| Specifications | |
| DIMENSIONS & DETAILS | |
| Width/Diameter | 44" |
| Height | 1.5" |
| Extension | 2.25" |
| Weight | 1 lb |
| Minimum Height | 0" |
| Maximum Height | 0" |
| Living Finish | N |
| ELECTRICAL | |
| CRI | 90 |
| Color Temperature | 3000 |
| Delivered Lumens | 1800 |
| Title 24 | N |
| Field Serviceable | N |
| Electrical Rating | cetl |
| Dimmer Compatibility | elv, triac |
| SHIPPING | |
| Shipping Method | Ground |
A rectilinear keel intersects a luminous cylinder to create architectural linear compositions of dramatic length. These crisply intersecting forms bring multiple lighting applications to the task with architectural precision
Features
Features:
- Remote location single driver power supply
- Constructed of metal
- Comes with fixture includes an acrylic shade shades based on finish
- Integrated LED lighting
- Capable of being dimmed
- ETL for damp locations
- Title 20 compliant
- ADA compliant
- Covered by Sonneman's 5 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | SONNEMAN |
|---|---|
| Part Number: | 3834.16 |
| GTIN14: | 872681185471 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |
SONNEMAN Keel 44" Wide Led Bath Bar 3834.16
- SKUI-0000097176
- Model #3834.16
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | New In Box |
| Available Quantity | 1 |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
FAST Nationwide Shipping (Ships Same/Next Business Day)
Same Day Pick Up (Fort Lauderdale FL).
Same Day | Next Day Local Delivery Available.
Flexible Delivery — Hold Up to 90 Days
Not ready yet? We'll delay shipping your order for up to 90 days.
| Brand | SONNEMAN |
|---|---|
| Category | Bathroom Lightning |
| Model Number | 3834.16 |
| UPC/GTIN | 872681185471 |
| Capacity | 22.0000 |
| Color | Stainless Steel |
| Depth | 8 1/2 |
| Width | 8 1/2 |
| Height | 18 |
| Specifications | |
| DIMENSIONS & DETAILS | |
| Width/Diameter | 44" |
| Height | 1.5" |
| Extension | 2.25" |
| Weight | 1 lb |
| Minimum Height | 0" |
| Maximum Height | 0" |
| Living Finish | N |
| ELECTRICAL | |
| CRI | 90 |
| Color Temperature | 3000 |
| Delivered Lumens | 1800 |
| Title 24 | N |
| Field Serviceable | N |
| Electrical Rating | cetl |
| Dimmer Compatibility | elv, triac |
| SHIPPING | |
| Shipping Method | Ground |
A rectilinear keel intersects a luminous cylinder to create architectural linear compositions of dramatic length. These crisply intersecting forms bring multiple lighting applications to the task with architectural precision
Features
Features:
- Remote location single driver power supply
- Constructed of metal
- Comes with fixture includes an acrylic shade shades based on finish
- Integrated LED lighting
- Capable of being dimmed
- ETL for damp locations
- Title 20 compliant
- ADA compliant
- Covered by Sonneman's 5 year limited manufacturer warranty
Item Attributes
| Brand Code: | SONNEMAN |
|---|---|
| Part Number: | 3834.16 |
| GTIN14: | 872681185471 |
| Category Code: | Bathroom Lightning |
| Sub Category Code: | Bathroom Lightning |







