Product Overview
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Sub-Zero |
| Series | Designer Series |
| Model | DEC2450WL |
| Product Type | Built-In Wine Storage Column |
| Installation Type | Built-In |
| Color / Finish | Panel Ready |
| Door Style | Glass Door |
| Size | Full Size |
Appearance
| Specification | Details |
|---|---|
| Hinge Side | Left |
| Field Reversible Door | No |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Compact | No |
| Fingerprint Resistant | No |
Capacity & Storage
| Specification | Details |
|---|---|
| Bottle Capacity | 102 Bottles |
| Temperature Zones | Dual |
| Wine Racks | 15 |
| Purpose | Wine Storage |
Dimensions
| Specification | Details |
|---|---|
| Width | 24 in. |
| Depth | 24 in. |
| Height | 84 in. |
Wine Storage Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Temperature Range | 34°F to 45°F |
| Temperature Control | Touchpad |
| Defrost | Automatic |
| Lock | Optional |
| LED Lighting | Yes |
Smart Features
| Specification | Details |
|---|---|
| WiFi Connectivity | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Remote Monitoring | Yes |
| Remote Diagnostics | Yes |
| Dash Replenishment | No |
| Smart Accessory Required | No |
Technical Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Commercial Use Approved | No |
| Outdoor Use Approved | No |
| Drain Required | No |
| Voltage | 115 V |
| Amperage | 15 A |
Sabbath Compliance
| Specification | Details |
|---|---|
| Sabbath Mode | Yes |
| Certification | STAR-K Certified |
| Shabbos Keeper Required | No |
The DEC2450W is a 24″ Designer Wine Storage with a Solid Door from Sub-Zero. This dual-zone wine cooler holds up to 102 bottles at adjustable temperatures (34°F to 45°F) with its touch control panel. It features 15 full-extension wine racks, nano-coated spill-proof shelves, magnetic door seals, soft-on LED lighting, and Wi-Fi-enabled capabilities for remote temperature control and diagnostics. Fully customizable, it accepts custom panels for seamless integration with cabinetry or stainless-steel accessories.
Features
102-Bottle Capacity
- Offers any-occasion-102-bottle capacity.
Touch Control Panel
- Easily customize settings with the tap of a finger via the conveniently accessible touch control panel.
Store Reds and Whites
- Store reds and whites in separate temperature zones that keep wines at proper serving temperatures, within one degree of the set point.
Full-Extension Wine Racks
- Provide easy access to standard-size bottles, half bottles, and magnums without agitating others.
UV-Resistant Glass Door
- Shields wine from harmful light.
Inventory Tile System
- Aids collection organization.
Wi-Fi Enabled
- Features enable remote control of independent temperature zones, provide important door-ajar notifications, and assist with remote service diagnostics-all from your mobile device.
Industry-Leading Warranty
- Sub-Zero offers an industry-leading full two-year warranty on appliances, along with a full five-year sealed system warranty and a limited twelve-year sealed system warranty.
Accepts Custom Panels
- For an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products.
Item Attributes
| Brand Code: | SUB-ZERO |
|---|---|
| Part Number: | DEC2450WL |
| GTIN14: | 768388081317 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SUB-ZERO 24" Designer Wine Storage Panel Ready DEC2450WL
- SKU-0000039476
- Model #DEC2450WL
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | A |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Panel Ready | Panel Sold Separately | Handle Sold Separately | May Be Missing Installation Hardware & Accessories |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SUB-ZERO |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | DEC2450WL |
| UPC/GTIN | 768388081317 |
| Capacity | 102.0000 |
| Color | Panel Ready |
| Depth | 24 |
| Width | 24 |
| Height | 84 |
Product Overview
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Sub-Zero |
| Series | Designer Series |
| Model | DEC2450WL |
| Product Type | Built-In Wine Storage Column |
| Installation Type | Built-In |
| Color / Finish | Panel Ready |
| Door Style | Glass Door |
| Size | Full Size |
Appearance
| Specification | Details |
|---|---|
| Hinge Side | Left |
| Field Reversible Door | No |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Compact | No |
| Fingerprint Resistant | No |
Capacity & Storage
| Specification | Details |
|---|---|
| Bottle Capacity | 102 Bottles |
| Temperature Zones | Dual |
| Wine Racks | 15 |
| Purpose | Wine Storage |
Dimensions
| Specification | Details |
|---|---|
| Width | 24 in. |
| Depth | 24 in. |
| Height | 84 in. |
Wine Storage Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Temperature Range | 34°F to 45°F |
| Temperature Control | Touchpad |
| Defrost | Automatic |
| Lock | Optional |
| LED Lighting | Yes |
Smart Features
| Specification | Details |
|---|---|
| WiFi Connectivity | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Remote Monitoring | Yes |
| Remote Diagnostics | Yes |
| Dash Replenishment | No |
| Smart Accessory Required | No |
Technical Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Commercial Use Approved | No |
| Outdoor Use Approved | No |
| Drain Required | No |
| Voltage | 115 V |
| Amperage | 15 A |
Sabbath Compliance
| Specification | Details |
|---|---|
| Sabbath Mode | Yes |
| Certification | STAR-K Certified |
| Shabbos Keeper Required | No |
The DEC2450W is a 24″ Designer Wine Storage with a Solid Door from Sub-Zero. This dual-zone wine cooler holds up to 102 bottles at adjustable temperatures (34°F to 45°F) with its touch control panel. It features 15 full-extension wine racks, nano-coated spill-proof shelves, magnetic door seals, soft-on LED lighting, and Wi-Fi-enabled capabilities for remote temperature control and diagnostics. Fully customizable, it accepts custom panels for seamless integration with cabinetry or stainless-steel accessories.
Features
102-Bottle Capacity
- Offers any-occasion-102-bottle capacity.
Touch Control Panel
- Easily customize settings with the tap of a finger via the conveniently accessible touch control panel.
Store Reds and Whites
- Store reds and whites in separate temperature zones that keep wines at proper serving temperatures, within one degree of the set point.
Full-Extension Wine Racks
- Provide easy access to standard-size bottles, half bottles, and magnums without agitating others.
UV-Resistant Glass Door
- Shields wine from harmful light.
Inventory Tile System
- Aids collection organization.
Wi-Fi Enabled
- Features enable remote control of independent temperature zones, provide important door-ajar notifications, and assist with remote service diagnostics-all from your mobile device.
Industry-Leading Warranty
- Sub-Zero offers an industry-leading full two-year warranty on appliances, along with a full five-year sealed system warranty and a limited twelve-year sealed system warranty.
Accepts Custom Panels
- For an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products.
Item Attributes
| Brand Code: | SUB-ZERO |
|---|---|
| Part Number: | DEC2450WL |
| GTIN14: | 768388081317 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |














