- ADA Compliant: No
- Adjustable: No
- Application: Residential
- CARB OTC LEED Compliant: No
- Collection: SmartCap™
- Length: 1-33/50 in
- Material: Plastic
- Material Type: ABS, Polypropylene
- UPC: 739236566584
- WaterSense Labeled: No
Sioux Chief 440/442 Series SmartCap closet bolt cover shall be used where necessary to cover the exposed portion of closet bolts after toilet installation. Bolt cover shall include a threaded base and attachable cap. Base portion shall include a lug on-the bottom side-to prevent spinning and a collapsible flange which creates a seal against the porcelain when installed. The cap shall thread onto the base to prevent disengagement and be tall enough to reduce the need to trim bolts after installation. Bolt cover shall be corrosion-proof and impact-resistant.
Sioux Chief Specialties Bolt Cover Cap and Base, Polypropylene, Cotton White
Features
- Smartcap screw-on toilet bolt caps, white, 2 per bag, 25 bags per case - sx-0060806
- This is highly durable
- Taller cap eliminates the need to cut bolts
- Base creates a tight seal that helps provide a continuous sanitary seal between base and toilet
- Cap threads onto base and is less likely to get lost or knocked off
Item Attributes
| Brand Code: | Sioux Chief |
|---|---|
| Part Number: | 442-2W |
| GTIN14: | 739236566584 |
| Category Code: | Bathroom Accessories |
| Sub Category Code: | Bathroom Accessories |
Sioux Chief Paladin 2 Light 14" Wide Vanity Light 442-2W
- SKUI-0000098314
- Model #442-2W
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 100 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | Sioux Chief |
|---|---|
| Category | Bathroom Accessories |
| Model Number | 442-2W |
| UPC/GTIN | 739236566584 |
| Capacity | 2.0000 |
| Color | White |
| Depth | 1 1/2 |
| Width | 1 1/2 |
| Height | 1 11/16 |
- ADA Compliant: No
- Adjustable: No
- Application: Residential
- CARB OTC LEED Compliant: No
- Collection: SmartCap™
- Length: 1-33/50 in
- Material: Plastic
- Material Type: ABS, Polypropylene
- UPC: 739236566584
- WaterSense Labeled: No
Sioux Chief 440/442 Series SmartCap closet bolt cover shall be used where necessary to cover the exposed portion of closet bolts after toilet installation. Bolt cover shall include a threaded base and attachable cap. Base portion shall include a lug on-the bottom side-to prevent spinning and a collapsible flange which creates a seal against the porcelain when installed. The cap shall thread onto the base to prevent disengagement and be tall enough to reduce the need to trim bolts after installation. Bolt cover shall be corrosion-proof and impact-resistant.
Sioux Chief Specialties Bolt Cover Cap and Base, Polypropylene, Cotton White
Features
- Smartcap screw-on toilet bolt caps, white, 2 per bag, 25 bags per case - sx-0060806
- This is highly durable
- Taller cap eliminates the need to cut bolts
- Base creates a tight seal that helps provide a continuous sanitary seal between base and toilet
- Cap threads onto base and is less likely to get lost or knocked off
Item Attributes
| Brand Code: | Sioux Chief |
|---|---|
| Part Number: | 442-2W |
| GTIN14: | 739236566584 |
| Category Code: | Bathroom Accessories |
| Sub Category Code: | Bathroom Accessories |






