| Is Star K | Yes |
| Is Energy Star | No |
| Annual Energy Usage | 760 |
| Energy Cost Per Kwh | 0.14 |
| Pressure | 35-120 psi |
| Plumbing Pressure | 35-120 psi |
| Plumbing Supply | 1/4" OD copper, braided stainless steel or PEX tubing |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
| Electrical Supply | 115 VAC, 60 Hz |
| Capacity | 15.6 |
| Refrigerator Capacity | 15.6 |
| Freezer Capacity | 8.9 |
| Overall Depth | 24 |
| Overall Height | 84 |
| Overall Width | 42 |
Classic Series 42 Inch Wide 24.5 Cu. Ft. Panel Ready Side By Side Refrigerator with French Door and Internal Water Dispenser
Features
- Split Climate(R) Intelligent Cooling System
- ClearSight(R) LED lighting system
- Sleek Stainless Accents
- Touch Control Panel
- Night Mode
- Flip-Up Dairy Compartment
- Delivers Fresh Water and Ice
- Max Ice Mode
- Wi-Fi Enabled Features
- Adjustable Door Bins
- Accepts Custom Panels
- Industry-Leading Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | SUB-ZERO |
|---|---|
| Part Number: | CL4250SIDO |
| GTIN14: | 883049587615 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
SUB-ZERO 42" Classic Side By Side Refrigerator Freezer With Internal Dispenser Panel Ready CL4250SIDO
- SKU-0000032635
- Model #CL4250SIDO
MSRP:$13,280.00Save $5,312.00
Mardey's Price: Was $7,968.00
Last 1 in stock
| Condition | New |
|---|---|
| Type | ![]() |
| Grade | B |
| Product Source | ![]() |
| Additional Info | Brand New | 2024 Production Model | All Original Factory Packaging Inside | Surface Scratches & Blemishes Inside Interior | May be Missing Non-Essential Installation Hardware & Accessories |
7 DAY RETURNS ON ALL PRODUCTS
| Brand | SUB-ZERO |
|---|---|
| Category | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |
| Model Number | CL4250SIDO |
| UPC/GTIN | 883049587615 |
| Capacity | 24.5000 |
| Color | Panel Ready |
| Depth | 24 |
| Width | 42 |
| Height | 84 |
| Is Star K | Yes |
| Is Energy Star | No |
| Annual Energy Usage | 760 |
| Energy Cost Per Kwh | 0.14 |
| Pressure | 35-120 psi |
| Plumbing Pressure | 35-120 psi |
| Plumbing Supply | 1/4" OD copper, braided stainless steel or PEX tubing |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
| Electrical Supply | 115 VAC, 60 Hz |
| Capacity | 15.6 |
| Refrigerator Capacity | 15.6 |
| Freezer Capacity | 8.9 |
| Overall Depth | 24 |
| Overall Height | 84 |
| Overall Width | 42 |
Classic Series 42 Inch Wide 24.5 Cu. Ft. Panel Ready Side By Side Refrigerator with French Door and Internal Water Dispenser
Features
- Split Climate(R) Intelligent Cooling System
- ClearSight(R) LED lighting system
- Sleek Stainless Accents
- Touch Control Panel
- Night Mode
- Flip-Up Dairy Compartment
- Delivers Fresh Water and Ice
- Max Ice Mode
- Wi-Fi Enabled Features
- Adjustable Door Bins
- Accepts Custom Panels
- Industry-Leading Warranty
Item Attributes
| Brand Code: | SUB-ZERO |
|---|---|
| Part Number: | CL4250SIDO |
| GTIN14: | 883049587615 |
| Category Code: | Kitchen Appliances |
| Sub Category Code: | Kitchen Appliances / Refrigeration / Refrigerators |





















