| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Smeg |
| Series | 50's Retro Design |
| Model | FAB5ULNE |
| Type | Freestanding Compact Refrigerator |
| Style | Full |
| Size | Compact |
| Counter Depth | Yes |
| Undercounter | Yes |
| Freezer | No |
| Glass Door | No |
| Microfridge | No |
| Hinge Side | Left |
| Field Reversible Door | No |
| Door Finish | Smooth |
| Accepts Custom Panels | No |
| Wine Racks | No |
| Color | Black |
| Door Color | Black |
| Cabinet Color | Black |
| Sabbath Mode | No |
Capacity
| Specification | Details |
|---|---|
| Refrigerator Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Energy Consumption | 329 kWh/Year |
| Energy Star Rated | No |
Refrigerator Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Cooling System | Absorption Cooling |
| Defrost Type | Automatic |
| Internal Light | LED |
| Shelf Type | Wire |
| Number of Shelves | 2 Adjustable |
| Spill Safe Shelves | No |
| Cantilever Shelves | No |
| Split Shelves | No |
| Door Storage | 1 Balcony Shelf, 1 Bottle Shelf |
| Number of Door Bins | 2 |
| Adjustable Door Bins | No |
| Gallon Door Storage | No |
| Ice Cube Tray | Yes |
| Digital Temperature Control | No |
| Water Dispenser | No |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Width | 15 9/10" |
| Depth | 22 3/64" |
| Height | 28 1/7" |
| Net Weight | 51.2 lbs |
| Shipping Weight | 65.0 lbs |
Technical Details
| Specification | Details |
|---|---|
| ADA Compliant | No |
| Commercial Use Approved | No |
| Medical Use Approved | No |
| Outdoor Use Approved | No |
| Voltage | 115V |
| Amps | 15A |
Identification
| Type | Number |
|---|---|
| EAN | 8017709182267 |
Color and retro lines for style icons: appliances that embody the glamour and rounded forms of the 1950’s. SMEG 50’s Retro Style products, a series of refrigerators and freezers, fires, dishwashers and washing machines, that have become recognized as cult objects.
In order to keep your food and drink perfectly fresh, SMEG refrigerators feature the latest technology to ensure top performance and high levels of energy efficiency. Available in 10 different color tones from a subtle cream to a vibrant green, SMEG colored 50’s Retro Style refrigerators are truly iconic. Famous worldwide they enliven any environment, creating a conversation piece.The interior is designed to allow full use of the space available, the door and internal shelves can be adjusted to different heights, and are easily removable for cleaning. The generous interior provides satisfactory storage space for fresh food and includes a small icebox for convenience.
Features
Absorption Cooling = Ultra Low Noise Level
Automatic Defrost
LED Internal Light
2 Adjustable Shelves
Door Storage:
- 1 Balcony Shelf
- 1 Bottle Shelf
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB5ULNE |
| GTIN14: | 8017709182267 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SMEG 24 Inch Compact Refrigerator Black 1.5 Cu. Ft. Left Hinge FAB5ULNE
- SKU-0000041114
- Model #FAB5ULNE
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Minute Surface Blemishes / Scratches (Minor) |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | FAB5ULNE |
| UPC/GTIN | 8017709182267 |
| Capacity | 1.5000 |
| Color | Black |
| Depth | 22 1/16 |
| Width | 15 57/64 |
| Height | 28 9/64 |
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | Smeg |
| Series | 50's Retro Design |
| Model | FAB5ULNE |
| Type | Freestanding Compact Refrigerator |
| Style | Full |
| Size | Compact |
| Counter Depth | Yes |
| Undercounter | Yes |
| Freezer | No |
| Glass Door | No |
| Microfridge | No |
| Hinge Side | Left |
| Field Reversible Door | No |
| Door Finish | Smooth |
| Accepts Custom Panels | No |
| Wine Racks | No |
| Color | Black |
| Door Color | Black |
| Cabinet Color | Black |
| Sabbath Mode | No |
Capacity
| Specification | Details |
|---|---|
| Refrigerator Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Energy Consumption | 329 kWh/Year |
| Energy Star Rated | No |
Refrigerator Features
| Feature | Details |
|---|---|
| Cooling System | Absorption Cooling |
| Defrost Type | Automatic |
| Internal Light | LED |
| Shelf Type | Wire |
| Number of Shelves | 2 Adjustable |
| Spill Safe Shelves | No |
| Cantilever Shelves | No |
| Split Shelves | No |
| Door Storage | 1 Balcony Shelf, 1 Bottle Shelf |
| Number of Door Bins | 2 |
| Adjustable Door Bins | No |
| Gallon Door Storage | No |
| Ice Cube Tray | Yes |
| Digital Temperature Control | No |
| Water Dispenser | No |
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Width | 15 9/10" |
| Depth | 22 3/64" |
| Height | 28 1/7" |
| Net Weight | 51.2 lbs |
| Shipping Weight | 65.0 lbs |
Technical Details
| Specification | Details |
|---|---|
| ADA Compliant | No |
| Commercial Use Approved | No |
| Medical Use Approved | No |
| Outdoor Use Approved | No |
| Voltage | 115V |
| Amps | 15A |
Identification
| Type | Number |
|---|---|
| EAN | 8017709182267 |
Color and retro lines for style icons: appliances that embody the glamour and rounded forms of the 1950’s. SMEG 50’s Retro Style products, a series of refrigerators and freezers, fires, dishwashers and washing machines, that have become recognized as cult objects.
In order to keep your food and drink perfectly fresh, SMEG refrigerators feature the latest technology to ensure top performance and high levels of energy efficiency. Available in 10 different color tones from a subtle cream to a vibrant green, SMEG colored 50’s Retro Style refrigerators are truly iconic. Famous worldwide they enliven any environment, creating a conversation piece.The interior is designed to allow full use of the space available, the door and internal shelves can be adjusted to different heights, and are easily removable for cleaning. The generous interior provides satisfactory storage space for fresh food and includes a small icebox for convenience.
Features
Absorption Cooling = Ultra Low Noise Level
Automatic Defrost
LED Internal Light
2 Adjustable Shelves
Door Storage:
- 1 Balcony Shelf
- 1 Bottle Shelf
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB5ULNE |
| GTIN14: | 8017709182267 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |












