| Aesthetic | |
| Aesthetics | Classic |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Satin |
| Stainless steel type | Brushed |
| Material | Stainless steel |
| Controls color | Stainless steel effect |
| Control setting type | Control knobs |
| Controls position | Front |
| No. of controls | 4 |
| Grates | Cast iron |
| Burners | Contemporary Smeg |
| Burners material | Aluminum |
| Silkscreen color | Black |
| Program / Functions | |
| Cooking zones | 4 |
| Burners | 4 |
| General information | |
| Product family | Cooktop |
| Dimensions | 24" |
| Type | Gas |
| Installation | Standard |
| Power supply | Mixed |
| EAN code | 8017709114459 |
| Technical Features | |
| Gas Type | G20 Natural gas |
| Gas safety valves | Yes |
| Automatic Ignition | Yes |
| Cooking zones | |
| Zone 1 - Position | Right |
| Zone 2 - Position | Front-center |
| Zone 3 - Position | Rear-center |
| Zone 4 - Position | Left |
| Zone 1 - Type | Gas - Rapid |
| Zone 2 - Type | Gas - AUX |
| Zone 3 - Type | Gas - Semi-rapid |
| Zone 4 - Type | Gas - URP |
| Electrical Connection | |
| Nominal power | 1 W |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Electric cable type | Single phase |
| Power cord length | 47 1/4 " |
| Logistic Information | |
| Depth | 19 11/16 " |
| Width | 23 5/8 " |
| Height | 1 3/16 " |
| Net weight | 29 lbs |
| Gross weight | 32 lbs |
| Packaged width | 25 9/16 " |
| Packaged depth | 21 5/8 " |
| Packaged height | 4 3/4 " |
| Packaging | Shrink-wrapped |
| Packaging composition - Paper | 1 lbs |
| Accessories Included | |
| Other gas nozzles included | G30 LPG liquid gas |
Understated lines, perfect in their simplicity – this is what makes SMEG products refined and elegant, beyond the passing fads of fashion. It is an unmistakable style, shaped by the leading architects and industrial designers in the world who have undertaken original and exclusive projects.
Features
- Consistent heat source control and easy, immediate temperature adjustment - Gas hobs
- Accurate power adjustment via knobs, for more precise cooking level control
- Maximum resistance even at high temperatures: the stainless steel surface ensures durability and deformation resistance, withstanding thermal shocks without damage
- Solid and sturdy, easy to clean and maintain every day, thanks to the cast-iron pan supports-an emblem of long-lasting efficiency and durability.
- Optimal cooking with every dish: burners combine high performance, efficiency, and practicality, ensuring precise, even results even with intensive use.
- Instant and intuitive control thanks to front controls, easily accessible for practical use.
- Automatic protection against gas leaks: the thermocouple stops gas flow in the absence of flame, ensuring a safe environment even during unexpected shutdowns.
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | SR60GHU3 |
| GTIN14: | 8017709114459 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
SMEG 24 Inch Gas Cooktop With 4 Sealed Burners Stainless Steel SR60GHU3
- SKU-0000040508
- Model #SR60GHU3
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Surface Scratches | Discontinued Former Floor Display |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |
| Model Number | SR60GHU3 |
| UPC/GTIN | 8017709114459 |
| Capacity | 4.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 19 11/16 |
| Width | 23 5/8 |
| Height | 1 3/16 |
| Aesthetic | |
| Aesthetics | Classic |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Satin |
| Stainless steel type | Brushed |
| Material | Stainless steel |
| Controls color | Stainless steel effect |
| Control setting type | Control knobs |
| Controls position | Front |
| No. of controls | 4 |
| Grates | Cast iron |
| Burners | Contemporary Smeg |
| Burners material | Aluminum |
| Silkscreen color | Black |
| Program / Functions | |
| Cooking zones | 4 |
| Burners | 4 |
| General information | |
| Product family | Cooktop |
| Dimensions | 24" |
| Type | Gas |
| Installation | Standard |
| Power supply | Mixed |
| EAN code | 8017709114459 |
| Technical Features | |
| Gas Type | G20 Natural gas |
| Gas safety valves | Yes |
| Automatic Ignition | Yes |
| Cooking zones | |
| Zone 1 - Position | Right |
| Zone 2 - Position | Front-center |
| Zone 3 - Position | Rear-center |
| Zone 4 - Position | Left |
| Zone 1 - Type | Gas - Rapid |
| Zone 2 - Type | Gas - AUX |
| Zone 3 - Type | Gas - Semi-rapid |
| Zone 4 - Type | Gas - URP |
| Electrical Connection | |
| Nominal power | 1 W |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Electric cable type | Single phase |
| Power cord length | 47 1/4 " |
| Logistic Information | |
| Depth | 19 11/16 " |
| Width | 23 5/8 " |
| Height | 1 3/16 " |
| Net weight | 29 lbs |
| Gross weight | 32 lbs |
| Packaged width | 25 9/16 " |
| Packaged depth | 21 5/8 " |
| Packaged height | 4 3/4 " |
| Packaging | Shrink-wrapped |
| Packaging composition - Paper | 1 lbs |
| Accessories Included | |
| Other gas nozzles included | G30 LPG liquid gas |
Understated lines, perfect in their simplicity – this is what makes SMEG products refined and elegant, beyond the passing fads of fashion. It is an unmistakable style, shaped by the leading architects and industrial designers in the world who have undertaken original and exclusive projects.
Features
- Consistent heat source control and easy, immediate temperature adjustment - Gas hobs
- Accurate power adjustment via knobs, for more precise cooking level control
- Maximum resistance even at high temperatures: the stainless steel surface ensures durability and deformation resistance, withstanding thermal shocks without damage
- Solid and sturdy, easy to clean and maintain every day, thanks to the cast-iron pan supports-an emblem of long-lasting efficiency and durability.
- Optimal cooking with every dish: burners combine high performance, efficiency, and practicality, ensuring precise, even results even with intensive use.
- Instant and intuitive control thanks to front controls, easily accessible for practical use.
- Automatic protection against gas leaks: the thermocouple stops gas flow in the absence of flame, ensuring a safe environment even during unexpected shutdowns.
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | SR60GHU3 |
| GTIN14: | 8017709114459 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Cooktops / Kitchen Appliances |






