Part Number: KPF36URD
GTIN14: 08017709246259
Category Code:Kitchen Appliances
Sub Category Code:Kitchen Appliances / Range Hoods
SMEG 578 CFM 36-Inch Wall-Mounted Range Hood Red - KPF36URD
  • SKU-0000023808
  • Model #KPF36URD
Last 1 in stock
Condition New
TypeOpen Box
Grade D
Product SourceFormer Display Model
Additional InfoSurface Scratches / Dents
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
Brand SMEG
CategoryKitchen Appliances / Range Hoods
Model Number KPF36URD
UPC/GTIN 08017709246259
Capacity 1.0000
Color Red
Depth 20
Width 36
Height 31 5/32
Type
Product familyHood
Hood TypeDecorative wall hood
Hood width36 "
ExtractionVented
EAN code8017709246259
Aesthetic
ColorRed
AestheticsPortofino
DesignChimney
MaterialStainless steel
Stainless steel typeBrushed
Programs / Functions
Speed levels4
Controls
Control settingControl knobs
Control knobsPortofino
No. of controls2
Controls colorStainless steel effect
Technical Features
No. of lights2
LightingLED
Light power2 W
Light color temperature scale (°K)4000 °K
Maximum extraction capacity at free mode577.5 CFM
Motor power455 W
No. of filters3
Anti-grease filtersStainless steel
Minimum distance from gas cooktop30 "
Minimum distance from electric cooktop26 "
Vent outlet150 "
Non-return valveYes
Electrical Connection
Electrical connection rating495 W
Voltage120 V
Frequency (Hz)60 Hz
Power supply cable length39 3/8 "
Speed level 1
Extraction rate210.5 CFM
Noise level53 dB(A)
Power207 W
Speed 2
Extraction rate317 CFM
Noise level62 dB(A)
Power270 W
Speed 3
Extraction rate437.5 CFM
Noise level69 dB(A)
Power350 W
Speed level 4
Noise level75 dB(A)
Power479 W
Logistic Information
Dimensions790x914x508
Width35 "
Depth20 1/16 "
Height31 1/8 "
Net weight39 lbs
Gross weight55 lbs
Packaged width38 "
Packaged depth20 1/4 "
Packaged height26 3/4 "
Packaged dimensions680X990X515
Maximum stackability4
PackagingCardboard box
Packaging composition - Paper9 lbs
Packaging composition - Polystyrene2 lbs
TECHNICAL SPECIFICATIONSOperating mode: vented or recirculatingControl knobs4 speed levelsMaximum extraction power: 600 CFMNoise level at maximum speed: 75 dB(A)2 LED lightsMotor power 455 W3 stainless steel grease filtersELECTRICAL SPECIFICATIONSElectrical connection rating: 495 WVoltage: 120 VFrequency (Hz): 60 Hz
Features
  • Product family: Hood
  • Aesthetics: Portofino
  • Hood width: 36 "