| Part Number: | SR60GHU3 |
| GTIN14: | 8017709114459 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
SMEG 24 Inch Gas Cooktop With 4 Sealed Burners Stainless Steel SR60GHU3
- SKU-0000040508
- Model #SR60GHU3
| Condition | New |
|---|---|
| Type |  |
| Grade | B |
| Product Source |  |
| Additional Info | Surface Scratches | Discontinued Former Floor Display |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | SR60GHU3 |
| UPC/GTIN | 8017709114459 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 19 11/16 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 1 3/16 |
| Aesthetic | |
| Aesthetics | Classic |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Satin |
| Stainless steel type | Brushed |
| Material | Stainless steel |
| Controls color | Stainless steel effect |
| Control setting type | Control knobs |
| Controls position | Front |
| No. of controls | 4 |
| Grates | Cast iron |
| Burners | Contemporary Smeg |
| Burners material | Aluminum |
| Silkscreen color | Black |
| Program / Functions | |
| Cooking zones | 4 |
| Burners | 4 |
| General information | |
| Product family | Cooktop |
| Dimensions | 24" |
| Type | Gas |
| Installation | Standard |
| Power supply | Mixed |
| EAN code | 8017709114459 |
| Technical Features | |
| Gas Type | G20 Natural gas |
| Gas safety valves | Yes |
| Automatic Ignition | Yes |
| Cooking zones | |
| Zone 1 - Position | Right |
| Zone 2 - Position | Front-center |
| Zone 3 - Position | Rear-center |
| Zone 4 - Position | Left |
| Zone 1 - Type | Gas - Rapid |
| Zone 2 - Type | Gas - AUX |
| Zone 3 - Type | Gas - Semi-rapid |
| Zone 4 - Type | Gas - URP |
| Electrical Connection | |
| Nominal power | 1 W |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |