| Aesthetic | |
| Aesthetics | Retro-style |
| Color | White |
| Finishing | Glossy |
| Material | Thermo-formed |
| Side material | Steel |
| Side color | White |
| General information | |
| Product family | Refrigerator |
| Installation | Free-standing |
| Category | Single door |
| Defrost | Automatic |
| Hinge position | Left |
| EAN code | 8017709289782 |
| UPC Code | 812895024241 |
| Refrigerator compartment features | |
| No. of adjustable shelves | 2 |
| Type of adjustable shelves | Wire |
| Refrigerator lighting | Yes |
| Refrigerator lighting | LED |
| Refrigerator Inner Door | |
| Number of adjustable door shelves | 1 |
| Adjustable door bins with wire support | Yes |
| No. of bottle shelves | 1 |
| Door bin with wire support | Yes |
| Other technical features | |
| Temperature setting type | Electro-mechanical |
| No. of compressors | 1 |
| Performance / Energy Label | |
| Net volume | 1.20 cu. ft. |
| Climatic class | SN, N, ST, T |
| Noise level | 40 dB(A) re 1 pW |
| Electrical Connection | |
| Current | 0.89 A |
| Voltage (V) | 110 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Plug | NEMA 5-15P |
| Power cord length | 70 7/8 " |
| Logistic Information | |
| Width | 15 7/8 " |
| Width with doors open at 90° | 27 13/16 " |
| Height | 29 1/8 " |
| Depth without handle | 19 11/16 " |
| Product depth (handle included) | 22 7/16 " |
| Depth with door open at 90° | 31 1/2 " |
| Packaged width | 19 1/8 " |
| Packaged depth | 25 9/16 " |
| Packaged height | 33 7/16 " |
| Net weight | 55 lbs |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 4 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 9 lbs |
In order to keep your food and drink perfectly fresh, SMEG refrigerators feature the latest technology to ensure top performance and high levels of energy efficiency. Available in different color tones from a subtle cream to a vibrant green, SMEG colored 50’s Retro Style compact refrigerators are truly iconic. Famous worldwide they enliven any environment, creating a conversation piece. The interior is designed to allow full use of the space available, the door and internal shelves can be adjusted to different heights, and are easily removable for cleaning. The generous interior provides satisfactory storage space for fresh food and includes a small icebox for convenience.
Features
2 Adjustable Glass Shelves
- Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup.
Adjustable Door Bottle Shelf
- One adjustable door shelf with wire support.
LED Internal Light
- Automatically illuminates when upon opening the door and offers an energy-efficient.
Automatic Defrost
- No-frost convenience for reduced user maintenance.
Additional Features:
- 1.5 Cu. Ft. Capacity
- 40 dBA Noise Level
- Electronic Temperature Control
- Energy Efficiency Class: A+++
- Annual Energy Consumption: 54 KWh/year
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB5ULWH3 |
| GTIN14: | 8017709289782 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SMEG 24 Inch Counter Depth Undercounter Refrigerator Glossy 1.5 Cu. Ft. FAB5ULWH3
- SKU-0000040421
- Model #FAB5ULWH3
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No forward facing imperfections | May Exhibit Signs Of Handling On Rear & Sides |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | FAB5ULWH3 |
| UPC/GTIN | 8017709289782 |
| Capacity | 1.5000 |
| Color | White |
| Depth | 22 7/16 |
| Width | 15 7/8 |
| Height | 29 1/8 |
| Aesthetic | |
| Aesthetics | Retro-style |
| Color | White |
| Finishing | Glossy |
| Material | Thermo-formed |
| Side material | Steel |
| Side color | White |
| General information | |
| Product family | Refrigerator |
| Installation | Free-standing |
| Category | Single door |
| Defrost | Automatic |
| Hinge position | Left |
| EAN code | 8017709289782 |
| UPC Code | 812895024241 |
| Refrigerator compartment features | |
| No. of adjustable shelves | 2 |
| Type of adjustable shelves | Wire |
| Refrigerator lighting | Yes |
| Refrigerator lighting | LED |
| Refrigerator Inner Door | |
| Number of adjustable door shelves | 1 |
| Adjustable door bins with wire support | Yes |
| No. of bottle shelves | 1 |
| Door bin with wire support | Yes |
| Other technical features | |
| Temperature setting type | Electro-mechanical |
| No. of compressors | 1 |
| Performance / Energy Label | |
| Net volume | 1.20 cu. ft. |
| Climatic class | SN, N, ST, T |
| Noise level | 40 dB(A) re 1 pW |
| Electrical Connection | |
| Current | 0.89 A |
| Voltage (V) | 110 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Plug | NEMA 5-15P |
| Power cord length | 70 7/8 " |
| Logistic Information | |
| Width | 15 7/8 " |
| Width with doors open at 90° | 27 13/16 " |
| Height | 29 1/8 " |
| Depth without handle | 19 11/16 " |
| Product depth (handle included) | 22 7/16 " |
| Depth with door open at 90° | 31 1/2 " |
| Packaged width | 19 1/8 " |
| Packaged depth | 25 9/16 " |
| Packaged height | 33 7/16 " |
| Net weight | 55 lbs |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 4 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 9 lbs |
In order to keep your food and drink perfectly fresh, SMEG refrigerators feature the latest technology to ensure top performance and high levels of energy efficiency. Available in different color tones from a subtle cream to a vibrant green, SMEG colored 50’s Retro Style compact refrigerators are truly iconic. Famous worldwide they enliven any environment, creating a conversation piece. The interior is designed to allow full use of the space available, the door and internal shelves can be adjusted to different heights, and are easily removable for cleaning. The generous interior provides satisfactory storage space for fresh food and includes a small icebox for convenience.
Features
2 Adjustable Glass Shelves
- Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup.
Adjustable Door Bottle Shelf
- One adjustable door shelf with wire support.
LED Internal Light
- Automatically illuminates when upon opening the door and offers an energy-efficient.
Automatic Defrost
- No-frost convenience for reduced user maintenance.
Additional Features:
- 1.5 Cu. Ft. Capacity
- 40 dBA Noise Level
- Electronic Temperature Control
- Energy Efficiency Class: A+++
- Annual Energy Consumption: 54 KWh/year
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB5ULWH3 |
| GTIN14: | 8017709289782 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |







