| Type | |
| Product family | Drawer |
| Type | Warming drawer |
| Commercial height | 15 cm |
| a | 8017709194451 |
| Aesthetic | |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Fingerprint-proof |
| Aesthetic | Classic |
| Material | Stainless steel |
| Stainless steel type | Brushed |
| Programs / Functions | |
| Keep warm | Yes |
| Warming drawer | Yes |
| Defrost | Yes |
| Dish warmer | Yes |
| Timer | Yes |
| Controls | |
| Display | 4 digit LED |
| Control setting type | Buttons |
| Number of buttons | 3 |
| Bottons color | Stainless steel effect |
| Technical Features | |
| Capacity | 21 l |
| Opening mechanism | Push-pull |
| Base material | Stainless steel |
| Max weight allowance | 15 kg |
| Maximum drawer loading weight | 75 kg |
| Electrical Connection | |
| Nominal power | 420 W |
| Voltage | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Logistic Information | |
| Width | 23 1/2 " |
| Depth | 21 3/16 " |
| Net weight | 40 lbs |
| Gross weight | 45 lbs |
| Height | 5 5/16 " |
Ensure that everything comes out perfectly cooked and warm every time with this sleek and practical warming drawer from SMEG. Simply push to open, place your tray or food inside and set the temperature and timer. Capable of holding up to 55 lbs. within the drawer, the bottom surface is lined with an anti-slip mat so no matter what you put in, your food will stay perfectly secure and warm.
Features
- Easy push-open drawer
- Electronic touch controls
- Temperature range of 86° - 167° F and adjustable timer with automatic switch-off
- Interior pilot lamp
- Heating element rated at 400 W
- Anti-slip mat ensures your dish will remain stable
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | CTPU15X |
| GTIN14: | 8017709194451 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Drawers / Kitchen Appliances |
SMEG 24 Inch Warming Drawer With 400w Heating Element Stainless Steel CTPU15X
- SKU-0000040523
- Model #CTPU15X
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Former Showroom Display | Great Savings | Minimal Signs Of Use |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Cooking / Drawers / Kitchen Appliances |
| Model Number | CTPU15X |
| UPC/GTIN | 8017709194451 |
| Capacity | 1.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 21 37/64 |
| Width | 24 |
| Height | 5 5/64 |
| Type | |
| Product family | Drawer |
| Type | Warming drawer |
| Commercial height | 15 cm |
| a | 8017709194451 |
| Aesthetic | |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Fingerprint-proof |
| Aesthetic | Classic |
| Material | Stainless steel |
| Stainless steel type | Brushed |
| Programs / Functions | |
| Keep warm | Yes |
| Warming drawer | Yes |
| Defrost | Yes |
| Dish warmer | Yes |
| Timer | Yes |
| Controls | |
| Display | 4 digit LED |
| Control setting type | Buttons |
| Number of buttons | 3 |
| Bottons color | Stainless steel effect |
| Technical Features | |
| Capacity | 21 l |
| Opening mechanism | Push-pull |
| Base material | Stainless steel |
| Max weight allowance | 15 kg |
| Maximum drawer loading weight | 75 kg |
| Electrical Connection | |
| Nominal power | 420 W |
| Voltage | 120 V |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Logistic Information | |
| Width | 23 1/2 " |
| Depth | 21 3/16 " |
| Net weight | 40 lbs |
| Gross weight | 45 lbs |
| Height | 5 5/16 " |
Ensure that everything comes out perfectly cooked and warm every time with this sleek and practical warming drawer from SMEG. Simply push to open, place your tray or food inside and set the temperature and timer. Capable of holding up to 55 lbs. within the drawer, the bottom surface is lined with an anti-slip mat so no matter what you put in, your food will stay perfectly secure and warm.
Features
- Easy push-open drawer
- Electronic touch controls
- Temperature range of 86° - 167° F and adjustable timer with automatic switch-off
- Interior pilot lamp
- Heating element rated at 400 W
- Anti-slip mat ensures your dish will remain stable
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | CTPU15X |
| GTIN14: | 8017709194451 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Drawers / Kitchen Appliances |










