| Sale | No |
| Height | 3.75" |
| Diameter | 17" |
| Hanging Details | 10' Adjustable Cord |
| Backplate Diameter | 15" |
| Input Voltage | 120VAC |
| Wattage | 50 |
| Initial Lumens | 2700 |
| Kelvin | 3000K |
| CRI | 90 |
| Dimming Type | ELV |
| Installation | Licensed electrician required |
| Sloped Ceiling Compatible? | Compatible up to 45u00ba |
| Cord Length | 10 ft |
| Features | Damp Rated |
| Certification | C-ETL-US |
| Available Color Temperatures | 3000k |
| Power Supply Type | Transformer |
| Power Supply Quantity | 2 |
| Power Supply Location | Canopy |
| Carton 1 L x W x H | 16" X 11" X 11" |
| Carton 1 Gross Weight | 18 LBS |
| Carton 2 L x W x H | 18" X 18" X 6" |
| Carton 2 Gross Weight | 7.63 LBS |
| Bulb(s) Included? | Yes |
| Bulb Quantity | 12 |
| Bulb 1 Type | Integral LED |
| Shade Material | Glass Lens |
| Hide Spec Sheet Table | No |
SONNEMAN®, Collection: Grapes, Industrial Style, 120 V, Number of Lamps: 12, Integrated LED Lamp, 50 W Lamp Wattage, 2700 Lumens, 3000 K Color Temperature, Lamp Included: Yes, Backplate/Canopy Size: 15 in Dia x 0.5 in H, Glass Shade, Clear Shade, Polished Chrome Fixture, 17 in Diameter, 3.75 in Overall Height
Features
- LED Luminaires
Item Attributes
| Brand Code: | SONNEMAN |
|---|---|
| Part Number: | 2917.01-AST |
| GTIN14: | 872681063106 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |
SONNEMAN Grapes 12 Light 17" Wide Led Suspension Multi Light Pendant 2917.01-AST
- SKUI-0000096833
- Model #2917.01-AST
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SONNEMAN |
|---|---|
| Category | Pendants |
| Model Number | 2917.01-AST |
| UPC/GTIN | 872681063106 |
| Capacity | 600.0000 |
| Color | Chrome |
| Depth | 17 |
| Width | 17 |
| Height | 3 3/4 |
| Sale | No |
| Height | 3.75" |
| Diameter | 17" |
| Hanging Details | 10' Adjustable Cord |
| Backplate Diameter | 15" |
| Input Voltage | 120VAC |
| Wattage | 50 |
| Initial Lumens | 2700 |
| Kelvin | 3000K |
| CRI | 90 |
| Dimming Type | ELV |
| Installation | Licensed electrician required |
| Sloped Ceiling Compatible? | Compatible up to 45u00ba |
| Cord Length | 10 ft |
| Features | Damp Rated |
| Certification | C-ETL-US |
| Available Color Temperatures | 3000k |
| Power Supply Type | Transformer |
| Power Supply Quantity | 2 |
| Power Supply Location | Canopy |
| Carton 1 L x W x H | 16" X 11" X 11" |
| Carton 1 Gross Weight | 18 LBS |
| Carton 2 L x W x H | 18" X 18" X 6" |
| Carton 2 Gross Weight | 7.63 LBS |
| Bulb(s) Included? | Yes |
| Bulb Quantity | 12 |
| Bulb 1 Type | Integral LED |
| Shade Material | Glass Lens |
| Hide Spec Sheet Table | No |
SONNEMAN®, Collection: Grapes, Industrial Style, 120 V, Number of Lamps: 12, Integrated LED Lamp, 50 W Lamp Wattage, 2700 Lumens, 3000 K Color Temperature, Lamp Included: Yes, Backplate/Canopy Size: 15 in Dia x 0.5 in H, Glass Shade, Clear Shade, Polished Chrome Fixture, 17 in Diameter, 3.75 in Overall Height
Features
- LED Luminaires
Item Attributes
| Brand Code: | SONNEMAN |
|---|---|
| Part Number: | 2917.01-AST |
| GTIN14: | 872681063106 |
| Category Code: | Pendants |
| Sub Category Code: | Pendants |








