| Type | |
| Product family | Refrigerator |
| Installation | Free-standing |
| Category | Single door |
| Defrost | Automatic for refrigerator, manual for freezer |
| Hinge position | Right |
| EAN code | 8017709271916 |
| Aesthetic | |
| Color | White |
| Finishing | Glossy |
| Aesthetics | Retro-style |
| Side material | Steel |
| Side color | White |
| Door shelf profile color | Chromed |
| Drawers profile color | Chromed |
| Glass shelf profile color | Chromed |
| Refrigerator compartment features | |
| No. of adjustable shelves | 3 |
| Number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| Crisper drawer type | Sliding crisper |
| Type of adjustable shelves | Glass |
| Crisper cover | Yes |
| Bottle shelf | Yes |
| Type of crisper cover | Glass |
| LifePlus zone - 32°F | 28° to 37°F |
| Refrigerator lighting | Yes |
| Refrigerator lighting | LED |
| Refrigerator Inner Door | |
| No. of door shelves with transparent cover | 2 |
| Number of adjustable door shelves | 2 |
| Adjustable door bins with wire support | Yes |
| No. of bottle shelves | 1 |
| Door bin with wire support | Yes |
| Freezer features | |
| Internal freezer compartment | Yes |
| Other technical features | |
| Door open alarm | Acoustic and visual |
| Antibacterial gasket | Yes |
| Temperature setting type | Electronic |
| No. of compressors | 1 |
| Compressor type | Inverter |
| Performance / Energy Label | |
| Refrigerating appliance category | Refrigerator-freezer |
| Annual energy consumption | 230 KWh/year |
| Total volume | 9.92 cu. ft. |
| Refrigerator volume | 9.01 cu. ft. |
| Freezer volume | 0.92 cu. ft. |
| Climatic class | SN, N, ST, T |
| Electrical Connection | |
| Current | 2.2 A |
| Voltage (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Power cord length | 70 7/8 " |
| Logistic Information | |
| Width | 23 11/16 " |
| Width with doors open at 90° | 36 7/16 " |
| Height | 60 1/4 " |
| Depth without handle | 28 11/16 " |
| Product depth (handle included) | 30 1/4 " |
| Depth with door open at 90° | 47 1/8 " |
| Gross weight | 192 lbs |
| Packaged dimensions | 1660X685X860 mm |
| Packaged width | 26 15/16 " |
| Packaged depth | 33 7/8 " |
| Packaged height | 65 3/8 " |
| Net weight | 163 lbs |
| Maximum stackability | 3 |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 9 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 20 lbs |
| Packaging composition - Plastics | 1 lbs |
Fusing an unmistakable sense of esthetic sophistication with peerless production, Smeg knows how to deliver style and substance to the same degree. This one-door refrigerator is another case in point: with its convincing retro appeal amplified by a breathtaking shade of yellow, set to make a bold and beautiful style statement in your kitchen! Although outwardly characterized by a beautifully chic 50s, it is also a powerful appliance built with Smeg’s usual dedication to the highest manufacturing standards. The freezer section offers a 0.92 capacity with an ice cube tray. The interior is designed to allow full use of the space available, the door and internal shelves can be adjusted to different heights, and are easily removable for cleaning. The generous interior provides satisfactory storage space for fresh food and includes a small icebox for convenience.
Features
Three Adjustable Glass Shelves
- Three adjustable glass shelves offer stability and plenty of space inside this unique refrigerator.
One Bottle Storage Shelf
- A bottle storage shelf allows you to store and chill a bottle for ultimate convenience.
Fruit and Vegetable Container
- Store fruits and vegetables inside the fruit and vegetable container for extended shelf life.
Dairy Box
- A dairy box gives you a place to keep all your dairy items together. that way you can access them easily.
Two Egg Bins
- In addition to a dairy compartment, two egg bins are offered on the inside of the door.
Freezer Compartment
- This all-refrigerator has a freezer compartment for storing items that need to be kept colder.
Ice Cube Tray
- An ice cube tray in the freezer compartment is provided for your convenience.
Total Capacity
- 9.92 cu. ft.
Additional Features:
- Multiflow Cooling System
- LED Internal Light
- Ice Cube Tray
- Glass Crisper Cover
- 38 dBA Noise Level
- Life Plus Zone 28 - 37°F
- ENERGY STAR® Certified
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB28URWH3 |
| GTIN14: | 08017709271916 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SMEG 24-Inch Top-Freezer Refrigerator Glossy 9.9 Cu. Ft. - FAB28URWH3
- SKU-0000040483
- Model #FAB28URWH3
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | No Forward Facing imperfections |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | FAB28URWH3 |
| UPC/GTIN | 08017709271916 |
| Capacity | 9.9200 |
| Color | White |
| Depth | 30 1/4 |
| Width | 24 |
| Height | 60 1/4 |
| Type | |
| Product family | Refrigerator |
| Installation | Free-standing |
| Category | Single door |
| Defrost | Automatic for refrigerator, manual for freezer |
| Hinge position | Right |
| EAN code | 8017709271916 |
| Aesthetic | |
| Color | White |
| Finishing | Glossy |
| Aesthetics | Retro-style |
| Side material | Steel |
| Side color | White |
| Door shelf profile color | Chromed |
| Drawers profile color | Chromed |
| Glass shelf profile color | Chromed |
| Refrigerator compartment features | |
| No. of adjustable shelves | 3 |
| Number of fruit and vegetables drawers | 1 |
| Crisper drawer type | Sliding crisper |
| Type of adjustable shelves | Glass |
| Crisper cover | Yes |
| Bottle shelf | Yes |
| Type of crisper cover | Glass |
| LifePlus zone - 32°F | 28° to 37°F |
| Refrigerator lighting | Yes |
| Refrigerator lighting | LED |
| Refrigerator Inner Door | |
| No. of door shelves with transparent cover | 2 |
| Number of adjustable door shelves | 2 |
| Adjustable door bins with wire support | Yes |
| No. of bottle shelves | 1 |
| Door bin with wire support | Yes |
| Freezer features | |
| Internal freezer compartment | Yes |
| Other technical features | |
| Door open alarm | Acoustic and visual |
| Antibacterial gasket | Yes |
| Temperature setting type | Electronic |
| No. of compressors | 1 |
| Compressor type | Inverter |
| Performance / Energy Label | |
| Refrigerating appliance category | Refrigerator-freezer |
| Annual energy consumption | 230 KWh/year |
| Total volume | 9.92 cu. ft. |
| Refrigerator volume | 9.01 cu. ft. |
| Freezer volume | 0.92 cu. ft. |
| Climatic class | SN, N, ST, T |
| Electrical Connection | |
| Current | 2.2 A |
| Voltage (V) | 120 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Power cord length | 70 7/8 " |
| Logistic Information | |
| Width | 23 11/16 " |
| Width with doors open at 90° | 36 7/16 " |
| Height | 60 1/4 " |
| Depth without handle | 28 11/16 " |
| Product depth (handle included) | 30 1/4 " |
| Depth with door open at 90° | 47 1/8 " |
| Gross weight | 192 lbs |
| Packaged dimensions | 1660X685X860 mm |
| Packaged width | 26 15/16 " |
| Packaged depth | 33 7/8 " |
| Packaged height | 65 3/8 " |
| Net weight | 163 lbs |
| Maximum stackability | 3 |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 9 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 20 lbs |
| Packaging composition - Plastics | 1 lbs |
Fusing an unmistakable sense of esthetic sophistication with peerless production, Smeg knows how to deliver style and substance to the same degree. This one-door refrigerator is another case in point: with its convincing retro appeal amplified by a breathtaking shade of yellow, set to make a bold and beautiful style statement in your kitchen! Although outwardly characterized by a beautifully chic 50s, it is also a powerful appliance built with Smeg’s usual dedication to the highest manufacturing standards. The freezer section offers a 0.92 capacity with an ice cube tray. The interior is designed to allow full use of the space available, the door and internal shelves can be adjusted to different heights, and are easily removable for cleaning. The generous interior provides satisfactory storage space for fresh food and includes a small icebox for convenience.
Features
Three Adjustable Glass Shelves
- Three adjustable glass shelves offer stability and plenty of space inside this unique refrigerator.
One Bottle Storage Shelf
- A bottle storage shelf allows you to store and chill a bottle for ultimate convenience.
Fruit and Vegetable Container
- Store fruits and vegetables inside the fruit and vegetable container for extended shelf life.
Dairy Box
- A dairy box gives you a place to keep all your dairy items together. that way you can access them easily.
Two Egg Bins
- In addition to a dairy compartment, two egg bins are offered on the inside of the door.
Freezer Compartment
- This all-refrigerator has a freezer compartment for storing items that need to be kept colder.
Ice Cube Tray
- An ice cube tray in the freezer compartment is provided for your convenience.
Total Capacity
- 9.92 cu. ft.
Additional Features:
- Multiflow Cooling System
- LED Internal Light
- Ice Cube Tray
- Glass Crisper Cover
- 38 dBA Noise Level
- Life Plus Zone 28 - 37°F
- ENERGY STAR® Certified
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | FAB28URWH3 |
| GTIN14: | 08017709271916 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
















