| Aesthetic | |
| Aesthetics | Linea |
| Color | Silver |
| Material | Glass |
| Glass type | Stopsol |
| Door | Full-glass |
| Handle | Linea-design |
| Handle color | Chromed |
| General information | |
| Product family | Oven |
| Category | Compact 24" |
| Cooking method | Combi Microwave |
| Power supply | Electrical |
| EAN code | 8017709265823 |
| Cleaning system | VaporClean |
| Technical Features | |
| Display technology | TFT |
| Temperature control | Electronic |
| Minimum Temperature | 32 °F |
| Maximum temperature | 251.5 °F |
| Cavity material | EverClean enamel |
| No. of shelves | 3 |
| No. of lights | 2 |
| Lighting | Halogen |
| Light power | 40 W |
| Light on when door is open | Yes |
| Microwave effective power | 1000 W |
| Door opening | Standard opening |
| Door | Cool-touch door |
| Total no. of door glasses | 3 |
| Soft Close | Yes |
| Cooling system | Tangential |
| Microwave screen protection | Yes |
| Microwave stops when door is opened | Yes |
| Heating elements stop when door is opened | Yes |
| Lower heating element power | 1000 W |
| Grill element - power | 2000 W |
| Circular heating element - Power | 1400 W |
| Programs / Functions | |
| No. of cooking functions | 13 |
| Automatic programmes | 50 |
| Customisable recipes | 10 |
| Controls | |
| Display | Yes |
| Controls setting | Full-touch |
| Options | |
| Time-setting options | Delayed start and automatic shut-off when cooking ends |
| Minute minder | Yes |
| Showroom mode | Yes |
| Child safety lock | Yes |
| Options | |
| Other options | Keep-warm, Eco light, Quick start |
| Performance / Energy Label | |
| Volume of the cavity | 1.41 cu. ft. |
| Electrical Connection | |
| Voltage | 230 V |
| Plug | No |
| Nominal power | 3400 W |
| Current | 13 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Power cord length | 45 1/4 " |
| Logistic Information | |
| Dimensions | 454x597x548 mm |
| Net weight | 90 lbs |
| Gross weight | 98 lbs |
| Packaged width | 25 " |
| Packaged depth | 26 3/4 " |
| Packaged height | 21 1/16 " |
| Packaged product | 535x635x680 mm |
| Packaging | Shrink-wrapped |
| Packaging composition - Paper | 2 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 3 lbs |
| Packaging composition - Wood | 2 lbs |
| Packaging composition - Plastics | 1 lbs |
| Accessories Included | |
| Rack with back and side stop | 1 |
| Insert grid | 1 |
| Glass tray | 1 |
| Telescopic Guide rails, partial Extraction | 1 |
This built-in steam oven from SMEG features 1.41 cu. ft. of capacity and 13 cooking modes, allowing you to cook foods fast in a variety of different ways. With its convection cooking technology and 50 Automatic Programs, you can cook with ease without sacrificing quality. Its vapor-clean system helps soften debris so that clean up will be as effortless as the cooking itself.
Features
- True European convection
- "Vapor-Clean" system
- Multi-function oven with 13 cooking modes
- "Ever-Clean" enamel cavity for quick and easy cleaning
- Air-cooled, quadruple-glazed removable door ("Safe touch")
- Sabbath mode
- 50 automatic cooking programs
- Electronic temperature control, with ergonomic knobs
- Soft-closing door
- Rapid pre-heating
- 3 Racks
- 2 Halogen lights
- Child lock
- Classic Design
- Large LCD display
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | SFU4104MCS |
| GTIN14: | 08017709265823 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
SMEG 24-Inch Electrical Single Oven Silver - SFU4104MCS
- SKU-0000025429
- Model #SFU4104MCS
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Display Model |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | SFU4104MCS |
| UPC/GTIN | 08017709265823 |
| Capacity | 2.5400 |
| Color | Silver Glass |
| Depth | 22 1/2 |
| Width | 23 1/2 |
| Height | 18 |
| Aesthetic | |
| Aesthetics | Linea |
| Color | Silver |
| Material | Glass |
| Glass type | Stopsol |
| Door | Full-glass |
| Handle | Linea-design |
| Handle color | Chromed |
| General information | |
| Product family | Oven |
| Category | Compact 24" |
| Cooking method | Combi Microwave |
| Power supply | Electrical |
| EAN code | 8017709265823 |
| Cleaning system | VaporClean |
| Technical Features | |
| Display technology | TFT |
| Temperature control | Electronic |
| Minimum Temperature | 32 °F |
| Maximum temperature | 251.5 °F |
| Cavity material | EverClean enamel |
| No. of shelves | 3 |
| No. of lights | 2 |
| Lighting | Halogen |
| Light power | 40 W |
| Light on when door is open | Yes |
| Microwave effective power | 1000 W |
| Door opening | Standard opening |
| Door | Cool-touch door |
| Total no. of door glasses | 3 |
| Soft Close | Yes |
| Cooling system | Tangential |
| Microwave screen protection | Yes |
| Microwave stops when door is opened | Yes |
| Heating elements stop when door is opened | Yes |
| Lower heating element power | 1000 W |
| Grill element - power | 2000 W |
| Circular heating element - Power | 1400 W |
| Programs / Functions | |
| No. of cooking functions | 13 |
| Automatic programmes | 50 |
| Customisable recipes | 10 |
| Controls | |
| Display | Yes |
| Controls setting | Full-touch |
| Options | |
| Time-setting options | Delayed start and automatic shut-off when cooking ends |
| Minute minder | Yes |
| Showroom mode | Yes |
| Child safety lock | Yes |
| Options | |
| Other options | Keep-warm, Eco light, Quick start |
| Performance / Energy Label | |
| Volume of the cavity | 1.41 cu. ft. |
| Electrical Connection | |
| Voltage | 230 V |
| Plug | No |
| Nominal power | 3400 W |
| Current | 13 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Power cord length | 45 1/4 " |
| Logistic Information | |
| Dimensions | 454x597x548 mm |
| Net weight | 90 lbs |
| Gross weight | 98 lbs |
| Packaged width | 25 " |
| Packaged depth | 26 3/4 " |
| Packaged height | 21 1/16 " |
| Packaged product | 535x635x680 mm |
| Packaging | Shrink-wrapped |
| Packaging composition - Paper | 2 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 3 lbs |
| Packaging composition - Wood | 2 lbs |
| Packaging composition - Plastics | 1 lbs |
| Accessories Included | |
| Rack with back and side stop | 1 |
| Insert grid | 1 |
| Glass tray | 1 |
| Telescopic Guide rails, partial Extraction | 1 |
This built-in steam oven from SMEG features 1.41 cu. ft. of capacity and 13 cooking modes, allowing you to cook foods fast in a variety of different ways. With its convection cooking technology and 50 Automatic Programs, you can cook with ease without sacrificing quality. Its vapor-clean system helps soften debris so that clean up will be as effortless as the cooking itself.
Features
- True European convection
- "Vapor-Clean" system
- Multi-function oven with 13 cooking modes
- "Ever-Clean" enamel cavity for quick and easy cleaning
- Air-cooled, quadruple-glazed removable door ("Safe touch")
- Sabbath mode
- 50 automatic cooking programs
- Electronic temperature control, with ergonomic knobs
- Soft-closing door
- Rapid pre-heating
- 3 Racks
- 2 Halogen lights
- Child lock
- Classic Design
- Large LCD display
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | SFU4104MCS |
| GTIN14: | 08017709265823 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |







