| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Smeg |
| Series | 50's Retro Design |
| Model | FAB5URCR3 |
| Type | Freestanding Compact Refrigerator |
| Size | Compact |
| Counter Depth | Yes |
| Undercounter Installation | Yes |
| Door Style | One Door |
| Glass Door | No |
| Freezer | No |
| Microfridge | No |
| Hinge Side | Right |
| Field Reversible Door | No |
| Door Finish | Smooth |
| Accepts Custom Panels | No |
| Wine Rack | No |
| Color | Cream |
| Door Color | Cream |
| Cabinet Color | Cream |
| Hidden Hinges | Yes |
| Rollers | No |
| Leveling Legs | Yes |
| Total Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Refrigerator Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Cooling System | Static |
| Compressor Type | Standard |
| Shelf Type | Glass |
| Number of Shelves | 2 |
| Adjustable Shelves | 2 |
| Door Bins | 2 |
| Adjustable Door Bins | Yes |
| Bottle Shelf | Yes |
| Gallon Door Storage | No |
| Interior Lighting | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Touch Screen | No |
| Temperature Control | Electronic |
| Digital Temperature Control | No |
| Water Dispenser | No |
| Water Filtration | No |
| Ice Maker | No |
| Ice Dispenser | No |
| Wi-Fi Connectivity | No |
| Smart Accessory Required | No |
| Energy Star Rated | No |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Annual Energy Consumption | 54 kWh/year |
| ADA Compliant | No |
| Commercial Use Approved | No |
| Medical Use Approved | No |
| Outdoor Use Approved | No |
| Sabbath Mode | No |
| Voltage | 120 Volts |
| Frequency | 60 Hz |
| Amperage | 15 Amps |
| Net Weight | 46 lbs. |
Exterior Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Width | 15 7/8" |
| Depth | 19 11/16" |
| Depth Without Door & Handles | 15 1/4" |
| Depth with Door Open 90° | 31 1/2" |
| Height | 29 1/8" |
In order to keep your food and drink perfectly fresh, SMEG refrigerators feature the latest technology to ensure top performance and high levels of energy efficiency. Available in different color tones from a subtle cream to a vibrant green, SMEG colored 50’s Retro Style compact refrigerators are truly iconic. Famous worldwide they enliven any environment, creating a conversation piece. The interior is designed to allow full use of the space available, the door and internal shelves can be adjusted to different heights, and are easily removable for cleaning. The generous interior provides satisfactory storage space for fresh food and includes a small icebox for convenience.
Features
2 Adjustable Glass Shelves
- Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup.
Adjustable Door Bottle Shelf
- One adjustable door shelf with wire support.
LED Internal Light
- Automatically illuminates when upon opening the door and offers an energy-efficient.
Automatic Defrost
- No-frost convenience for reduced user maintenance.
Additional Features:
- 1.5 Cu. Ft. Capacity
- 40 dBA Noise Level
- Electronic Temperature Control
- Energy Efficiency Class: A+++
- Annual Energy Consumption: 54 KWh/year
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB5URCR3 |
| GTIN14: | 8017709289744 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SMEG 16 Inch Compact Refrigerator 1.5 Cu Ft FAB5URCR3
- SKU-0000041115
- Model #FAB5URCR3
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | None Identified |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | FAB5URCR3 |
| UPC/GTIN | 8017709289744 |
| Capacity | 1.3400 |
| Color | Cream |
| Depth | 19 11/16 |
| Width | 15 7/8 |
| Height | 29 1/8 |
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Smeg |
| Series | 50's Retro Design |
| Model | FAB5URCR3 |
| Type | Freestanding Compact Refrigerator |
| Size | Compact |
| Counter Depth | Yes |
| Undercounter Installation | Yes |
| Door Style | One Door |
| Glass Door | No |
| Freezer | No |
| Microfridge | No |
| Hinge Side | Right |
| Field Reversible Door | No |
| Door Finish | Smooth |
| Accepts Custom Panels | No |
| Wine Rack | No |
| Color | Cream |
| Door Color | Cream |
| Cabinet Color | Cream |
| Hidden Hinges | Yes |
| Rollers | No |
| Leveling Legs | Yes |
| Total Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Refrigerator Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Cooling System | Static |
| Compressor Type | Standard |
| Shelf Type | Glass |
| Number of Shelves | 2 |
| Adjustable Shelves | 2 |
| Door Bins | 2 |
| Adjustable Door Bins | Yes |
| Bottle Shelf | Yes |
| Gallon Door Storage | No |
| Interior Lighting | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Touch Screen | No |
| Temperature Control | Electronic |
| Digital Temperature Control | No |
| Water Dispenser | No |
| Water Filtration | No |
| Ice Maker | No |
| Ice Dispenser | No |
| Wi-Fi Connectivity | No |
| Smart Accessory Required | No |
| Energy Star Rated | No |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Annual Energy Consumption | 54 kWh/year |
| ADA Compliant | No |
| Commercial Use Approved | No |
| Medical Use Approved | No |
| Outdoor Use Approved | No |
| Sabbath Mode | No |
| Voltage | 120 Volts |
| Frequency | 60 Hz |
| Amperage | 15 Amps |
| Net Weight | 46 lbs. |
Exterior Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Width | 15 7/8" |
| Depth | 19 11/16" |
| Depth Without Door & Handles | 15 1/4" |
| Depth with Door Open 90° | 31 1/2" |
| Height | 29 1/8" |
In order to keep your food and drink perfectly fresh, SMEG refrigerators feature the latest technology to ensure top performance and high levels of energy efficiency. Available in different color tones from a subtle cream to a vibrant green, SMEG colored 50’s Retro Style compact refrigerators are truly iconic. Famous worldwide they enliven any environment, creating a conversation piece. The interior is designed to allow full use of the space available, the door and internal shelves can be adjusted to different heights, and are easily removable for cleaning. The generous interior provides satisfactory storage space for fresh food and includes a small icebox for convenience.
Features
2 Adjustable Glass Shelves
- Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup.
Adjustable Door Bottle Shelf
- One adjustable door shelf with wire support.
LED Internal Light
- Automatically illuminates when upon opening the door and offers an energy-efficient.
Automatic Defrost
- No-frost convenience for reduced user maintenance.
Additional Features:
- 1.5 Cu. Ft. Capacity
- 40 dBA Noise Level
- Electronic Temperature Control
- Energy Efficiency Class: A+++
- Annual Energy Consumption: 54 KWh/year
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB5URCR3 |
| GTIN14: | 8017709289744 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |









