Attributes
| Brand Code: | SILHOUETTE |
|---|---|
| Part Number: | SPRAR055D1SS |
| GTIN14: | 067638024839 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
Silhouette 24-Inch Undercounter Refrigerator 304 Grade Seamless Stainless Steel 5.5 Cu. Ft. - SPRAR055D1SS
- SKU-0000006867
- Model #SPRAR055D1SS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | D |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Dent Top Right Of Door * |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SILHOUETTE |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | SPRAR055D1SS |
| UPC/GTIN | 067638024839 |
| Capacity | 5.5000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 25 29/32 |
| Width | 23 13/16 |
| Height | 34 7/64 |
| Product Dimensions | |
| Product Width | 23.81" 60.48 cm |
| Product Depth | 25.88" 65.74 cm |
| Product Height | 34.25" 87.00 cm |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 26.75" 67.95 cm |
| Package Depth | 28.56" 72.54 cm |
| Package Height | 36.63" 93.04 cm |
| Weight | |
| Product Weight | 99.21 lbs 45.00 kg |
| Package Weight | 110.23 lbs 50.00 kg |
The seamless door design, ergonomic handle and finished black cabinet make it look as flawless on the outside as it is functional on the inside.
Image Features

Smooth & Silent shelving
The Proglide shelving system built in to this unit features 1.5" stainless steel ball bearing glides that allow for full shelf extension and quiet convenience. The extensively-tested tracks are equipped with exclusive anti-vibration technology to safely cradle your finest selection of well-stored wine.

Shedding Illumination
Set the mood with our Pro-luminosity feature, select the interior lighting, a crisp arctic white or chill azure blue. Choose the intensity, bright and bold at 100% illumination or soft and subtle at 50% illumination.

Luxury Obstruction Free
The zero-clearance hinge system on this unit makes for a flush fit integrated built-in that will blend seamlessly with neighboring cabinets. Surrounding surfaces will also be safe from bumps and nicks due to these ingeniously designed door joints.
Features
- Smooth & Silent shelving
- The Proglide shelving system built in to this unit features 1.5" stainless steel ball bearing glides that allow for full shelf extension and quiet convenience. The extensively-tested tracks are equipped with exclusive anti-vibration technology to safely cradle your finest selection of well-stored wine.
- Shedding Illumination
- Set the mood with our Pro-luminosity feature, select the interior lighting, a crisp arctic white or chill azure blue. Choose the intensity, bright and bold at 100% illumination or soft and subtle at 50% illumination.
- Luxury Obstruction Free
- The zero-clearance hinge system on this unit makes for a flush fit integrated built-in that will blend seamlessly with neighboring cabinets. Surrounding surfaces will also be safe from bumps and nicks due to these ingeniously designed door joints.
Item Attributes
| Brand Code: | SILHOUETTE |
|---|---|
| Part Number: | SPRAR055D1SS |
| GTIN14: | 067638024839 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |






















