| Type | |
| Product family | Oven |
| Category | 24" |
| Cooking method | Thermo-ventilated |
| Power supply | Electrical |
| EAN code | 8017709191559 |
| Cleaning system | VaporClean |
| Aesthetic | |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Fingerprint-proof |
| Aesthetics | Classic |
| Material | Stainless steel |
| Stainless steel type | Brushed |
| Glass type | Eclipse |
| Door | With 2 horizontal fascias |
| Handle | Classic |
| Handle color | Stainless steel |
| Programs / Functions | |
| No. of cooking functions | 9 |
| Controls | |
| Display | Yes |
| Controls setting | Control knobs |
| No. of controls | 2 |
| Control knobs | Classic |
| Controls color | Stainless steel effect |
| Bottons color | Silver |
| Options | |
| Time-setting options | Delayed start and automatic shut-off when cooking ends |
| Minute minder | Yes |
| Rapid pre-heating | Yes |
| Technical Features | |
| Temperature control | Electro-mechanical |
| Minimum Temperature | 122 °F |
| Maximum temperature | 482 °F |
| Cavity material | EverClean enamel |
| No. of shelves | 5 |
| Shelves type | Metal racks |
| Fan | Single |
| No. of lights | 2 |
| Lighting | Halogen |
| Light power | 20 W |
| Light on when door is open | Yes |
| Door | Cool-Touch |
| Removable door | Yes |
| Full-glass inner door | Yes |
| Removable inner door | Yes |
| Total no. of door glasses | 3 |
| Safety thermostat | Yes |
| Cooling system | Tangential |
| Heating elements stop when door is opened | Yes |
| Lower heating element power | 1200 W |
| Upper heating element - Power | 1000 W |
| Grill element - power | 1700 W |
| Large grill - Power | 2700 W |
| Circular heating element - Power | 2000 W |
| Performance / Energy Label | |
| Energy efficiency class | A |
| Volume of the cavity | 2.54 cu. ft. |
| Energy consumption in conventional mode | 3.60 MJ |
| Energy consumption per convection cycle | 1.00 KWh |
| Energy consumption in forced air convection | 3.06 MJ |
| Energy consumption per cycle in fan-forced convection mode | 0.85 KWh |
| Electrical Connection | |
| Voltage | 120-240 V |
| Nominal power | 3000 W |
| Frequency | 60 Hz |
| Power cord length | 45 1/4 " |
| Logistic Information | |
| Dimensions | 592x597x548 |
| Net weight | 84 lbs |
| Accessories Included | |
| Rack with back stop | 1 |
| Insert gird | 1 |
| Enameled 1.6"-deep tray | 1 |
Cook in style with this sleek, classic wall oven from SMEG. Featuring bake, broil and True European convection cooking modes you have more control than ever. Clean up is a breeze with Ever-Clean enamel interior and fingerprint-proof stainless steel ensuring that this oven will look just as good as the food you cook with it.
Features
- Exclusive classic design
- Fingerprint-proof stainless steel
- Ergonomic control knobs
- Digital analog LED electronic clock/timer
- Ever-Clean enamel cavity for quick and easy cleaning
- Automated oven switch off when door is open
- True European convection
- Vapor cleaning system
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | SF399XU |
| GTIN14: | 8017709191559 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
SMEG 24 Inch Electrical Single Oven Stainless Steel SF399XU
- SKU-0000041122
- Model #SF399XU
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | SF399XU |
| UPC/GTIN | 8017709191559 |
| Capacity | 2.8000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 21 7/16 |
| Width | 24 |
| Height | 23 5/16 |
| Type | |
| Product family | Oven |
| Category | 24" |
| Cooking method | Thermo-ventilated |
| Power supply | Electrical |
| EAN code | 8017709191559 |
| Cleaning system | VaporClean |
| Aesthetic | |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Fingerprint-proof |
| Aesthetics | Classic |
| Material | Stainless steel |
| Stainless steel type | Brushed |
| Glass type | Eclipse |
| Door | With 2 horizontal fascias |
| Handle | Classic |
| Handle color | Stainless steel |
| Programs / Functions | |
| No. of cooking functions | 9 |
| Controls | |
| Display | Yes |
| Controls setting | Control knobs |
| No. of controls | 2 |
| Control knobs | Classic |
| Controls color | Stainless steel effect |
| Bottons color | Silver |
| Options | |
| Time-setting options | Delayed start and automatic shut-off when cooking ends |
| Minute minder | Yes |
| Rapid pre-heating | Yes |
| Technical Features | |
| Temperature control | Electro-mechanical |
| Minimum Temperature | 122 °F |
| Maximum temperature | 482 °F |
| Cavity material | EverClean enamel |
| No. of shelves | 5 |
| Shelves type | Metal racks |
| Fan | Single |
| No. of lights | 2 |
| Lighting | Halogen |
| Light power | 20 W |
| Light on when door is open | Yes |
| Door | Cool-Touch |
| Removable door | Yes |
| Full-glass inner door | Yes |
| Removable inner door | Yes |
| Total no. of door glasses | 3 |
| Safety thermostat | Yes |
| Cooling system | Tangential |
| Heating elements stop when door is opened | Yes |
| Lower heating element power | 1200 W |
| Upper heating element - Power | 1000 W |
| Grill element - power | 1700 W |
| Large grill - Power | 2700 W |
| Circular heating element - Power | 2000 W |
| Performance / Energy Label | |
| Energy efficiency class | A |
| Volume of the cavity | 2.54 cu. ft. |
| Energy consumption in conventional mode | 3.60 MJ |
| Energy consumption per convection cycle | 1.00 KWh |
| Energy consumption in forced air convection | 3.06 MJ |
| Energy consumption per cycle in fan-forced convection mode | 0.85 KWh |
| Electrical Connection | |
| Voltage | 120-240 V |
| Nominal power | 3000 W |
| Frequency | 60 Hz |
| Power cord length | 45 1/4 " |
| Logistic Information | |
| Dimensions | 592x597x548 |
| Net weight | 84 lbs |
| Accessories Included | |
| Rack with back stop | 1 |
| Insert gird | 1 |
| Enameled 1.6"-deep tray | 1 |
Cook in style with this sleek, classic wall oven from SMEG. Featuring bake, broil and True European convection cooking modes you have more control than ever. Clean up is a breeze with Ever-Clean enamel interior and fingerprint-proof stainless steel ensuring that this oven will look just as good as the food you cook with it.
Features
- Exclusive classic design
- Fingerprint-proof stainless steel
- Ergonomic control knobs
- Digital analog LED electronic clock/timer
- Ever-Clean enamel cavity for quick and easy cleaning
- Automated oven switch off when door is open
- True European convection
- Vapor cleaning system
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | SF399XU |
| GTIN14: | 8017709191559 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |







