| Aesthetic | |
| Aesthetics | Retro-style |
| Color | Pastel green |
| Finishing | Glossy |
| Handle color | Chromed |
| Side material | Steel |
| Side color | Pastel green |
| Display | 7 segment |
| Door shelf profile color | Chromed |
| Drawers profile color | Chromed |
| Glass shelf profile color | Chromed |
| General information | |
| Product family | Refrigerator |
| Installation | Free-standing |
| Category | Bottom mount |
| Cooling type | No Frost |
| Defrost | Automatic |
| Hinge position | Left |
| EAN code | 8017709272036 |
| Refrigerator compartment features | |
| No. of adjustable shelves | 3 |
| Number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| Crisper drawer type | Standard |
| Type of adjustable shelves | Glass |
| Crisper cover | Yes |
| Type of crisper cover | Glass |
| LifePlus zone - 32°F | Yes |
| Refrigerator lighting | Yes |
| Refrigerator lighting | LED |
| Refrigerator Inner Door | |
| No. of door shelves with transparent cover | 1 |
| Number of adjustable door shelves | 2 |
| Adjustable door bins with wire support | Yes |
| No. of bottle shelves | 1 |
| Door bin with wire support | Yes |
| Other Refrigerator features | |
| Accessories | Egg tray |
| MultiFlow | Yes |
| Fan | Yes |
| Freezer features | |
| Number of drawers | 2 |
| Shelf type | Plastic |
| No. of compartments with flap | 1 |
| Other Freezer features | |
| Accessories | 1 x ice box |
| Fast-freezing compartment | Yes |
| Other technical features | |
| Fast-freezing button | Yes |
| Power-on light | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Door open alarm | Acoustic and visual |
| Temperature Alarm | Yes |
| Temperature setting type | Electronic |
| No. of compressors | 1 |
| Compressor type | Inverter |
| Other technical features | |
| Display functions | Holiday, Fast-freezing, Fast-cooling, ECO, Temperature alarm |
| Performance / Energy Label | |
| Fresh Food compartment - Storage Volume | 7.20 cu. ft. |
| Refrigerating appliance category | Refrigerator-freezer |
| Freezer volume | 3.43 cu. ft. |
| Net volume | 11.69 cu. ft. |
| Freezer capacity | 3.99 cu. ft. |
| Noise level | 37 dB(A) re 1 pW |
| Electrical Connection | |
| Electrical connection rating | 127 W |
| Current | 1.2 A |
| Voltage (V) | 115 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Plug | NEMA 5-15P |
| Power cord length | 70 7/8 " |
| Logistic Information | |
| Width | 23 11/16 " |
| Width with doors open at 90° | 36 7/16 " |
| Height | 77 1/2 " |
| Depth without handle | 28 11/16 " |
| Product depth (handle included) | 30 1/4 " |
| Depth with door open at 90° | 47 1/8 " |
| Gross weight | 258 lbs |
| Packaged width | 26 15/16 " |
| Packaged depth | 33 7/8 " |
| Packaged height | 82 5/16 " |
| Net weight | 228 lbs |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 11 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 22 lbs |
| Packaging composition - Plastics | 1 lbs |
| Sticker | A+++ |
Fusing an unmistakable sense of aesthetic flair with peerless manufacturing, Smeg knows how to deliver style and substance in equal measure. This 24″ bottom freezer refrigerator by Smeg is designed with the 50’s Retro Style for the classic look and equipped with the latest technology for top performance. It features harmonic shaped interior, chrome interior finish, electronic temperature control, 3 freezer drawers, multi-flow cooling system, LED lighting on both sides of the cabinet and no-frost freezer. The freezer section offers a spacious 3.43 cu. ft. capacity with the added usefulness of a fast-freeze drawer.
Features
Multiflow Cooling System
- The new cooling system distributes cold air in a uniform manner throughout the refrigerator, ensuring food is correctly preserved.
3 Adjustable Glass Shelves
- Three adjustable glass shelves offer stability and plenty of space inside this unique refrigerator.
3 Freezer Drawers
- Offers convenient storage solutions while protecting stored items when the door is open.
Temperature Alarm
- If the temperature in the compartment is high due to prolonged power failure or to a fault of the appliance, an alarm will sound and the indicator will turn on in the display.
LED Internal Light
- The interior is lit by an LED strip that runs along the refrigerator walls.
Electronic Temperature Control
- The side thermostat offers electronic, and where required, manual temperature regulation, for the personalized setting.
Fruit and Vegetables Drawer
- It features a perforated panel that can be adjusted to customize the compartment's level of ventilation and humidity.
No-Frost
- Prevents the formation of ice in the freezer and food is preserved correctly and retains its texture, taste, and flavor.
Ventilation System
- The air is constantly and homogeneously diffused in order to attain the ideal moisture level for food preservation.
Quick Freeze Drawer
- For quickly freezing fresh food.
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB32ULPG3 |
| GTIN14: | 8017709272036 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SMEG 24-Inch Bottom-Freezer Refrigerator Glossy 11.7 Cu. Ft. - FAB32ULPG3
- SKU-0000040422
- Model #FAB32ULPG3
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | C |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Scratch & Dent | Brand New | Great Savings | Dent Top Door | May exhibit Signs Of Handling On Rear & Sides |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | FAB32ULPG3 |
| UPC/GTIN | 8017709272036 |
| Capacity | 11.6900 |
| Color | Pastel Green |
| Depth | 30 1/4 |
| Width | 24 |
| Height | 77 1/2 |
| Aesthetic | |
| Aesthetics | Retro-style |
| Color | Pastel green |
| Finishing | Glossy |
| Handle color | Chromed |
| Side material | Steel |
| Side color | Pastel green |
| Display | 7 segment |
| Door shelf profile color | Chromed |
| Drawers profile color | Chromed |
| Glass shelf profile color | Chromed |
| General information | |
| Product family | Refrigerator |
| Installation | Free-standing |
| Category | Bottom mount |
| Cooling type | No Frost |
| Defrost | Automatic |
| Hinge position | Left |
| EAN code | 8017709272036 |
| Refrigerator compartment features | |
| No. of adjustable shelves | 3 |
| Number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| Crisper drawer type | Standard |
| Type of adjustable shelves | Glass |
| Crisper cover | Yes |
| Type of crisper cover | Glass |
| LifePlus zone - 32°F | Yes |
| Refrigerator lighting | Yes |
| Refrigerator lighting | LED |
| Refrigerator Inner Door | |
| No. of door shelves with transparent cover | 1 |
| Number of adjustable door shelves | 2 |
| Adjustable door bins with wire support | Yes |
| No. of bottle shelves | 1 |
| Door bin with wire support | Yes |
| Other Refrigerator features | |
| Accessories | Egg tray |
| MultiFlow | Yes |
| Fan | Yes |
| Freezer features | |
| Number of drawers | 2 |
| Shelf type | Plastic |
| No. of compartments with flap | 1 |
| Other Freezer features | |
| Accessories | 1 x ice box |
| Fast-freezing compartment | Yes |
| Other technical features | |
| Fast-freezing button | Yes |
| Power-on light | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Door open alarm | Acoustic and visual |
| Temperature Alarm | Yes |
| Temperature setting type | Electronic |
| No. of compressors | 1 |
| Compressor type | Inverter |
| Other technical features | |
| Display functions | Holiday, Fast-freezing, Fast-cooling, ECO, Temperature alarm |
| Performance / Energy Label | |
| Fresh Food compartment - Storage Volume | 7.20 cu. ft. |
| Refrigerating appliance category | Refrigerator-freezer |
| Freezer volume | 3.43 cu. ft. |
| Net volume | 11.69 cu. ft. |
| Freezer capacity | 3.99 cu. ft. |
| Noise level | 37 dB(A) re 1 pW |
| Electrical Connection | |
| Electrical connection rating | 127 W |
| Current | 1.2 A |
| Voltage (V) | 115 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Plug | NEMA 5-15P |
| Power cord length | 70 7/8 " |
| Logistic Information | |
| Width | 23 11/16 " |
| Width with doors open at 90° | 36 7/16 " |
| Height | 77 1/2 " |
| Depth without handle | 28 11/16 " |
| Product depth (handle included) | 30 1/4 " |
| Depth with door open at 90° | 47 1/8 " |
| Gross weight | 258 lbs |
| Packaged width | 26 15/16 " |
| Packaged depth | 33 7/8 " |
| Packaged height | 82 5/16 " |
| Net weight | 228 lbs |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 11 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 22 lbs |
| Packaging composition - Plastics | 1 lbs |
| Sticker | A+++ |
Fusing an unmistakable sense of aesthetic flair with peerless manufacturing, Smeg knows how to deliver style and substance in equal measure. This 24″ bottom freezer refrigerator by Smeg is designed with the 50’s Retro Style for the classic look and equipped with the latest technology for top performance. It features harmonic shaped interior, chrome interior finish, electronic temperature control, 3 freezer drawers, multi-flow cooling system, LED lighting on both sides of the cabinet and no-frost freezer. The freezer section offers a spacious 3.43 cu. ft. capacity with the added usefulness of a fast-freeze drawer.
Features
Multiflow Cooling System
- The new cooling system distributes cold air in a uniform manner throughout the refrigerator, ensuring food is correctly preserved.
3 Adjustable Glass Shelves
- Three adjustable glass shelves offer stability and plenty of space inside this unique refrigerator.
3 Freezer Drawers
- Offers convenient storage solutions while protecting stored items when the door is open.
Temperature Alarm
- If the temperature in the compartment is high due to prolonged power failure or to a fault of the appliance, an alarm will sound and the indicator will turn on in the display.
LED Internal Light
- The interior is lit by an LED strip that runs along the refrigerator walls.
Electronic Temperature Control
- The side thermostat offers electronic, and where required, manual temperature regulation, for the personalized setting.
Fruit and Vegetables Drawer
- It features a perforated panel that can be adjusted to customize the compartment's level of ventilation and humidity.
No-Frost
- Prevents the formation of ice in the freezer and food is preserved correctly and retains its texture, taste, and flavor.
Ventilation System
- The air is constantly and homogeneously diffused in order to attain the ideal moisture level for food preservation.
Quick Freeze Drawer
- For quickly freezing fresh food.
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB32ULPG3 |
| GTIN14: | 8017709272036 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |















