| Type | |
| Product family | Oven |
| Category | Compact 24" |
| Cooking method | Microwave with grill |
| Power supply | Electrical |
| EAN code | 8017709310295 |
| Aesthetic | |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Fingerprint-proof |
| Aesthetics | Classic |
| Material | Stainless steel |
| Stainless steel type | Brushed |
| Handle | Classic |
| Handle color | Stainless steel |
| Programs / Functions | |
| No. of cooking functions | 3 |
| Controls | |
| Display | Yes |
| Controls setting | Control knobs |
| No. of controls | 2 |
| Options | |
| Time-setting options | End-of-cooking automatic shut-off |
| Minute minder | Yes |
| Timer | 1 |
| Technical Features | |
| Display name | DigiScreen |
| Display technology | LED |
| Cavity material | Stainless steel |
| No. of shelves | 2 |
| No. of lights | 1 |
| Light power | 20 W |
| Turntable | Yes |
| Turntable dimension | 12 1/2 " |
| Light on when door is open | Yes |
| Microwave effective power | 1000 W |
| Total no. of door glasses | 3 |
| Microwave screen protection | Yes |
| Microwave stops when door is opened | Yes |
| Grill element - power | 1200 W |
| Performance / Energy Label | |
| Volume of the cavity | 1.34 cu. ft. |
| Electrical Connection | |
| Voltage | 240 V |
| Nominal power | 3400 W |
| Current | 14.2 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Power cord length | 59 1/16 " |
| Logistic Information | |
| Net weight | 81 lbs |
| Packaged width | 26 3/4 " |
| Packaged depth | 25 " |
| Packaged height | 21 1/16 " |
| Packaged product | 535X680X660 |
| Maximum stackability | 8 |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 6 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| No longer in use | |
| Shelves type | Metal racks |
| Accessories Included | |
| Rack | 2 |
Product family: Oven Aesthetics: Classic Category: Compact 24″ Cooking method: Microwave with grill Color: Stainless steel
Features
- Product family: Oven
- Aesthetics: Classic
- Category: Compact 24"
- Cooking method: Microwave with grill
- Color: Stainless steel
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | SFU4300MX |
| GTIN14: | 08017709310295 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
SMEG Oven Stainless Steel SFU4300MX
- SKU-0000041123
- Model #SFU4300MX
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SMEG |
|---|---|
| Category | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |
| Model Number | SFU4300MX |
| UPC/GTIN | 08017709310295 |
| Capacity | 1.3400 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 20 |
| Width | 23 9/16 |
| Height | 18 1/16 |
| Type | |
| Product family | Oven |
| Category | Compact 24" |
| Cooking method | Microwave with grill |
| Power supply | Electrical |
| EAN code | 8017709310295 |
| Aesthetic | |
| Color | Stainless steel |
| Finishing | Fingerprint-proof |
| Aesthetics | Classic |
| Material | Stainless steel |
| Stainless steel type | Brushed |
| Handle | Classic |
| Handle color | Stainless steel |
| Programs / Functions | |
| No. of cooking functions | 3 |
| Controls | |
| Display | Yes |
| Controls setting | Control knobs |
| No. of controls | 2 |
| Options | |
| Time-setting options | End-of-cooking automatic shut-off |
| Minute minder | Yes |
| Timer | 1 |
| Technical Features | |
| Display name | DigiScreen |
| Display technology | LED |
| Cavity material | Stainless steel |
| No. of shelves | 2 |
| No. of lights | 1 |
| Light power | 20 W |
| Turntable | Yes |
| Turntable dimension | 12 1/2 " |
| Light on when door is open | Yes |
| Microwave effective power | 1000 W |
| Total no. of door glasses | 3 |
| Microwave screen protection | Yes |
| Microwave stops when door is opened | Yes |
| Grill element - power | 1200 W |
| Performance / Energy Label | |
| Volume of the cavity | 1.34 cu. ft. |
| Electrical Connection | |
| Voltage | 240 V |
| Nominal power | 3400 W |
| Current | 14.2 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Power cord length | 59 1/16 " |
| Logistic Information | |
| Net weight | 81 lbs |
| Packaged width | 26 3/4 " |
| Packaged depth | 25 " |
| Packaged height | 21 1/16 " |
| Packaged product | 535X680X660 |
| Maximum stackability | 8 |
| Packaging | Cardboard box |
| Packaging composition - Paper | 6 lbs |
| Packaging composition - Polystyrene | 1 lbs |
| No longer in use | |
| Shelves type | Metal racks |
| Accessories Included | |
| Rack | 2 |
Product family: Oven Aesthetics: Classic Category: Compact 24″ Cooking method: Microwave with grill Color: Stainless steel
Features
- Product family: Oven
- Aesthetics: Classic
- Category: Compact 24"
- Cooking method: Microwave with grill
- Color: Stainless steel
Item Attributes
| Brand Code: | SMEG |
|---|---|
| Part Number: | SFU4300MX |
| GTIN14: | 08017709310295 |
| Category Code: | Cooking |
| Sub Category Code: | Cooking / Kitchen Appliances / Ovens |













