Product Overview
| Specification | Details |
|---|
| Brand | Sub-Zero |
| Series | Designer Series |
| Model | DEC2450RL |
| Product Type | Built-In Refrigerator Column |
| Installation Type | Built-In |
| Color / Finish | Panel Ready |
Appearance
| Specification | Details |
|---|---|
| Style | Column |
| Size | Full Size |
| Door Style | Single Door |
| Hinge Side | Left |
| Field Reversible Door | No |
| Door Finish | Smooth |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Glass Door | No |
| Undercounter Installation | No |
| Freezer Drawers | No |
| Double Freezer Drawers | No |
| Wine Storage | No |
Capacity
| Specification | Details |
|---|---|
| Total Refrigerator Capacity | 13.3 Cu. Ft. |
Dimensions
| Specification | Details |
|---|---|
| Width | 24 in. |
| Depth | 24 in. |
| Depth (Without Handles) | 24 in. |
| Height | 84 in. |
Refrigerator Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Cooling System | Split Climate™ Intelligent Cooling |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Type | Glass |
| Total Shelves | 4 |
| Adjustable Shelves | 3 |
| Fixed Shelves | 1 |
| Spill-Proof Shelves | Yes |
| Door Bins | 6 |
| Adjustable Door Bins | Yes |
| Humidity-Controlled Crispers | 4 |
| Drawer Divider | Yes |
| Soft-Close Drawers | Yes |
| Odor Control | Yes |
| Gallon Door Storage | No |
| Keurig Brewing System | No |
Smart Features
| Specification | Details |
|---|---|
| WiFi Connectivity | Yes |
| Smart Home / App Compatible | Yes |
| Remote Access | Yes |
| Remote Monitoring | Yes |
| Remote Diagnostics | Yes |
Water & Ice
| Specification | Details |
|---|---|
| Water Dispenser | No |
| Water Filtration | No |
| Ice Maker | No |
| Ice Dispenser | No |
| Secondary Ice Maker | No |
Electrical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 115 V |
| Amperage | 15 A |
| Energy Star Certified | Yes |
Sabbath Mode
| Specification | Details |
|---|---|
| Sabbath Mode | Yes |
| Certification | STAR-K Certified |
| Shabbos Keeper Required | No |
The Sub-Zero Designer 24 All Refrigerator Column delivers an impressive 12.9 cu. ft. of well-organized refrigerator storage – likely at least 50% more than you have now. Pair it with its partner, the Sub-Zero Designer 24 All Freezer Column, and you’ll have flavorful food on hand no matter how large your family is or how often you entertain. Rest assured it will stay fresher longer, thanks to the DEC2450R’s advanced food preservation features. NASA-inspired air purification scrubs the air of ethylene gas that hastens food spoilage and also reduces odors by removing bacteria, mold, and viruses. A magnetic door seal system locks in cold, while a state-of-the-art micro-processor precisely controls temperatures. Crisper and deli drawers form a lower-temperature zone ideal for produce and meat. As with all designer models, it can be fitted with stainless steel panels or custom cabinetry panels to virtually disappear into your décor.
Features
Split Climate™ Intelligent Cooling System
- Revolutionizes Sub-Zero's already-superior preservation capabilities, keeping food even fresher for longer.
ClearSight™ LED Lighting System
- Fully illuminates the interior and reduces shadows.
Sleek Stainless Accents
- Sleek stainless accents trim the interior, matching the sophistication of the exterior.
Touch Control Panel
- Easily customize settings-from lighting to humidity-with the tap of a finger via the conveniently accessible touch control panel.
Night Mode
- Optimizes the interior lighting based on the detected ambient light, reducing the brightness by 90% in dim environments.
Flip-Up Dairy Compartment
- Lift the base of the flip-up dairy compartment to store taller items on the shelf below.
Adjustable Door Shelves
- Position adjustable door shelves at various heights to accommodate assorted items.
Nano Coating Lines
- Nano coating lines the perimeter of each glass shelf to create a hydrophobic barrier that helps contain spills.
NASA-Inspired Air Purification System
- The easily accessible NASA-inspired air purification system scrubs the air of ethylene and odor every 20 minutes.
Wi-Fi Enabled
- Provide remote access from your mobile device.
Industry-Leading Warranty
- Sub-Zero offers an industry-leading full two-year warranty on appliances, along with a full five-year sealed system warranty and a limited twelve-year sealed system warranty.
Accepts Custom Panels
- For an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products.
Refrigerator
- LED refrigerator lights
- 4 glass refrigerator shelves (3 adjustable; 1 stationary)
- 4 soft-close crisper drawers with adjustable dividers
- 5 door bins (3 adjustable; 2 stationary)
- 1 flip-up dairy compartment
Item Attributes
| Brand Code: | SUB-ZERO |
|---|---|
| Part Number: | DEC2450R/L |
| GTIN14: | 822843889517 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SUB-ZERO 24" Designer Column Refrigerator Panel Ready DEC2450R/L
- SKU-0000039394
- Model #DEC2450R/L
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Panel Ready | Custom Panels Sold Separately | Handles Sold Separately | Oct 2024 Production Year | Left Hinge | May Be Missing Installation Hardware & Acc |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SUB-ZERO |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | DEC2450R/L |
| UPC/GTIN | 822843889517 |
| Capacity | 13.3000 |
| Color | Panel Ready |
| Depth | 24 |
| Width | 24 |
| Height | 84 |
Product Overview
| Specification | Details |
|---|
| Brand | Sub-Zero |
| Series | Designer Series |
| Model | DEC2450RL |
| Product Type | Built-In Refrigerator Column |
| Installation Type | Built-In |
| Color / Finish | Panel Ready |
Appearance
| Specification | Details |
|---|---|
| Style | Column |
| Size | Full Size |
| Door Style | Single Door |
| Hinge Side | Left |
| Field Reversible Door | No |
| Door Finish | Smooth |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Hidden Hinges | Yes |
| Glass Door | No |
| Undercounter Installation | No |
| Freezer Drawers | No |
| Double Freezer Drawers | No |
| Wine Storage | No |
Capacity
| Specification | Details |
|---|---|
| Total Refrigerator Capacity | 13.3 Cu. Ft. |
Dimensions
| Specification | Details |
|---|---|
| Width | 24 in. |
| Depth | 24 in. |
| Depth (Without Handles) | 24 in. |
| Height | 84 in. |
Refrigerator Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Cooling System | Split Climate™ Intelligent Cooling |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Type | Glass |
| Total Shelves | 4 |
| Adjustable Shelves | 3 |
| Fixed Shelves | 1 |
| Spill-Proof Shelves | Yes |
| Door Bins | 6 |
| Adjustable Door Bins | Yes |
| Humidity-Controlled Crispers | 4 |
| Drawer Divider | Yes |
| Soft-Close Drawers | Yes |
| Odor Control | Yes |
| Gallon Door Storage | No |
| Keurig Brewing System | No |
Smart Features
| Specification | Details |
|---|---|
| WiFi Connectivity | Yes |
| Smart Home / App Compatible | Yes |
| Remote Access | Yes |
| Remote Monitoring | Yes |
| Remote Diagnostics | Yes |
Water & Ice
| Specification | Details |
|---|---|
| Water Dispenser | No |
| Water Filtration | No |
| Ice Maker | No |
| Ice Dispenser | No |
| Secondary Ice Maker | No |
Electrical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Voltage | 115 V |
| Amperage | 15 A |
| Energy Star Certified | Yes |
Sabbath Mode
| Specification | Details |
|---|---|
| Sabbath Mode | Yes |
| Certification | STAR-K Certified |
| Shabbos Keeper Required | No |
The Sub-Zero Designer 24 All Refrigerator Column delivers an impressive 12.9 cu. ft. of well-organized refrigerator storage – likely at least 50% more than you have now. Pair it with its partner, the Sub-Zero Designer 24 All Freezer Column, and you’ll have flavorful food on hand no matter how large your family is or how often you entertain. Rest assured it will stay fresher longer, thanks to the DEC2450R’s advanced food preservation features. NASA-inspired air purification scrubs the air of ethylene gas that hastens food spoilage and also reduces odors by removing bacteria, mold, and viruses. A magnetic door seal system locks in cold, while a state-of-the-art micro-processor precisely controls temperatures. Crisper and deli drawers form a lower-temperature zone ideal for produce and meat. As with all designer models, it can be fitted with stainless steel panels or custom cabinetry panels to virtually disappear into your décor.
Features
Split Climate™ Intelligent Cooling System
- Revolutionizes Sub-Zero's already-superior preservation capabilities, keeping food even fresher for longer.
ClearSight™ LED Lighting System
- Fully illuminates the interior and reduces shadows.
Sleek Stainless Accents
- Sleek stainless accents trim the interior, matching the sophistication of the exterior.
Touch Control Panel
- Easily customize settings-from lighting to humidity-with the tap of a finger via the conveniently accessible touch control panel.
Night Mode
- Optimizes the interior lighting based on the detected ambient light, reducing the brightness by 90% in dim environments.
Flip-Up Dairy Compartment
- Lift the base of the flip-up dairy compartment to store taller items on the shelf below.
Adjustable Door Shelves
- Position adjustable door shelves at various heights to accommodate assorted items.
Nano Coating Lines
- Nano coating lines the perimeter of each glass shelf to create a hydrophobic barrier that helps contain spills.
NASA-Inspired Air Purification System
- The easily accessible NASA-inspired air purification system scrubs the air of ethylene and odor every 20 minutes.
Wi-Fi Enabled
- Provide remote access from your mobile device.
Industry-Leading Warranty
- Sub-Zero offers an industry-leading full two-year warranty on appliances, along with a full five-year sealed system warranty and a limited twelve-year sealed system warranty.
Accepts Custom Panels
- For an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products.
Refrigerator
- LED refrigerator lights
- 4 glass refrigerator shelves (3 adjustable; 1 stationary)
- 4 soft-close crisper drawers with adjustable dividers
- 5 door bins (3 adjustable; 2 stationary)
- 1 flip-up dairy compartment
Item Attributes
| Brand Code: | SUB-ZERO |
|---|---|
| Part Number: | DEC2450R/L |
| GTIN14: | 822843889517 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |


















