| Aesthetic | |
| Aesthetics | Classic |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Fingerprint-proof |
| Material | Stainless steel |
| Stainless steel type | Brushed |
| Program / Functions | |
| Keep warm | Yes |
| Warming drawer | Yes |
| Defrost | Yes |
| Dish warmer | Yes |
| Proof | Yes |
| Mug warmer | Yes |
| General information | |
| Product family | Drawer |
| Type | Warming drawer |
| Commercial height | 14 cm |
| EAN code | 8017709265571 |
| Technical Features | |
| Capacity | 21 l |
| Opening mechanism | Push-pull |
| Base material | Stainless steel |
| Max weight allowance | 33 lbs |
| Maximum drawer loading weight | 187 lbs |
| Included accessories | Silicone antislip mat |
| Controls | |
| Control setting type | Control knobs |
| Type of temperature control | Electro-mechanic |
| No. of controls | 1 |
| Control color | Stainless steel effect |
| Electrical Connection | |
| Plug | USA 120V |
| Nominal power | 400 W |
| Current | 2 A |
| Voltage | 110 V |
| Frequency (Hz) | 50-60 Hz |
| Logistic Information | |
| Width | 23 1/2 " |
| Depth | 21 3/16 " |
| Net weight | 33 lbs |
| Gross weight | 37 lbs |
| Height | 5 5/16 " |
| Control knobs | Standard |
| Packaged width | 23 5/8 " |
| Packaged depth | 25 9/16 " |
| Packaged height | 8 1/4 " |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 3 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 1 lbs |
Ensure that everything comes out perfectly cooked and warm every time with this sleek and practical warming drawer from SMEG. Simply push to open, place your tray or food inside and set the temperature and timer. Capable of holding up to 33 lbs. within the drawer, the bottom surface is lined with an anti-slip mat so no matter what you put in, your food will stay perfectly secure and warm.
Features
400 Watts Heating Element
- A powerful heating element, allowing you to keep any dish warm with settings that range from 86°F to 176°F.
Push Opening
- The push-to-open operation is effortless and functional while offering perfect alignment with other built-in appliances.
Anti-Slip Mat
- Prevents crockery from moving during operation and allows easy cleanup of spills.
Inner Control Knob
- It allows you to set temperature and humidity, ensuring perfect results.
86° - 176° F Adjustable Temperature
- Five preset temperature settings from 86° - 176° F, ideal for a wide variety of applications from proving to warming crockery.
Fingerprint-Proof
- Resists fingerprints and smudging so the warming drawer stays looking as new and pristine as the day you brought it home.
Additional Features:
- On/Off Pilot Lamp
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | CPRU315X |
| GTIN14: | 8017709265571 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Drawers / Kitchen Appliances |
SMEG 24 Inch Warming Drawer Push Opening Stainless Steel CPRU315X
- SKU-0000041113
- Model #CPRU315X
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box | Overstock Clearance |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Cooking / Drawers / Kitchen Appliances |
| Model Number | CPRU315X |
| UPC/GTIN | 8017709265571 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 21 3/16 |
| Width | 23 1/2 |
| Height | 5 5/16 |
| Aesthetic | |
| Aesthetics | Classic |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Fingerprint-proof |
| Material | Stainless steel |
| Stainless steel type | Brushed |
| Program / Functions | |
| Keep warm | Yes |
| Warming drawer | Yes |
| Defrost | Yes |
| Dish warmer | Yes |
| Proof | Yes |
| Mug warmer | Yes |
| General information | |
| Product family | Drawer |
| Type | Warming drawer |
| Commercial height | 14 cm |
| EAN code | 8017709265571 |
| Technical Features | |
| Capacity | 21 l |
| Opening mechanism | Push-pull |
| Base material | Stainless steel |
| Max weight allowance | 33 lbs |
| Maximum drawer loading weight | 187 lbs |
| Included accessories | Silicone antislip mat |
| Controls | |
| Control setting type | Control knobs |
| Type of temperature control | Electro-mechanic |
| No. of controls | 1 |
| Control color | Stainless steel effect |
| Electrical Connection | |
| Plug | USA 120V |
| Nominal power | 400 W |
| Current | 2 A |
| Voltage | 110 V |
| Frequency (Hz) | 50-60 Hz |
| Logistic Information | |
| Width | 23 1/2 " |
| Depth | 21 3/16 " |
| Net weight | 33 lbs |
| Gross weight | 37 lbs |
| Height | 5 5/16 " |
| Control knobs | Standard |
| Packaged width | 23 5/8 " |
| Packaged depth | 25 9/16 " |
| Packaged height | 8 1/4 " |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 3 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| Packaging composition - Wood | 1 lbs |
Ensure that everything comes out perfectly cooked and warm every time with this sleek and practical warming drawer from SMEG. Simply push to open, place your tray or food inside and set the temperature and timer. Capable of holding up to 33 lbs. within the drawer, the bottom surface is lined with an anti-slip mat so no matter what you put in, your food will stay perfectly secure and warm.
Features
400 Watts Heating Element
- A powerful heating element, allowing you to keep any dish warm with settings that range from 86°F to 176°F.
Push Opening
- The push-to-open operation is effortless and functional while offering perfect alignment with other built-in appliances.
Anti-Slip Mat
- Prevents crockery from moving during operation and allows easy cleanup of spills.
Inner Control Knob
- It allows you to set temperature and humidity, ensuring perfect results.
86° - 176° F Adjustable Temperature
- Five preset temperature settings from 86° - 176° F, ideal for a wide variety of applications from proving to warming crockery.
Fingerprint-Proof
- Resists fingerprints and smudging so the warming drawer stays looking as new and pristine as the day you brought it home.
Additional Features:
- On/Off Pilot Lamp
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | CPRU315X |
| GTIN14: | 8017709265571 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Drawers / Kitchen Appliances |






